Bizi Takip Edin

DÜNYA

Halep’te konvoy yine saldırıya uğradı

Tarih

-

Suriye'den son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Halep'te Suriye rejimi ve İran destekli milislerin saldırısı nedeniyle duran tahliye operasyonunun bugün içinde devam etmesi bekleniyordu. Reuters'un haberine göre hasta ve yaralıları tahliye için yola çıkan birçok otobüs saldırıya uğradı.
Reuters haber ajansından yapılan bir diğer son dakika açıklamasına göre tahliye edilecekler arasından ilk grup Halep'ten ayrıldı.
 
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nden edinilen bilgiye göre; Fua ve Kefraya'dan hasta ve yaralıları tahliye için gelen birçok otobüs saldırıya uğradı ve yakıldı.
Suriye medyasından yapılan açıklamaya göre Hrıstiyan ve Arap Kızıl Haç'ı gözetiminde tahliye otobüsleri Halep'in doğusuna girmeye başladı. 
 
Fua ve Kefarya kasabalarında bulunan 1200 sivil ve milisin rejim denetimindeki bölgelere gönderildikçe doğu Halep'te mahsur kalan aynı sayıda kişinin tahliyesine izin verileceğini açıkladı. 
 
Suriye rejimi tahliyeler sırasında muhaliflerin çantalarına silah gizlediğini, ellerinde tuttuğu esirleri İdlib'e götürmeye çalıştığını duyurmuştu. 
 
Doğu Halep'teki tahliye işlemi Türkiye ve Rusya'nın vardığı anlaşma sonucunda başlamıştı.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir