Bizi Takip Edin

Güncel

Göçmenlerden Trump’a anlamlı mesaj!

Tarih

-

ABD Başkanı Donald Trump’ın Müslüman ülke vatandaşlarının ABD’ye girişini yasaklayan kararnameyi imzalamasının ardından John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı'nda 12 kişinin gözaltına alınması ortalığı karıştırdı. ABD’deki bir çok havalimanlarını dolduran göstericiler söz konusu gözaltıları protesto etti. Ancak yaşanan olaylarda onlarca kişi daha gözaltına alındı.
ABD Başkanı Donald Trump'ın bazı Müslüman ülkelerin  vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan kararnameyi imzalamasının ardından Los  Angeles Uluslararası Havalimanı'nda (LAX) ve San Francisco Havalimanı'nda (SFO)  gözaltına alınan kişiler için gösteri düzenlendi. 
Los Angeles'ta bir grup aktivist ve hukukçu öncülüğünde bir araya  gelen yüzlerce gösterici, LAX Havalimanı'nın Tom Bradley terminalinde gözaltına  alınan 7 kişinin serbest bırakılması için eylem yaparak Trump'ın kararını  protesto etti.

“DONALD SENİN KARIN DA BİR GÖÇMEN”
Eylemci göçmenlerden birinin taşıdığı döviz ise hayli manidardı. Göçmen bir kadının taşıdığı bu oövizde “Donald senin karın da bir göçmen” yazılıydı…
Gruptaki avukatlar, gözaltına alınanların yakınlarına bilgi vererek  destek olurken, endişeli bekleyişlerinde onları yalnız bırakmadı. 
Protestoda, “Nefrete hayır, korukuya hayır, mülteciler hoş geldiniz”  sloganları atılırken, eylemci grup ellerinde mumlar ve pankartlarla gözaltına  alınanların serbest bırakılmasını talep etti. 
Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) Mülteci Hakları Kaliforniya  Direktörü Jennie Pasquarella, gözaltı kararlarının kaldırılması için harekete  geçtiklerini belirterek, söz konusu kişilerden 4'ünün İranlı olduğunu açıkladı.
Pasquarella, Kopenhag'dan öğrenci vizesiyle ülkeye gelen İran asıllı  bir kadının havalimanından Kopenhag'a  geri gönderildiğini, oğlunun yanında  yaşamak için ABD'ye gelen 70 yaşındaki bir diğer İranlının da ülkesine  gönderildiğini söyledi.
Bu arada, İran'a yaptığı seyahat dönüşünde LAX Havalimanı'nda  gözaltına alınan göçmenlik vizesi sahibi 28 yaşındaki Neda Daemi'nin de 10 saat  tutulduktan sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.SFO Havalimanı'ndaki gösteriler
SFO Havalimanı'nda toplanan yüze yakın aktivist ve avukat Trump'ın  kararını ve gözaltıları protesto etti. Havalimanında yakınlarını bekleyenlerle  görüşerek gözaltında tanıdığı bulunanları tek tek tesbit eden grup, bu kişilere  hukuki destek teklifinde bulundu.
Öte yandan, ABD Gümrük ve Muhafaza memurları SFO Havalimanındaki   gözaltıları reddederken, protesto için havalimanına gelen avukatlardan Susie  Hwang, İranlı üç kişinin gözaltında olduğuna dair bilgi aldıklarını aktardı.
İran'dan geldiği öğrenilen Mehdi Rad isimli şahsın SFO Havalimanı'nda  üç saat tutulduktan sonra serbest bırakılması ise göstericiler tarafından  sevinçle karşılandı.  
New York Federal Mahkemesinin, ACLU tarafından açılan davayı süratle  sonuçlandırarak, 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan  başkanlık kararnamesini geçici süreyle askıya almasına rağmen karara tepkilerin  ülke genelinde protestolarla devam etmesi bekleniyor.     
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir