Bizi Takip Edin

EKONOMİ

Önümüzdeki dönemde bu fotoğrafı çok göreceğiz!

Tarih

-

Ekonomi Koordinasyon Kurulu, dün Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplandı.
Toplantıda dövizdeki yükseliş, alınacak önlemler ile OPEC’in petrol üretiminde kısıntıya gidilmesi yönündeki kararı ele alındı.
Üç kritik karar
5 saat süren EKK’ya, Başbakan Yardımcıları Nurettin Canikli, Mehmet Şimşek, Veysi Kaynak, AB Bakanı Ömer Çelik, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan,  Maliye Bakanı Naci Ağbal, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, Hazine Müsteşarı Osman Çelik, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben ve SPK Başkanı Vahdettin Ertaş da katıldı.
EKK’nın ardından yapılan yazılı açıklamada özetle şunlar kaydedildi: “Kamu maliyesi, bankacılık ve finans sektörü, reel sektör ve işgücü piyasasına yönelik olarak alınması gereken tedbirler kararlaştırılmış olup, teknik çalışmaların tamamlanmasını müteakip hafta içinde kamuoyu ile paylaşılacaktır.
İkinci olarak; Avrupa Birliği ile görüşmeleri devam eden Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi ile ilgili devam eden olumlu süreç hakkında ilgili bakanlar tarafından EKK bilgilendirilmiş ve aynı doğrultuda çalışmaların hızlandırılmasına karar verilmiştir.
Üçüncü olarak Pazartesi günü TBMM Genel Kurulu’nda görüşmelerine başlanacak olan 2017 Bütçesi ile ilgili hazırlıklar gözden geçirilmiştir.”EKK toplantısında, OPEC’in 2008’den bu yana ilk defa petrol üretiminin kısıtlanması yönünde aldığı ve Ocak 2017’de uygulamaya girecek olan karar masaya yatırıldı. Bu kısıtlamayla birlikte petrol fiyatlarındaki olası artış, bunun Türkiye’ye yansımaları ve bu çerçevede alınacak önlemler toplantıda görüşüldü. 
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir