Bizi Takip Edin

Güncel

Pentagon: Türkiye’nin El Bab’ı almasını istiyoruz

Tarih

-

Suriye’nin El Bab ilçesi yakınlarında DEAŞ hedeflerine beş hava  saldırısı gerçekleştirmesi üzerine bir soruyu yanıtlayan Albay Davis, Türkiye'nin  Suriye’nin kuzeyinde operasyonlarını başlattığı günden bu yana Carablus, El Rai  (Çobanbey) ve Dabık’ın DEAŞ’tan alınmasına hava desteği ve özel kuvvetlerle  yardımcı olduklarını belirtti.
Davis, sözlerine, “Dabık’ın alınmasından sonra (Türkiye destekli  güçler) El Bab’a yöneldiler. Biz bunu da destekliyoruz ve onların El Babı  DEAŞ’tan almasını istiyoruz. Türk hükümeti ve askeri mevkidaşlarımızla  görüşmelerimiz devam ediyor.” şeklinde devam etti.

Türkiye'nin DEAŞ karşıtı çabalarını destekliyoruz
Görüşmelerde duyurulacak yeni bir gelişme olmadığını kaydeden Davis,  Türkiye’nin bir koalisyon ortağı olduğunu ve ABD’nin Türkiye’nin DEAŞ karşıtı  çabalarına destek vermeye devam edeceğini vurguladı.
Toplantıdan sonra  bir Pentagon  yetkilisi ise “ABD’nin, Türkiye’ye sadece insansız hava araçlarıyla istihbarat  toplama konusunda destek verdiğini, bölgede yapılan saldırıların ise koalisyonun  bağımsız olarak belirlediği hedeflere operasyon düzenlemesi şeklinde olduğunu”  söyledi.

  Yetkili şunları söyledi:
  “Türkiye bizim koalisyon ortağımız, bunu öncelikle not edelim. Biz  Türkiye’ye, Suriye’deki operasyonlarında destek verme teklifimizi sunduk.  Görüşmeler devam ediyor ve bu arada da biz Suriye’nin kuzey batısında Türkiye’ye  İnsansız Hava Araçları (İHA) ile istihbarat, izleme ve keşif (ISR) operasyonları  ile destek veriyoruz. Hedefler istihbaratla belirleniyor. İstihbaratı da insansız  hava araçları ISR operasyonları sırasında topluyor. Ne kadar insansız hava aracı  varsa o kadar çok istihbarat toplanıyor ve o kadar çok hedef geliştiriliyor. El  Bab yakınlarında ISR operasyonları sırasında belirlenip Birleşik Hava  Operasyonları Merkezine iletiliyor. Orada da uygun görülen hedeflere hava  saldırısı düzenleniyor.”
 Bu hedeflerin Türkiye’nin doğrudan çağrısı üzerine verilmediğini ifade  eden yetkili, Türkiye’ye verilen istihbarat ve keşif uçuşları sırasında toplanan  hedeflerin El Bab operasyonundan bağımsız olarak DEAŞ karşıtı koalisyon  tarafından gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir