Bizi Takip Edin

DÜNYA

ABD: Astana’ya davet edilmedik!

Tarih

-

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner günlük basın toplantısında, 23 Ocak’ta Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılacak Suriye toplantısına dair açıklamalarda bulundu.
Astana’da yapılacak görülmelerden haberdar olduklarını belirten Toner, “Orada rolümüz olacak mı bilmiyorum biz resmi bir davet almadık” diye konuştu.
Toner, “Bu görüşmeler hakkında size bir şey söylediler mi?” sorusuna da, “Bakanımız, kendisinin de ifade ettiği gibi hem Rus hem de Türk mevkidaşıyla irtibat halinde Suriye'deki durumu görüşüyor. Bu yüzden de elbette kendisi bu görüşmelerde süreci hızlandırabilir. Fakat biz bu görüşmeleri düzenleyen değiliz” yanıtını verdi.
Türkiye’nin ABD’yi Suriyeli Kürtlere destek verdiğine yönelik eleştirileri sorulunca Toner, ‘Türkiye önemli bir ortak ve Türkiye ile ortaklığımızı ciddiye alıyoruz. Bunun üzerine çalışıyoruz” diye konuştu. 

YAŞANANLAR ABD-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİN KÖTÜLEŞTİĞİ ANLAMINA GELMİYOR
Suriye'de yaşanan olaylardan dolayı ABD-Türkiye ilişkilerinin daha da karmaşık bir hale geldiğini belirten Toner, bunun ilişkilerin kötüleştiği anlamına gelmesi demek olmadığını, Türk yetkililerin kendilerini endişelendiren tutum ya da açıklamaları olduğunda bunları açıklıkla ifade ettiklerini söyledi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tarihi Kıbrıs zirvesine katılmak için bulunduğu İsviçre'nin Cenevre kentinde, Astana'da yapılacak Suriye görüşmelerine ABD'nin de davet edilmesi konusunda Türkiye ile Rusya'nın anlaştığını açıklamıştı.

WASHINGTON POST GAZETESİ: RUSYA DAVETİ TRUMP YÖNETİMİNE İLETTİ
Öte yandan Washington Post gazetesi Rusya'nın seçilmiş başkan Trump yönetiminin Astana'da yapılması planlanan Suriye görüşmelerine davet ettiğini iddia etti.
Gazete Trump'ın geçiş ekibinden bir yetkiliye dayandırdığı haberinde davet, Rusya’nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak tarafından Ulusal Güvenlik Danışmanı adayı Michael Flynn’e telefonda iletildi.
Yetkili, Trump yönetiminin görüşmelerde yer almayı kabul edip etmeyeceğine dair bir karar verilmediğini söyledi. 
Rusya resmi makamlarından bu açıklamayla ilgili bir yorum gelmedi.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir