Bizi Takip Edin

Güncel

Almanya’dan misilleme! Sinir harbi

Tarih

-

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın FETÖ'cü zanlıları Türkiye'ye iade etmediği için sert bir dille eleştirdiği Almanya'dan çok daha ağır nitelikli bir misilleme hareketi geldi. Almanya 
Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada şu anda Türkiye'de hakkında gözaltı kararı bulunan Cumhuriyet Gazetesi'nin eski genel yayın yönetmeni Dündar ile görüşmenin pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı konutu olan Bellevue Sarayı'nda gerçekleşeceği açıklandı.
Haziran ayında yurt dışına çıkan ve Almanya'da yaşayan Can Dündar hakkında Türkiye'de üç gün önce yakalama kararı çıkarılmıştı. Can Dündar, son olarak Cumhuriyet Gazetesi'ne düzenlenen operasyon sonrasında Alman hükümetini, Türkiye'deki basın özgürlüğü ihalleri karşısında net tavır sergilememekle eleştirmişti.
Almanya Başbakanı Angela Merkel çarşamba günü yaptığı açıklamada Türk hükümetini eleştirmiş, Türkiye'deki gelişmeleri 'yüksek seviyede alarm verici' diye nitelendirerek, Türkiye'deki gazetecilere dayanışma mesajı vermişti. Can Dündar Merkel'in açıklamasının ardından perşembe günü eleştirilerini sürdürerek, 'Merkel'in bir adım attığını, ama bu adımın çok geç geldiğini' söylemişti. Dündar, Merkel'in açık bir kınama mesajından kaçındığına da dikkat çekmişti.
Son olarak Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın FETÖ soruşturması kapsamında aranan savcıları  iade etmeme kararına istinaden Almanya'yı 'teröre çanak tutmakla' suçlamıştı. Erdoğan, Almanya'dan Türkiye'deki basın özgürlüğü ihalleri konusunda yapılan 'kaygı duyuyoruz' açıklamalarını da eleştirerek, “Biz de Almanya'nın bu yaklaşımını ve uygulamalarını kaygıyla, dehşetle izliyoruz” demişti.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir