Bizi Takip Edin

Televizyonlar

RTÜK cezasını kesti

Tarih

-

RTÜK Erkan Tan'ın sunduğu programda bir kişiye yönelik söylediği sözlerden dolayı 63 bin 294 lira para cezası verdi.
17 Şubat 2016'da Ankara'da Merasim Sokak'ta askeri servis aracının geçişi sırasında bomba yüklü aracın patlatıldığı terör saldırısında 28 kişi şehit olmuştu.
İkinci ceza da Erkan Tan'ın ertesi gün programında terör saldırısını kınarken bu kanlı saldırıyı yapan teröristleri eleştirmesi üzerine verildi.
Konuşması sırasında Tan'a mesaj atan bir kişi saldırıya yönelik mesajlar atmıştı. Tan, bu açıklamaya büyük tepki göstererek, “Allahım ben bunları sana havale ediyorum. Ama bu dünyada onlarla bir şey yapmak istiyorum ve onların suratına tükürüyorum. Senin gibilerin suratına tükürüyorum. Sabah sabah duaların yanına beddua koymak istemediğim için ama senin ve senin gibi düşünenleri Allah'a havale ediyorum. Puh sana be puh. Yuhh” dilerek duygularını dile getirmişti.
Programı inceleyen RTÜK daha sonra A Haber'i Tan'ın sarf ettiği bu sözlerden dolayı 6112 sayılı RTÜK Kanunu'nun 8. maddesinin 1. fıkrasının (m) bendinde yer alan, “Türkçe'nin özellikleri ve kuralları bozulmadan doğru, güzel ve anlaşılır şekilde kullanılmasını sağlamak zorundadır, dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verilemez” hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle 63 bin 294 TL idari para cezasına çarptırdı.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir