Bizi Takip Edin

DÜNYA

Trump Meksika ile restleşti o ziyaret iptal edildi

Tarih

-

ABD Başkanı Trump, Meksika sınırına duvar örülmesini öngören kararnameyi imzaladığını açıkladı. Meksika Devlet Başkanı Pena Nieto, duvar için para ödemeye niyetleri olmadığını söyleyince, Trump, “Eğer Meksika ödeme yapma niyetinde değilse, önümüzdeki görüşmeyi iptal etmek daha iyi olur” ifadesini kullandı. Meksika, ziyaretin iptal edildiğini açıkladı.
İç Güvenlik Bakanlığı'na gerçekleştirdiği ziyarette konuşan ABD Başkanı Donald Trump, aylardır Amerikan kamuoyunda tartışılan “Meksika sınırına duvar örülmesi” ile ilgili başkanlık kararnamesine imza attığını açıkladı. ABD-Meksika sınırına örülecek duvarla yasa dışı göçmenlerin, insan kaçakçılığının ve uyuşturucu ticaretinin önüne geçilmesinin hedeflendiğini belirten Trump, “Amerika, bugünden itibaren sınırlarının kontrolünü geri alıyor” ifadelerini kullandı.
Yaklaşık 3 bin 200 kilometre uzunluğunda olması öngörülen duvarın inşasıyla ilgili bütçenin öncelikle federal hükümet tarafından karşılanacağını söyleyen Trump, bu paranın Meksika hükümetinden tahsil edileceğini tekrar söyledi.
Birkaç ay içinde yapımına başlanması planlanan duvarın ne kadar süre içinde tamamlanacağına ilişkin açıklama yapılmadı.

'DUVAR İÇİN PARA ÖDEMEYECEĞİZ'
Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, Çarşamba akşamı televizyonda yayımlanan konuşmasında Trump’ın hamlesini kınadı. Ülkesinin duvar için para ödemeye niyeti olmadığını tekrarladı.
Salı günü Beyaz Saray’da Trump’la görüşmesi planlanan Pena Nieto, “ABD’nin duvar örülmesini devam ettirme yönündeki kararını esefle karşılıyor ve kınıyorum. Yıllardır bu duvar bizi birleştirmektense bölüyor. Meksika duvarlara inanmıyor. Daha önce de söylediğim gibi, herhangi bir duvar için para ödemeyeceğiz” dedi.

'ÖDEME YOKSA, GÖRÜŞMEYİ İPTAL ETMEK DAHA İYİ'
Daha sonra Twitter hesabından açıklama yapan ABD Başkanı Trump, şu ifadeleri kullandı:
“ABD’nin Meksika’yla ticaretinde 60 milyar dolar açığı var. NAFTA başından beri tek taraflı bir anlaşma oldu. Çok sayıda iş ve şirket kaybedildi. Eğer Meksika çok ihtiyaç duyulan bu duvar için ödeme yapma niyetinde değilse, önümüzdeki görüşmeyi iptal etmek daha iyi olur.”
Trump'tan sonra Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto da Twitter hesabından açıklama yaparak ziyareti iptal ettiklerini ifade etti.

“MEKSİKA, BU PARAYI ÖYLE YA DA BÖYLE ÖDEYECEK”
Çarşamba günü konuyla ilgili açıklamasında Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer da, “Meksika, bu parayı öyle ya da böyle ödeyecek” değerlendirmesini yapmıştı.
Aynı saatlerde Beyaz Saray'dan yapılan iki farklı yazılı açıklamayla Trump'ın “Meksika sınırında duvar” ve “yasa dışı göçmenleri koruyan şehirlerle” ilgili kararnamelere imza attığı belirtildi.
İkinci kararnameyle Trump, yasa dışı şekilde ülkede bulunan göçmenlerin ABD'den gönderilmesi önerisini reddeden genellikle Demokrat valilerin yönettiği eyaletlerin federal bütçelerini sınırlamayı öngörüyor.
Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto ise, Trump'ın iki ülke sınırında inşa etmeyi planladığı duvar için ödeme yapmayacaklarını daha önce birçok kez ifade etmişti.
Trump, Kuzey Dakota’da Kızılderililerin yaşadığı bölgeye inşa edileceği gerekçesiyle aylardır protesto edilen petrol boru hattına da onay veren başkanlık emrini imzalamıştı. Karara tepki gösteren protestocular sokaklara dökülmüştü.

TRUMP'TAN AÇIKLAMA
ABD Başkanı Donald Trump, Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto'nun salı günü Washington'da yapılması planlanan toplantıya katılmayacağını açıklamasının ardından, “toplantının iptali” konusunda Nieto ile mutabık olduğunu belirtti.
Meksika Devlet Başkanının bu açıklamasına Philadelphia'da cevap veren Trump, “Meksika Devlet Başkanı ile ben, önümüzdeki hafta yapılması planlanan toplantının iptali konusunda mutabık kaldık. ABD'ye saygılı davranmayan Meksika ile bu tür bir toplantı verimsiz olurdu.” yorumunda bulundu. 
“OBAMACARE EN KISA ZAMANDA İPTAL EDİLECEK” 
ABD Başkanı Trump, kamuoyunda “Obamacare” olarak bilinen sağlık reformu yasasının en kısa zamanda iptal edilerek yeni bir reformla değiştirileceğini ifade ederken, ABD ekonomisine dair yapmak istediği planları da açıkladı. 
Seçim kampanyası sırasında ABD'nin altyapısını “eski” olarak nitelendiren ve bu alanda harcamaların artacağını vadeden Trump, bugünkü konuşmasında, “Altyapımızın çok ciddi sorunları var. Ancak, öncelikle var olan altyapımızı düzelteceğiz. Ondan sonra yol, tünel, köprü, havalimanı gibi yeni altyapı harcamaları yapacağız.” dedi. 
Donald Trump, “cesur vergi reformları” yaparak ABD'deki orta sınıf hane halkının ve Amerikalı işletmelerin vergilerilerini “önemli ölçüde düşüreceğini” ifade etti. 
ABD'de sosyal yardım alan bireyleri işgücüne katmayı planladığını dile getiren Trump, ABD'de satılan malların yeniden “ABD'de üretilmiştir” damgası taşıyacağını vurguladı. 

“NAFTA KORKUNÇ BİR ANLAŞMA”
ABD'nin de dahil olduğu Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nı (NAFTA) “korkunç” olarak nitelendiren ABD Başkanı, anlaşmanın yeniden müzakereye açılacağını ve gelecekte ülkesinin sadece “adil” ticaret anlaşmaları imzalayacağını bildirdi. 
Trump, bu sabah Twitter hesabından yaptığı duyuruda, “ABD'nin Meksika'yla olan ticaretinde 60 milyar dolarlık bir açığı var. NAFTA, en başından beri tek taraflı bir anlaşma oldu. Bundan istihdam ve işletmeler zararlı çıktı.” ifadesini kullanmıştı. 
Pazartesi günü bir Başkanlık Kararnamesi imzalayan Donald Trump, ABD'yi, Asya-Pasifik Bölgesi'nde toplam 12 ülkeyi kapsayan Trans-Pasifik Ortaklığı (TPP) ticaret anlaşmasından çektiğini duyurmuştu. 
Trump ayrıca, ABD'de kaya petrolü, kaya gazı ve temiz kömür üretimini artırarak, ülkede enerji sektörünün “tam gücünü serbest bırakacağını” vurgularken, ABD'de son yıllarda kapanan kömür madenleri nedeniyle işlerini kaybeden işçileri madenlere döndürme sözü de verdi. 

SPICER, TRUMP'IN PARAYI MEKSİKA'DAN NASIL ALACAĞINI AÇIKLADI
ABD Başkanı Donald Trump'ın, Meksika sınırına örmeyi planladığı duvarın maliyetini, Meksika'dan ithal edilen mallara yüzde 20 vergi koyarak finanse etmeyi planladığı bildirildi.
Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, ABD'nin Philadelphia kentinde Cumhuriyetçi Parti liderlerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 
ABD-Meksika sınırına örülmesi planlanan duvarın maliyetinin karşılanması için, Trump'ın Meksika'dan ithal edilen tüm mallara yüzde 20 vergi koymayı planladığını açıklayan Spicer, söz konusu planın Trump'ın seçim kampanyası sırasında vadettiği vergi reformunun bir parçası olacağını ifade etti. 
Spicer, ABD'nin dış ticaret açığının yaklaşık 50 milyar dolar olduğuna işaret ederek Meksika'ya yüzde 20 ithalat vergisi koyulması durumunda yılda 10 milyar dolar gelir elde edileceğini ve bunun Meksika sınırına örülmesi planlanan duvarın finansmanı için kullanılacağını belirtti. 
Söz konusu planın ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisiyle de paylaşıldığı bilgisini veren Spicer, planın ayrıca Amerikalı vergi mükellefleri açısından da uygun olduğunu sözlerine ekledi. 
Trump, dün ABD'nin ABC televizyonuna verdiği mülakatta, duvarın maliyetinin önce Amerikalı vergi mükelleflerinin cebinden çıkacağını, daha sonra bu miktarın Meksika tarafından ABD'ye geri ödeneceğini dile getirmişti. 
Seçim kampanyası sırasında, üretimlerini ABD'den Meksika'ya taşıyan Amerikan şirketlerini sert dille eleştiren Trump, bu şirketlerin Meksika'da üretilen mallarının ABD'ye ihraç edilmesi durumunda ek olarak “sınır vergisi” ödemesi gerekeceğini vurgulamış ayrıca Meksika'dan ithal edilen mallara yüzde 35 gümrük vergisi uygulamayı planladığını açıklamıştı. 
Trump, geçen sene, söz konusu duvarın maliyetinin 8 milyar dolar tutacağının tahmin edildiğini bildirirken bağımsız kurumların yaptığı araştırmalar bu konuda daha farklı bir tablo ortaya koyuyor. 
ABD'de tarafsız Göçmenlik Politikaları Enstitüsü (MPI), duvarın yapımının 15 ila 25 milyar dolara mal olacağını öngörürken yıllık bakım maliyetinin de 700 milyon doları bulacağını tahmin ediyor. 
Merkezi Teksas'ta bulunan inşaat şirketi Todd Sternfeld'in hesaplamalarına göre, duvarın yapım maliyeti 26 milyar dolara kadar çıkabilir. 
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir