Bizi Takip Edin

EKONOMİ

Doların yine ateşi yükseldi

Tarih

-

TL uzun bir süredir olduğu gibi bugün de gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışarak en çok değer kaybeden para birimi oldu. Bankacılar bu trendde bugüne özgü yeni bir gelişme ya da haberden bahsedilemediğini belirttiler ve devam eden endişeleri adres gösterdiler.
TL bugün dolar karşısında yüzde 1.3'ün üzerinde değer kaybederken benzer para birimleri yüzde 0.4 değer kazancı ile yüzde 0.5 değer kaybı arasında seyrediyordu.

FİTCH'İN DEĞERLENDİRMESİ BEKLENİYOR
Bankacılar TCMB'nin siyasi endişelerle TL'nin sert değer kayıplarına karşın faiz adımlarını kullanmaktan çekinebileceği endişesinin, faiz adımlarının kullanılması halinde siyasilerle yaşanabilecek gerilim ihtimalinin, Türkiye'yi yatırım yapılabilir kredi notuyla değerlendiren Fitch'in yaklaşan değerlendirmesinin piyasaları baksıladığını bunun dışıdna siyasi ve jeopolitik gelişmelerin de kurda etkili olmayı sürdürdüğünü belirttiler.
Fitch tarafından yayımlanan ülke notu değerlendirme takvimine göre Türkiye'nin negatif görünüm ile yatırım yapılabilir en düşük seviyede olan BBB- olan kredi notu hakkında değerlendirme 27 Ocak Cuma ve 21 Temmuz Cuma günü açıklanabilecek.

SABAH SAATLERİNDE İYİMSERLİK VARDI
Bir bankanın döviz masası müdürü, “Sabah saatlerinde bir iyimserlik vardı ancak sonrasında dağıldı. TL yine negatif ayrışıyor. Ancak bugüne özgü bir nedenden bahsetmek zor. Yaklaşan Fitch kararı TL'nin faizinin her geçen gün daha da yetersiz hale geldiği endişesi bunların başında geliyor… TL'de kısa vadede bu olumsuzluğu tersine çevirecek ya da iyimserlik yaratabilecek tek bir neden bile gösteremiyoruz” dedi.
Haftaya beklentilerin üzerinde enflasyon verilerinin de etiksiyle tarihi zirve olan 3.6040'ı test ederek başlayan dolar/TL TRYTOM=D3 küresel gelişmelerle önce dün akşam saatleri itibarıyla 3.58'li seviyelere daha sonra bu sabah iyibaırly 3.56'lı seviyelere gerilemişti. Bugün en düşük 3.5560 seviyesini test eden kur kazançlarını koruyamarak en yüksek 3.6401 seviyesini test etti. Kur tarihi zirveyi test ettikten sonra TSİ 1309 itibarıyla ise 3.6146/3.6190 seviyesinde işlem gördü.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir