Medyahanesi

Kuruluş Osman Jeneriğindeki Kurt Uluması Kimi Rahatsız Etti?

Kuruluş Osman Jeneriğindeki Kurt Uluması Kimi Rahatsız Etti?
Cengiz GÜVEN
Cengiz GÜVEN( [email protected] )
Gazeteci... Mesleğe 1986'da başladı. Türkiye Gazetesi, İhlas Haber Ajansı, TGRT'nin tüm departmanlarında muhabir, Parlamento Şefi, kameraman, kurgu, editör ve haber müdürü olarak çalıştı. Farklı zaman dilimlerinde TGRT'de üç kez görev üstlenmiştir. Kanal 6'da önce muhabir ve editör olarak sonraki yıllarda haber müdürü olarak çalıştı. Btv'de haber Koordinatörlüğü yaptı. Star Gazetesi'nde Parlamento Muharibliği yaptı. Akşam Gazetesi'nde Parlamento Muharibliği yaptı. CNN Türk'te Haber Müdürlüğü yaptı. Tv8'de editörlük yaptı. Tv8'de Haber Müdürlüğü yaptı. Avrasya Tv'de Genel Yayın Yönetmenliği yaptı. Tüm bu görevleri yürütürken Türkiye'ye internetin geldiği tarihten itibaren haber portalları kurmak ve yönetmekle iştigal etti. Sekizinci Sanat Reklam Ajansı'nda çalıştı. Sinema Filmi, dizi ve belgesel çalışmalarına katıldı. Tanyeri Kitap'da Yayın Kurulu Üyeliği yaptı. Siyasilere danışmanlık yaptı. Avrupa Birliği Projeleri'nde medya uzmanlığı yaptı. Kamu kurumlarında medya, iletişim ve sosyal medya uzmanlarına eğitmenlik yaptı. SGK Genel Müdürlüğü personeline ve Tokat Valiliği personeline haber yazma teknikleri konusunda eğitmenlik yaptı. Gerçek ve tüzel kişiler için kitaplar yazmıştır. Medyahanesi.com'un kurucusudur...
41.623 okunma
20 Temmuz 2020 - 13:50

Mehmet Bozdağ yönetimindeki Bozdağ Film, Diriliş Ertuğrul’dan sonra şu sıralar sezon finali yapmış olan ATV ekranlarında reyting rekorları kıran Kuruluş Osman dizisine imza atıyor.

Bozdağ Film’in isim babası Mehmet Bozdağ…

Tarih eğitimi almış genç bir yapımcı ve senarist.

Ses getiren projeleri var. Televizyon dizilerinin yanı sıra sinemada da şansını deniyor.

Fırsat buldukça eserlerini izliyorum.

Şu sıralar Kuruluş Osman dizisi ile zirvede…

Ancak, bu dizi ile ilgili uzun zamandır kafama takılan küçük bir ayrıntı var.

Dizinin jeneriğindeki Bozdağ Film logosunun arka fonundaki uluyan kurt sesi…

 

 

Kuruluş Osman Dizisinin birinci bölümünden itibaren jenerikteki kurt uluması, bana hep MHP’yi, ülkücüleri ve en çok da MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’u çağrıştırıyordu.

Biliyorsunuz Cemal Enginyurt, 2019’da Kazakistan’ın güneyindeki Tanrı Dağları’nda “ahdini” yerine getirip, “bozkurt gibi” ulumuştu.

Meramımı anladınız sanırım…

Özellikle bozkurt, 1960’lı yıllardan bu yana ülkücü camianın sembolü idi. Merhum Alparslan Türkeş’in ölümünden bir kaç yıl önce de bozkurt işareti, hem MHP’nin hem ülkücü camianın sembolü olarak kabul edildi.

Özetle ATV ekranında Kuruluş Osman’ın jeneriğindeki kurt ulumasını birinci bölümde duyduktan sonra, “Acaba siyasetteki ittifakın MHP kanadına da sumliminal bir mesaj mı veriliyor?” diye düşünmedim değil!

Dizi jeneriğindeki Bozdağ Film introsundaki fon sesi (kurt uluması), elbetteki diziden bağımsız bir efekt…

Yani diziyi ayrı, yapım şirketinin logosundaki efektleri ayrı düşünmeli…

Meğer öyle değilmiş !

Kuruluş Osman dizisinin 11. bölümünde anladım ki, televizyon kanalı ya da o kanala nazı geçenler, kurt ulumasından rahatsız olmuş!

Dizinin 11. bölümünden itibaren jenerikteki kurt uluması efekti kaldırıldı.

Yani birileri bir anlamda özel mülkiyete müdahale etti..!

Neden kaldırıldı bilmiyorum.

Ama o günden beri aklımdaydı. Aklımda kalmasın yazayım dedim.

2020 Medyahanesi.com