Medyahanesi

Kayyum Protestosuna Sert Müdahale

Belediye Başkanlarının yerine Kayyum atanan Diyarbakır ve Mardin ‘de protesto gösterileri başladı. Diyarbakır’da güvenlik önlemlerini artıran polis şehre giriş çıkışı kontrol altına aldı. HDP Milletvekillerinin de katıldığı protesto gösterilerinde polis eylemcilere sert müdahalelerde bulundu.

Kayyum Protestosuna Sert Müdahale
72 okunma
20 Ağustos 2019 - 17:16
[Haber görseli]

Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyum atanması gündemi ile olağanüstü toplanan HDP MYK’sı, “kesintisiz eylem” kararı aldı. Diyarbakır’da kayyum kararını protesto edenlere polis müdahale etti. Müdahale sırasında polis tarafından darp edilen HDP Batman Milletvekilleri Feleknas Uca ve Ayşe Acar Başaran hastaneye kaldırıldı.

[Haber görseli]
[Haber görseli]

Öte yandan HDP milletvekilleri, HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapmak istedi, polis oturma eylemine de müdahale etti.

[Haber görseli]

Müdahale sırasında Semra Güzel, Gülistan Koçyiğit, Leyla Güven, Bedran Öztürk’ün de bulunduğu HDP’lilerin yaralandığı belirtildi.

  • https://twitter.com/i/status/1163784066501623808

HDP, sosyal medya hesaplarından bir video paylaşarak, “Diyarbakır İl binamızın önünde milletvekillerimize yapılan saldırı alenen cinayet girişimidir. Bu saldırıyı yapanlar, emrini verenler suç işliyor. Bu barbarlığı, vandallığı, cinayet girişimini derhal durdurun” dedi.

[Haber görseli]

MARDİNDE DE POLİS MÜDAHALE ETTİ

Mardin’de de kayyım atamalarını protesto eden ve aralarında HDP’li milletvekillerinin de bulunduğu gruba, polis müdahale etti.

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı HDP’li Ahmet Türk’ün terör soruşturması kapsamında görevden alınmasına tepki göstermek amacıyla aralarında HDP’li vekiller Tuma Çelik, Ömer Öcalan, Hüseyin Kaçmaz’ın da yer aldığı grup, bir araya geldi. İstasyon Caddesi’nde yolu trafiğe kapatarak, eylem yapmak isteyen HDP’lilerin dağılması için polis uyarıda bulundu. Eylemi sürdüren grup, polisin tazyikli su ve biber gazlı müdahalesiyle dağıtıldı. Müdahale sırasında 4 kişi, polis ekiplerince gözaltına alındı.

2020 Medyahanesi.com