Medyahanesi

Kamikaze Muharrem!

Kamikaze Muharrem!
Cengiz GÜVEN
Cengiz GÜVEN( [email protected] )
Gazeteci... Mesleğe 1986'da başladı. Türkiye Gazetesi, İhlas Haber Ajansı, TGRT'nin tüm departmanlarında muhabir, Parlamento Şefi, kameraman, kurgu, editör ve haber müdürü olarak çalıştı. Farklı zaman dilimlerinde TGRT'de üç kez görev üstlenmiştir. Kanal 6'da önce muhabir ve editör olarak sonraki yıllarda haber müdürü olarak çalıştı. Btv'de haber Koordinatörlüğü yaptı. Star Gazetesi'nde Parlamento Muharibliği yaptı. Akşam Gazetesi'nde Parlamento Muharibliği yaptı. CNN Türk'te Haber Müdürlüğü yaptı. Tv8'de editörlük yaptı. Tv8'de Haber Müdürlüğü yaptı. Avrasya Tv'de Genel Yayın Yönetmenliği yaptı. Tüm bu görevleri yürütürken Türkiye'ye internetin geldiği tarihten itibaren haber portalları kurmak ve yönetmekle iştigal etti. Sekizinci Sanat Reklam Ajansı'nda çalıştı. Sinema Filmi, dizi ve belgesel çalışmalarına katıldı. Tanyeri Kitap'da Yayın Kurulu Üyeliği yaptı. Siyasilere danışmanlık yaptı. Avrupa Birliği Projeleri'nde medya uzmanlığı yaptı. Kamu kurumlarında medya, iletişim ve sosyal medya uzmanlarına eğitmenlik yaptı. SGK Genel Müdürlüğü personeline ve Tokat Valiliği personeline haber yazma teknikleri konusunda eğitmenlik yaptı. Gerçek ve tüzel kişiler için kitaplar yazmıştır. Medyahanesi.com'un kurucusudur...
13.822 okunma
14 Şubat 2021 - 20:04

Muharrem İnce’yi Haber Türk kanalında canlı yayında izlerken 1995’teki  SHP-CHP birleşme kurultaylarında konuşan Deniz Baykal’ı hatırladım.

Baykal, “Hele bir birleşelim, ne yapacaksak en iyisini yapacağız” derken adeta “Ben size ne yapacağımı biliyorum” der gibiydi.

26 yıl sonra Muharrem İnce’de de benzer ruh halini gördüm. “Hele bir partiyi kurayım neler yapacağımı o zaman göreceksiniz” der gibiydi.

Muharrem İnce’nin kuracağı yeni parti için her şey hazır. Tabela takılacak ve oyun başlayacak..!

İnce, istifasını açıkladığı basın toplantısında ısrarla ve şiddetle “asla ve asla Cumhur İttifakı’nda olmayacağım” dedi. Oyunun kuralı gereği dibine kadar da doğru söyledi..!

Bu sözler, kimilerini heyecanlandırmış, umutlandırmış olabilir. Peşinen söyleyeyim hiç umutlanmayın…

Millet İttifakı’nın amiral gemisinden ayrılıp, sonra da o gemiye göz kırpmaktır bu…

Bakmayın siz, “Yüzde 50+1’le iktidara geleceğiz” demesine.

Siyasette 2 kere 2’nin 4 etmediğini sadece merhum Demirel değil artık herkes biliyor.

Peki Muharrem İnce ne yapmaya çalışıyor?

Detayına girersem uzar. Kısaca anlatayım…

En basit mantıkla yüzde 30 oy almış eski bir cumhurbaşkanı adayı olarak gerek CHP içinde gerek Millet İttifakı’nda hak ettiği itibarı görememenin dayanılmaz acısını yaşıyor Muharrem İnce.

Ama dediğim gibi bu çok basit bir önerme…

Ortaya çıkan manzara şudur:

Muharrem İnce, madem Cumhur İttifakı’nda olmayacak; 3. İttifak kanadına da sıcak bakmayacak; öyleyse Millet İttifakı’nın dibine kadar içinde olacak.

Millet İttifakı’nın amiral gemisi CHP, Muharrem İnce’yi ittifakın cumhurbaşkanı adayı yapmayacaktır.

Muharrem İnce de daha partisini kurmadan kesin bir dille cumhurbaşkanı adaylığını ilan etti.

İnce yanına bir kaç milletvekili daha alırsa Millet İttifakı içindeki pazarlık gücünü artıracaktır.

İttifak pazarlıkları, cumhurbaşkanı adayı noktasında kilitlenecek ve kıyamet de o gün kopacaktır.

Hazır yüzde 30 oy almış, tecrübe edilmiş bir cumhurbaşkanı adayı varken başka isimden medet ummak siyaseten yanlış bir adım olacaktır ve Muharrem İnce pazarlık masasını devirip kendi partisinin cumhurbaşkanı adayı olacaktır.

Bu durum, son yerel seçimlerdeki ittifakı cumhurbaşkanı seçimine kanalize etmeyi zorlaştıracaktır. Zira, cumhurbaşkanlığını kazanmadan güçlü parlamenter sistemi yeniden kurmak mümkün olmayacaktır.

Bu senaryo gerçekleşirse Muharrem İnce, bir önceki cumhurbaşkanı seçimindeki Selahattin Demirtaş’ın rolünü üstlenecek ve Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayına, “Seni başkan yapmayacağız” diyecektir.

Yani Muharrem İnce, Erdoğan’a karşı değil, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı üzerine oynayacaktır.

Demem o ki, Muharrem İnce, artık bir kamikazedir..!

2020 Medyahanesi.com