Bizi Takip Edin

Güncel

1567 Mehmetçik inlerine girdi

Tarih

-

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Gabar bölgesinde bölücü terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek ve örgütün kış üslenmesini imha etmek amacıyla 4-7 Ocak'ta Şehit Piyade Er Bayram Kardaş Müşterek Operasyonu gerçekleştirildi.
 

 
 
Yaklaşık 110 kilometrekarelik  bir alanda arama yapılan operasyonda  bölgede bölücü terör örgütü mensuplarınca kullanılan mağara, sığınak ve meskun  mahallerde çeşitli miktarda silah, mühimmat ve malzeme ele geçirildi.
 
 
Operasyona, güvenlik korucularıyla takviyeli 6 komando taburu, 2  Jandarma Özel Harekat taburu ve 7 Motorlu Piyade kolu katıldı.
 
 
Bölücü terör örgütünün kritik önem verdiği zorlu arazi şartlarına  sahip bölgeye, teröristlerin kaçışını engellemek ve baskın etkisi oluşturmak  amacıyla komando birlikleri hava hücum harekatı ile indirildi.
 
 
5 Skorsky  helikopter, 1 Cougar genel maksat helikopteri ve 2 Atak taaruz helikopteri desteğinde bin 567 personel ile düzenlenen operasyonda istihbarat amacıyla  insansız hava araçlarından yararlanıldı.
 
 
Operasyonda Doçka uçaksavar silahı, Bixi makineli tüfek, 2 kalaşnikof  piyade tüfeği, güneş paneli ve çok miktarda buzdolabı, jeneratör gibi yaşam ve  gıda malzemesi ele geçirildi.
 
 
Şırnak'ta Gabar Dağı olarak bilinen Küpeli kırsalında düzenlenen  operasyonda 2 asker şehit olmuş, 5 asker yaralanmıştı. Operasyonda bir terörist ölü ele geçirilmişti.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir