Bizi Takip Edin

Güncel

Restleşmede son nokta: İncirlik’i kapatabiliriz

Tarih

-

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerini El Bab'da Türkiye'ye destek vermemekle suçlaması ile başlayan tartışma kritik bir noktaya taşındı.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Koalisyon güçlerinin El Bab operasyonunda TSK'ya destek vermemesi düşündürücü. Bu durum İncirlik Üssünü sorgulatıyor” diyerek müttefikleri İncirlik üssünü kapatmakla tehdit etmişti.
Fikri Işık'ın bu açıklamalarına yanıt Koalisyon Güçlerinin sözcüsü bir albaydan gelmişti. 
Albay, John Dorrian, dün Bağdat'tan telekonferansla Pentagon'a bağlanarak gazetecilerin sorularını yanıtladı ve çok da ustaca olmayan bir diplomatik dille Fikri Işık'ın bu tehdidi karşısında El Bab üzerinde gizli bir pazarlığın yürütüldüğünü ve bu pazarlıkta ABD'nin Türkiye'den neler istediğini Türk tarafının çok iyi bildiğini söyleyiverdi.
ABD bir anlamda savaşın ortasındaki albayla Türkiye'ye “Basın üzerinden konuyma ayağını denk al” mesajı verdi.
Bugün ise asıl bomba açıklama Cumhurbaşkanlığı'ndan geldi.

İBRAHİM KALIN'DAN FLAŞ AÇIKLAMALAR
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın gündeme dair son dakika açıklamaları geldi. İncirlik Üssü'yle ilgili değerlendirme yapan Kalın, “İncirlik'i kapatma hakkı bizim elimizde. Ama önce şartlar değerlendirilir” diye konuştu.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın gündeme dair açıklamalarda bulundu.
“Bölgede terör koridoru oluşturulmasına asla izin vermeyeceğiz. DEAŞ'la mücadelede müttefiklerimiz de destek vermeli.
Amerikan yönetimi Suriye muhalefetine verdiği sözleri tutsaydı, Suriye muhalefeti bugünkü kadar güçsüz olmazdı belki Halep'te yaşananlar yaşanmazdı.
PKK'ya karşı Kandil ve civarında hava harekatımız devam ediyor. Meclis'ten de tezkere geçti. Bu konuyu yakından takip etmeye devam edeceğiz, Iraklı makamlarla beraber.

PKK'NIN SİNCAR'DAKİ VARLIĞI
Bu konuda Erbil de çok rahatsız. PKK'nın kendine düşman olarak gördüğü kesimlerden biri de Erbil yönetimidir. Bizim hem Bağdat, hem Erbil ile ilişkilerimizi iyi tutmamız önem arz ediyor.

İNCİRLİK ÜSSÜ
YPG'yi merkeze alan DEAŞ ile mücadele stratejisinin doğru olmadığını ifade ettik, etmeye devam edeceğiz. Ben, Trump yönetiminin Türkiye'nin hassasiyetlerini daha fazla dikkate alacağı izlenimine sahibim.
(İncirlik'i kapatma hakkı) Bu hak her zaman bizim elimizde var. Ama dediğim gibi önce şartlar değerlendirilir. Egemenlik hakları çerçevesinde tasarruf hakkı bizdedir. “
 
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir