Bizi Takip Edin

Güncel

Gültekin Avcı tutuklandı

Tarih

-

Eski savcı Gültekin Avcı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Selam Tevhid Kumpası Soruşturması kapsamında Cuma günü İzmir'de gözaltına alındı. İki gündür Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde işlemlerine devam edilen Avcı avukat olduğu için polise ifade vermedi. 
Sabah saat 10.45'te ifadeye davet edilen Avcı, 11.45'e kadar beklenilmesine rağmen sorgu odasına gelmedi. Gerekçe olarak ise avukatlarıyla toplantıda olmasını gösterdi.
Gözaltı süresi saat 13.10 itibari ile sona erecek olan Avcı için ek gözaltı kararı alındı ve gözaltı süresi bir gün uzatıldı. 
Soruşturma Savcısı İrfan Fidan, Gültekin Avcı'nın ifadeye gelmeme yönünde irade gösterdiğine ilişkin bir tutanak hazırlayarak diğer 6 şüpheliyle birlikte tutuklamaya sevketti. 
Sevk gerekçesi olarak şüphelilerin Türkiye Cumhuriyeti Devleti Hükümeti'ni ürettikleri sahte deliller doğrultusunda terörle ilişkilendirerek yıkmayı hedefledikleri gösterildi. Şüphelilerin eylem ve fikir birliği içerisinde Türk Ceza Kanunu'nun 312/1. maddesini de ihlal ettikleri kaydedildi. Nöbetçi İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği'nde Hakim Durmuş Karaçalı tarafından sorgulanan Avcı, sorgu sonucu tutuklandı.
Gültekin Avcı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin Görevini Kısmen veya Tamamen Yapmasını Engellemeye Teşebbüs, Terör Örgütü Yöneticisi Olmak, Siyasi ve Askeri Casusluk suçları kapsamında tutuklandı. Adliyeye sevk edilen 3 polis sorgu ardından adli kontrol ile serbest bırakılırken diğer 3 polis terör örgütü üyeliği suçlaması ile tutuklanarak cezaevine gönderildi
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir