SON DAKİKA

Medyahanesi

İsrail, Han el-Ahmar bölgesindeki Bedevi evlerini yıktı

Kudüs’te tansiyon bir kez daha yükseldi. İsrail askerlerinin kentin doğusunda Filistinli Bedevilere ait bir evi ve ağılı yıktı. Bedeviler ve aktivistler yıkıma büyük tepki gösterdi. Küçük bir kızın gözyaşlarına boğulduğu müdahalede 4 Filistinli yaralandı. Dışişleri Bakanlığı da olayı kınayan bir mesaj yayınladı.

İsrail, Han el-Ahmar bölgesindeki Bedevi evlerini yıktı
Bu haber 07 Temmuz 2018 - 23:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kudüs’te tansiyon bir kez daha yükseldi. İsrail askerlerinin kentin doğusunda Filistinli Bedevilere ait bir evi ve ağılı yıktı. Bedeviler ve aktivistler yıkıma büyük tepki gösterdi. Küçük bir kızın gözyaşlarına boğulduğu müdahalede 4 Filistinli yaralandı. Dışişleri Bakanlığı da olayı kınayan bir mesaj yayınladı. “İsrail’in bölgede gerilimi arttıran ve iki devletli çözüm vizyonunu tahrip eden hukuk dışı faaliyetlere biran evvel son vermesi elzemdir” ifadesi kullanıldı.

Gözyaşları yıkımı durduramadı. Kudüs’ün doğusundaki Han el-Ahmar bölgesinde Bedevilere ait ev ve ağılları yıkmaya gelen ekiplere Filistinliler karşı çıktı. Bölgeye İsrail güvenlik güçleri de gelince tansiyon yükseldi. Buldozerlere karşı koymaya çalışan Filistinlilere İsrail askerleri müdahale etti.

Küçük bir kız, bu manzara karşısında gözyaşlarını tutamadı. Annesiyle birlikte babasının yardımına koştu. Ancak İsrail güvenlik güçleri buna izin vermedi. Anneye çok sert müdahalede bulunuldu. Protestocular direnince İsrail askerleri daha da sertleşti. Müdahalede 4 kişi yaralandı.

Doğu Kudüs’teki Ayrım Duvarı’nın Batı Şeria tarafında kalan kısmında bulunan Han el-Ahmer ve Ebu Nevvar bedevi topluluklarına giden yolları dün sabahtan itibaren kapatan İsrail askerleri, Ebu Nevvar’daki 40 ev ve ağılı yıkmıştı. İsrail ile Filistin arasında imzalanan ‘Oslo Anlaşması’na göre “C” bölgesi olarak sayılan alanda bulunan 700 kişilik Abu Nuwwar Bedevieri, İsrail’in baskılarına rağmen köylerinden ayrılmayı reddediyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA: