Medyahanesi

Başika’ya moral telefonu

Başika’ya moral telefonu
20 okunma
08 Ocak 2017 - 23:36
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak'taki Başika kampında görev yapan askerlerle telefon görüşmesinde, “Orada siz şu anda adeta zulmün karşısına dikilmiş yiğitler olarak varsınız. DEAŞ'a sizler orada ciddi manada kan kusturdunuz, onlara ciddi manada hesap sordunuz” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Başbakan Binali Yıldırım'ın Bağdat'taki  Türkiye-Irak 3. Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nde Haydar el İbadi ile imza altına aldığı ikili anlaşmada Türk askerinin Başika'dan çekilmesini kabul etmesine rağmen telefon konuşmasının satır aralarında Türk askerinin Başika'da kalıcı olacağının sinyallerini verdi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı  Fikri Işık ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın Başika kampını ziyareti sırasında,  Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamptaki askerlerle telefonla görüştü.
 
Erdoğan, görüşmede, Başika'daki tüm askerleri kutlayarak, “Başika  kampındaki başarılarınızın artarak devamını diliyorum. Allah yar ve yardımcınız  olsun inşallah. Sizler orada gerçekten bir destan yazıyorsunuz.” diye konuştu.
 
“DEAŞ'a sizler orada ciddi manada kan kusturdunuz, onlara ciddi manada  hesap sordunuz.” ifadesini kullanan Erdoğan, “Suriye'de verilen mücadelede de  gerçekten bin 300 civarında DEAŞ'lının etkisiz hale getirilmiş olması, burada  Türk askerinin kudretini göstermesi bakımından çok önemli olmuştur.”  değerlendirmesinde bulundu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamptaki askerlere hitaben şunları kaydetti:
 
“Öncelikle sizleri tebrik ediyorum. Emrinizdeki ast, üst kardeşlerimle  beraber vermiş olduğunuz bu eğitimin, sürecin çok daha başarılı bir şekilde  devamı temennimizdir. Şu anda tüm Başika kampındaki askerimize Türkiye'den şahsım  ve milletim adına en kalbi duygularla şükranlarımı bildiriyorum. Sizlerin orada  vermiş olduğu bu eğitim, gerek peşmerge gerekse diğer Musul'daki kardeşlerimiz  olsun bölgenin barışı için, bölgedeki gelişmelere olumlu katkılar noktasında çok  büyük faydası olacaktır.
 
Orada siz şu anda adeta zulmün karşısına dikilmiş yiğitler olarak  varsınız. Orada eğitim veren güçlerimizi tebrik ediyorum, kutluyorum. Diliyorum  ki sizler zaten bu göreve giderken adeta şehadete yürüyen kadrolar olarak  gittiniz. Şu ana kadar da çok büyük başarıyla Başika kampındaki süreç devam  ediyor. Sayın Başbakanımızın merkezi yönetimle yaptığı görüşmeler verimli geçti,  haberlerini aldım. Döndükten sonra bunların değerlendirmesini de yapacağız ve  yeni yeni çok daha hayırlı adımları inşallah bölgede atacağız. Ben sizleri tekrar  kutluyorum. Bir olun, beraber olun, iri olun, kardeş olun, hep birlikte Türkiye  olun.”

2020 Medyahanesi.com