Medyahanesi

Bir kişiye yanlışlıkla 1 doz yerine 5 doz aşı yapıldı

Almanya’da korona aşısı olmaya giden bir kişiye yanlışlıkla 1 doz yerine 5 doz BioNTech aşısı yapıldı. Hata fark edilince aşı yapılan kişi hastaneye kaldırıldı.

Bir kişiye yanlışlıkla 1 doz yerine 5 doz aşı yapıldı
64 okunma
03 Mayıs 2021 - 17:49

Almanya’da bir kişiye yanlışlıkla 1 doz aşı yerine 5 doz yerine beş doz Kovid-19 aşısı yapıldı. Alman yetkililer söz konusu kişinin hastaneye kaldırıldığını ve sağlık durumunun iyi olduğunu duyurdu. Skandal olay, Mecklenburg-Vorpommern eyaletinin başkenti Schwerin’deki aşılama merkezinde yaşandı.

Schwerins Volkszeitung adlı gazetede yer alan habere göre, merkezde bir kişiye normalde yapılması gerekenden 5 kat daha fazla doz içeren aşı yapıldı. Yapılan hatanın fark edilmesi üzerine söz konusu kişi hastaneye kaldırıldı. Yetkililer, kişinin sağlık durumunun iyi olduğunu, müşahede amacıyla hastanede tutulduğunu açıkladı.

Schwerin’deki aşılama kampanyası yöneticisi gazeteye yaptığı açıklamada olayı “üzüntü verici” olarak nitelendirirken, hatanın kullanmadan önce sulandırılarak seyreltilmiş aşı şişeleriyle, seyreltilmemiş şişelerin karıştırılmasından kaynaklandığını söyledi.

BioNTech/Pfizer ortaklığında geliştirilen ve özel saklama koşullarında korunan aşının muhafaza edildiği şişelerde 5 dozluk aşı bulunuyor. Aşı yapılırken her bir doz aşı sulandırılarak seyreltiliyor.

2020 Medyahanesi.com