Bizi Takip Edin

YEREL HABERLER

Bingöl sele teslim, Mersin zor kurtuldu

Bingöl’de yaşanan sel felaketinin boyutları günün ağarmasıyla ortaya çıktı. Selden dolayı 90 hayvan telef olurken, 25 araç ile bazı evler hasar gördü. Mersin’de ise su baskınları yoğun çalışmalar sonunda zorlukla engellendi. Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde etkili olan sağanak yağmur nedeniyle birçok ev ve iş yeri sular altında kaldı.

Tarih

-

Bingöl’de dün akşam etkili olan şiddetli yağmurun ardından oluşan sel, Çapakçur Deresi vadi yamacında bulunan ev, ahır, araç ve Çapakçur Köprüsü’ne zarar verdi. Dere yatağındaki ahırlarda bulunan 90 hayvan telef olurken, zarar gören araç sayısının 25 olduğu tespit edildi. Çapakçur Deresi üzerinde bulunan eski Çapakçur Köprüsü’nde yaşanan göçükten dolayı köprü çift taraflı trafiğe kapatıldı. Karayolları ekipleri gece boyunca köprüde çalışma yaparken, dere yamacında bulunan bazı evler güvenlik gerekçesiyle boşaltıldı.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından hasar tespit çalışmaları başlatıldı. İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Emin Boğatekin, selden dolayı 90 hayvanın telef olduğunu, 25 aracın da zarar gördüğünü aktardı. Aşağı Çarşı Mahallesi Çapakçur Deresi yamacında bulunan bazı yerlerin güvenlik gerekçesiyle boşaltıldığını belirten Boğatekin, Karlıova ilçesi Çatak bölgesi ile merkez Sancak beldesine bağlı Karapınar, Sudüğünü köylerinde de bazı evlerin sel sularına maruz kaldığını belirtti.
AKUT Bingöl Birim Sorumlusu Ahmet Buzrul ise, selde eski Çapakçur Köprüsü’nün büyük zarar gördüğünü belirterek, “Beklentilerin çok üzerinde bir yağış gerçekleşti. Köprü ve birçok araç sel sularından dolayı zarar gördü. Vatandaşlardan ricamız, mümkün mertebe su havzasına inmesinler ve dere kenarında bulunan evlerde kalmasınlar. Bu bir doğal felakettir, öncesinden alınacak bir tedbir yoktur. Elimizden geldiğince vatandaşları uyarıyoruz, riskli bölgelere girmesinler, su kenarında bulunan ahırların sahipleri hayvanları tahliye etsin. Bodrumlarda yaşayan vatandaşlarımız da su baskınlarına karşı dikkatli olsun” dedi.
Öte yandan Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü Elazığ Veri ve Tahmin Uyarı Merkezi, Bingöl için şiddetliği yağış uyarısını yenileyerek, tedbirli olunmasını istedi.

MERSİN’DE ACİL DURUM

MERSİN’de etkili olan yağmur, dün gece saatlerinde şiddetini arttırırken, alarma geçen Büyükşehir Belediyesi Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezi (AKOM), gece boyu tüm personel ve araçlarıyla görev alarak olası bir afetin  önüne geçti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden Mersin ve çevresi için yapılan şiddetli yağış uyarısının ardından gece saatlerinde şiddetini arttıran kuvvetli sağanak yağış geçen ay sel felaketi yaşanan  Mersin merkezini etkisi altına aldı. Metrekareye 76 kilogram yağışın düştüğü kentte, bazı yollar ve bölgeler yağıştan olumsuz etkilenirken, 24 saat esasıyla görev alan ve yapılan uyarı üzerine alarma geçen  ekipler, sahadaki tespitler ve vatandaşlardan gelen ihbarlar üzerine olaylara kısa sürede müdahale etti.

Özellikle 02.00 ile 04.30 saatleri arasında yoğun yağışın etkili olduğu bölgelere ekiplerini sevk eden AKOM, 318 personel, kepçe, vidanjör, kamyonet, arazöz, ambulans, itfaiye ve pikaptan oluşan 92 araç ve 81 motopomp ile olaylara gece boyunca müdahale etti. Tulumba ve Demokrasi Kavşağı’nda su tahliyesi sağlayan pompalarda oluşan arızanın sistem üzerinden nöbetçi ekiplere bildirilmesi ile yaklaşık 10 santimetre yüksekliğe erişen su birikintisi de yapılan müdahale ile tahliye edilerek, pompalarda oluşan arızalar da giderildi ve olası bir su baskınının önüne geçildi.

29 Aralık 2016 tarihinde sel afeti yaşanan Mersin’de can kayıpları olmuş, milyonlarca liralık maddi hasar meydana gelmişti.

YÜKSEKOVA’DA SEL SULARI

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde etkili olan sağanak yağmur nedeniyle birçok ev ve iş yeri sular altında kaldı.
Yüksekova’da akşam saatlerinde etkili olan yağmur nedeniyle evler sular altında kaldı. Sağanak yağmur nedeniyle Ova Yaşam Alışveriş Merkezi sular altında kaldı. AVM sahibi Orhan Aydın, “Dün akşam geç saatlerde yağan yağmurdan dolayı zemin katı ciddi bir şekilde su basmış ve yaklaşık 1 milyon liralık bir zararımız olmuştur” dedi.
İş yerinin önünden geçen kanalın tıkandığını belirten Aydın, “Tahminimce kanalın tıkanmasıyla su baskını oldu. Kanal tıkanınca tüm sular iş yerimize giriyor. Ciddi bir zararımız var. Eşyalarımız su içinde kalarak kullanılamaz durumda” diye konuştu.
Sel sularından dolayı evlerinde mahsur kalan vatandaşlar ise, yakınları tarafından sırtlanarak evden tahliye ediliyor. Evi dere kenarında bulunan Burhan Ayhan, çocuklarının korktuğu için sırtına alarak yakınlarına götürdüğünü söyledi.
Derenin taşması üzerine ise, Yüksekova Belediyesi ve Özel İdare Yüksekova Şantiye Şefliği ekipleri de birçok noktada önlem alarak sel sularının önünü açmaya çalıştı.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir