Bizi Takip Edin

Güncel

Meteorolojiden şiddetli yağış uyarısı

Tarih

-

Ayrıca Antalya ve ilçeleri için de şiddetli yağış uyarısında bulunuldu. Peki İstanbul'da hava durumu nasıl olacak? İşte il il güncel hava durumu…
Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın güney ve batısı, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Güneydoğu Anadolu'nun batısı ile Samsun, Çorum, Amasya Tokat, Malatya, Şırnak ve Hakkari çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Antalya'nın doğusu ile Mersin çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer sis ve pus hadisesi ile birlikte Doğu Anadolu'nun doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, yurt genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi beklenen sıcaklıkların, Ege ile Marmara'da 2 ila 4 derece azalacağı tahmin ediliyor.

ANTALYA İÇİN ŞİDDETLİ YAĞIŞ UYARISI
Meteoroloji 4'üncü Bölge Müdürlüğü Tahmin Merkezi, Antalya’da cumartesi ve pazar günleri için şiddetli yağış uyarısında bulundu. Antalya ili ve bağlı ilçelerinde metrekareye toplamda 100-150 kilogram yağış düşeceğinin tahmin edildiği bildirildi.
Meteoroloji’den yapılan açıklamada, “Antalya çevrelerinde bugün öğle saatlerinden sonra başlayacak sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar, cumartesi günü aralıklarla kuvvetli olarak devam edecek. Yağışın pazar günü şiddetini daha da artıracağı beklenmekte. Hafta sonu Antalya ili ve bağlı ilçelerinde metrekareye toplamda 100-150 kilogram yağış düşeceği tahmin edilmekte. Yağışla birlikte rüzgarın da güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli saatte 50-75 kilometre hızla fırtınanın esmesi beklenmekte. Meydana gelebilecek ani sel, taşkın, su baskını, yıldırım, dolu, hortum ve çatı uçması, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları gerekmekte” denildi.
Rüzgarın ise genellikle güney ve güneydoğu, Marmara'da kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, İç kesimlerde yarın öğle saatlerinden sonra fırtınamsı (30-50 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.
Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:
Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 12
İstanbul: Çok bulutlu 13
İzmir: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 14
Adana: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 21

Bursa: Çok bulutlu, öğle saatlerinde güney ilçeleri sağanak yağışlı, ilk saatlerde yer yer pus ve sisli 16

Antalya: Çok bulutlu, öğle saatlerinde doğu kesimleri kuvvetli olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 17

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde sağanak yağışlı 24
Trabzon: Parçalı ve az bulutlu 21

Erzurum: Parçalı ve az bulutlu 5
Diyarbakır: Parçalı ve az bulutlu 20
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir