Bizi Takip Edin

DÜNYA

İngilizler Belçika pasaportu istiyor!

Tarih

-

Belçika basınına göre, referandum sonrası belirsizlikle karşı karşıya kalan Brüksel'de yaşayan İngilizler, çıkış yolu olarak Belçika vatandaşlığına geçmeyi seçti. Geçen cumadan beri Elsene Belediyesine, 30 vatandaşlık başvurusu yapıldı.
Belediye Başkanı Dominique Dufourny, bu durumun bir istisna olduğunu belirterek, “İngilizler, Elsene nüfusunun yüzde 2'sini oluşturuyor. Burada kalmakve çocuklarına güvenli bir gelecek sağlamak istiyorlar” dedi.
Ukkel Belediyesi'ne yapılan başvuru sayısı 11 oldu. Belediye Meclis Üyesi Boris Dilles, geçen sene sadece bir başvurunun yapıldığı belediyedeki bu artışın,”kesinlikle referandumun bir sonucu” olduğunu söyledi.
Waterloo Belediyesi de 15 başvuru aldı. Belediye Başkanı Florence Reuter, “İnsanlar, çalışma izinlerinin geleceğinden endişe ediyor” diye konuştu.
Tervuren Belediyesi'ne 19, Overijse Belediyesi'ne yapılan bir başvuru ile sadece cuma gününden beri Brüksel ve çevresindeki toplam vatandaşlık başvurusu 76 oldu.
Belçika'da vatandaşlık başvuruları, yaşanılan yerin belediyesine yapılıyor. Bunun için 5 yıl Belçika'da yaşamak, ülkenin resmi 3 dili olan Fransızca, Flamanca ve Almanca'dan birini konuşma, topluma entegre olma ve ekonomik katkı sağlayacağını gösterme şartları aranıyor.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir