Bizi Takip Edin

DÜNYA

Trump’ın mülteci kararnamesinde geri adım!

Tarih

-

Özel Göçmen vizesine sahip olan Iraklıların ülkeye girişlerine izin veriliyor.
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), başta Irak olmak  üzere ABD Başkanı Donald Trump’ın vize kısıtlaması ve ülkeye giriş yasağı  uyguladığı ülkelerde Amerikan operasyonlarına destek veren kişilerin “Özel  Göçmen” vizesine tabi tutularak ülkeye girişlerinin kolaylaştırılacağını  açıkladı. 
 
Beyaz Saray’ın hafta sonu Savunma Bakanlığına Irak özelinde söz konusu  kişilerin listelerinin hazırlanmasını talep ettiğini hatırlatan Pentagon sözcüsü  Deniz Albay Jeff Davis, talebin yapılan yardım ekseninde kategorize edildiğini  söyledi.
 
Davis, bu kolaylıktan yararlanabilecek kişi sayısı konusunda bir rakam  vermekten kaçınırken, istenilen değerlendirmenin aynı şekilde Trump’ın vize  kısıtlaması listesinde yer alan Yemen, Sudan, Suriye, Libya ve Somali'yi de  kapsayacak şekilde yapıldığını aktardı.
 
Pentagonun bu konunun her aşamasında Dışişleri ve İç Güvenlik  Bakanlığı ile çalışacağını aktaran Davis, şunları kaydetti:
 
“ABD hükümetinin Iraklı özel göçmen vizesi sahiplerinin ülkeye  girişine izin vermesinden memnuniyet duyduk. Amerikan elçilik ve konsoloslukları  durumu özel göçmen vizesi almaya uygun olan kişilere bu vizeyi vermeye devam  edecektir.”
 
Sözcü, ABD operasyonlarına yardım eden şahısların ailelerinin de bu  muafiyetten faydalanıp faydalanmayacağını değerlendirdiklerini ifade etti.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir