Bizi Takip Edin

DÜNYA

Hava korsanları teslim oldu

Tarih

-

İki hava korsanı yaklaşık 6 saatlik eylemin ardından Kaddafi dönemi Libya bayrağını sallayarak teslim oldular. Malta Başbakanı Joseph Muscat, uçaktaki yolcuların bırakıldığını açıkladı.
 Afriqiyah Havayollarının Libya’da iç hat seferini gerçekleştiren ve 118 kişi taşıyan uçağı kaçırıldı. İki saldırgan, uçağı havaya uçurmakla tehdit etti.
Libya'nın Sebha kentinden sabah yerel saatle 10.10'da Trablus'a gitmek üzere havaalanan uçak yerel saatle 11.32'de Malta'nın Luqa Havaalanına iniş yaptı.
LİBYA'DA UÇAK KAÇIRILDI, İLK AÇIKLAMA
Malta Başbakanı Joseph Muscat, Twitter'da “Kaçırılma ihtimaliyle Malta’ya yönlendirilen Libya iç hat uçuşu hakkında bilgilendirildim. Güvenlik ve acil durum ekiplerimiz teyakkuzda” yazdı.
Malta basını korsanların Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi yanlısı olduğunu iddia edildi.
El Bilad gazetesinin kaynaklarına dayandırdığı habere göre uçağı kaçıran 2 hava korsanı Seyfülislam Kaddafi'nin cezaevinden bırakılmasını istedi. Malta basını da korsanların Kaddafi yanlısı El Fetih el Gadida adlı örgüte mensup olduklarını duyurmuştu.
Emniyet yetkilileri, Malta'da havaalanında bekleyen uçağın etrafında çok yoğun güvenlik önlemleri aldı.
Reuters, Afriqiyah havayollarına ait A320 model uçağın etrafında özel tim askerlerinin olduğunu duyurdu. Yolcu uçağının çevresinde operasyon için hazırlık yapıldı. 
Ulaştırma Bakanı'nın korsanlarla pazarlıkları yürüttüğü ileri sürüldü.
Olayın ardından havaalanındaki tüm uçuşlar iptal edildi. Malta’ya inmesi planlanan bazı uçakların ise İtalya’nın Sicilya adasına yönlendirildiği açıklandı. Uçakta 82 erkek 28 kadın ve bir bebek olmak üzere 111 yolcu ve 7 mürettebat bulunduğu açıklandı.
Malta Başbakanı Joseph Muscat, uçaktaki kadın ve çocukların bırakıldığını açıkladı. Reuters uçaktan kurtarılan grubun tahliyesine dair bu görüntüyü paylaştı. Başbakan Muscat ilk olarak 25 yolcunun serbest bırakıldığını duyurdu. Muscat daha sonra 65 kişinin serbest bırakıldığını açıkladı.
Uçaktaki üçüncü grubun da bırakılmaya başlandığı bildirildi. Başbakan Muscat 44 yolcunun daha serbest bırakıldığını duyurdu.

YOLCULARIN TAMAMI SERBEST BIRAKILDI
Uçaktaki yolcuların tamamının uçaktan çıkartıldığını açıklandı.
Muscat Twitter'dan yaptığı son açıklamada uçak mürettebatının da uçaktan tahliye edildiğini yazdı.
Uçaktaki 118 kişinin tamamının Libyalı olduğu belirtildi.
Reuters'e konuşan Libyalı meclis üyesi Hadi el-Saghir uçağı 2 hava korsanının kaçırdığını söyledi.
Saghir, Libya Temsilciler Meclisi üyesi Abdusalem Mrabit'in, hava korsanlarının 20'li yaşlarının ortasında ve Tebu kentinden oldukları bilgisini ilettiğini söyledi.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir