Medyahanesi

Yunanistan: Türkiye’den davet almadık

Kesintiye uğramasından 5 yıl sonra 61. turunun İstanbul’da yapılması beklenen istikşafi görüşmelerle ilgili Yunanistan Dışişleri Bakanlığından açıklama geldi.

Yunanistan: Türkiye’den davet almadık
768 okunma
11 Ocak 2021 - 18:29

Yunanistan’da hükümetin batıdaki İyon Denizi’nde karasularının 12 mile genişletilmesini öngören yasa tasarısını parlamentoya sunmasının ardından Türkiye ile ilgili değerlendirmeler yapıldı. Bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan gelen “Ocak ayı içerisinde ilk toplantıyı gerçekleştirmek üzere Yunanistan’ı istikşafi görüşmelere davet ediyoruz” açıklamasına Yunan Dışişleri Bakanlığı yanıt verdi:

“HENÜZ DAVET ALMADIK”

* (Kesintiye uğramasından 5 yıl sonra 61. turunun İstanbul’da yapılması beklenen) İstikşafi görüşmeler için Türkiye’den henüz davet almadık.

* Deniz yetki alanlarının belirlenmesi ve kıta sahanlığı meseleleriyle ilgili müzakerelerin Türkiye ile de yürütülmesi konusunda istekliliğimizi daha önce dile getirmiştik.

Bugün Kuzey Kıbrıs Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, Almanya gibi bazı Avrupa Birliği ülkelerinin Yunanistan’a görüşmelere başlama konusunda uyarıda bulunduğunu ancak Atina’nın 11 Ocak’tan sonra müzakereye başlayabileceğini açıkladığını belirterek şöyle devam etti:

“Bugün 11 Ocak ve Türkiye olarak açık bir davette bulunmak istiyoruz. Bugün itibarıyla Ocak ayı içerisinde ilk toplantıyı gerçekleştirmek üzere Yunanistan’ı istikşafi görüşmelere davet ediyoruz. Ev sahibi biziz, tarihini Yunanistan’daki muhataplarla beraber belirleyeceğiz. Ama biz bugünden itibaren hazırız ve tüm meseleleri her zaman olduğu gibi, kendine güvenen bir ülke olarak görüşmeye hazırız.” 

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın kendisini Dendias’la Tiran’da buluşturmak istediğini, ama o dönemde Yunan bakanın karantinaya girdiğini hatırlatan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Bu ilk görüşmeden sonra da Rama’nın daveti üzerine Tiran’a giderek Dendias’la görüşmeye hazırım. Bu bir davettir, umarım Yunanistan bu fırsatı, bu daveti geri çevirmez ve istikşafi görüşmeler en yakın zamanda başlar.” 

2020 Medyahanesi.com