Bizi Takip Edin

Güncel

Kurtulmuş’tan şok açıklamalar

Tarih

-

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş,  AHaber'e gündeme dair açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş dolar kurundaki değişkenlikle ilgili, “Lafı dolaştırmadan söyleyeyim, kurlardaki dalgalanma manipülasyon. Türkiye ekonomisinin makro verilerinde bir olumsuzluk söz konusu değil. Merkez Bankasının tedbirler noktasında araçları var” dedi.
Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları şöyle:

TBMM'DE ANAYASA GÖRÜŞMELERİ
CHP, maalesef TBMM'ye yakışmayan hareketler gösterdi. İkinci turda CHP tabii ki, direnç gösterecek ama tavsiyem, Türkiye'ye yakışmayacak ve Türkiye'yi rezil edecek görüntüler sergilenmemesidir. Nihai kararı millet verecek. CHP'nin tavırlarının anlaşılabilir bir seviyede kalmasını arzu ederiz. CHP bu görüntülerle kendisine zarar veriyor. Karar milletin kendisindedir.
PARLAMENTO BU KONUYU ÇÖZEMEZSE ERKEN SEÇİME GİDİLİR
İlk turdaki seçim sonuçları ikinci turun aynasıdır. Farklı bir sonuç çıkmayacağı kanaatindeyim. Erken seçim konusu ise, Parlamento bu konuyu çözemezse o zaman erken seçime gidilebilir. Erken seçimin doğru olmadığı kanaatindeyim. Parlamento 2019'a kadar görevini sürdürecektir. Nihayetinde Türkiye referanduma gidiyor.

İLK DÖRT MADDEDE DEĞİŞİKLİK TEKLİFİ OLDU MU?
AK Parti bu anayasa teklifini hazırlarken ilk 4 maddeyle ilgili herhangi bir gündem olmamıştır. Bu maddelerde değişiklik dün de bugün de söz konusu değildir.

REFERANDUM NE ZAMAN?
Meclis'ten bu konuda karar çıktıktan sonra referanduma en kısa sürede gitmek en doğrusudur. Zannediyorum ki, mümkün olan en kısa sürede Nisan ayı başında referanduma gidilecektir.

ABD'NİN PYD'YE VERDİĞİ DESTEK
Bu durumun yeni yönetim tarafından görüleceğini düşünüyoruz. Maalesef Obama yönetimi Suriye'deki olumsuzlukların nasıl giderileceğini bilmemesinden kaynaklanmıştır. FETÖ konusu da ikinci bir konudur. ABD-Türkiye ilişkilerini derinden etkileyen PYD'den sonra FETÖ'ye verdiği destek ikinci konudur. Trump yönetiminin bu konuda değişikliğe gideceğini öngörüyorum. Bu ABD'nin de menfaatine bir durum olur. Bu iki değişikliği ABD yönetimi yaparsa ilişkilerimiz pozitif etkilenecektir.

ASTANA GÖRÜŞMELERİ
Hiçbir terör örgütü bu görüşmelerde olmamalıdır. Türkiye bu konuda tavrını net bir şekilde ortaya koymuştur. Müzakerelerin sağlıklı yürümesi için de önemlidir. Terör örgütleri müzakere masasında olmamalıdır.

DEAŞ'TAN PKK'YA KİTLESEL KATILIM
Terör örgütleri farklı oryantasyonlara sahip olabilir. Görüşleri ne olursa olsun, FETÇ, DEAŞ VE PKK'nın ortak hedefi Türkiye'dir. Bunların hepsinin arkasında ağababaları vardır. Bu maşalar marifetiyle Türkiye engellenmeye çalışılıyor. Oyun budur. Bölgede oynanan oyunu gören Türkiye'dir. Bu oyunu Türkiye bozacağı için Türkiye'nin başına terör örgütleri musallat ediliyor. FETÖ'yü de DEAŞ'ı da PKK'yı da kullanacaklar. Türk milleti bu terör örgütlerinin arkasındaki ağababaları gördükçe ulusal birlik içine girdi. Bu ittifaklar vardır ve devam edecektir. Biz bu örgütlere karşı başarılı olacağız ve bir müddet sonra isimleri dahi olmayacaktır.

ADİL ÖKSÜZ ESAS OĞLAN DEĞİL
Adil Öksüz'ün esas oğlan olmadığı kanaatindeyim. Zihinsel olarak Adil Öksüz'ün peşinde giderken Akıncı Üssü'nde darbe girişimini yöneten asıl kişilerin üstü örtülmüş oldu. 

REİNA SALDIRI ÇOK PLANLI VE PROFESYONEL
Reina saldırısının çok planlı bir saldırı olduğu açık. Soruşturmanın sonucunda bu saldırıda aydınlatılacaktır. Arkadaki kilit bağlantılar ortaya çıkacaktır. Reina saldırısı son derece profesyonel bir iştir.

FETÖ NEREDEYSE DENİZ KUVVETLERİ'NİN TAMAMINI ETKİSİ ALTINA ALMIŞ
15 Temmuz'un pisliklerinin temizlenmesi onlarca yıl sürebilir. 40 yıl bu işin içerisine girmiş olan güç şu demektir: 
Neredeyse deniz kuvvetlerinin tamamını tesir altına almış bir çeteden bahsediyoruz. İçeride hala örgütle irtibatlı kişiler var. FETÖ çok derin bir yapılanma ama bir an evvel kurumlarımızı da şüpheli pozisyondan çıkarmamız lazım. Ayrıca KHK'larla yapılan TSK'daki yeni düzenlemelerde çok önemli adımlar atıldı. TSK içinde FETÖ ve benzeri kurumlar olmayacak. Bu mikropların temizlenmesi için hassasiyetle çalışıyoruz.

DÖVİZ KURUNDAKİ DALGALANMA
Lafı dolaştırmadan söyleyeyim; kurlardaki dalgalanma manipülasyon. Türkiye ekonomisinin makro verilerinde bir olumsuzluk söz konusu değil. Merkez Bankasının tedbirler noktasında araçları var. Yapısal bir sıkıntı olsa onu söylerdik.  Böyle bir şey yok. Spekülasyonlardan kaynaklanan bu durumda siyaset yoluna etkin bir şekilde devam ettikçe kurdaki dalgalanmada değişiklik olur. Önümüzdeki haftalarda kurun normal seviyelere geleceğini düşünüyorum.

KURDAKİ OYNAKLIK NE KADAR SÜRER?
Bu bir kere suni bir durum. Suni de olsa enflasyon ve büyüme hedeflerini etkileyecek bir durum. Türkiye'de cazibe merkezleri olan illerle ilgili kararlar alındı. Aslolan biz üretimdeki gücümüzü artırdıkça bu durum geçecektir. Türkiye bunu aşacak güçtedir.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir