Bizi Takip Edin

Güncel

Mersin’de afet

Tarih

-

Belediye halkı mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları konusunda uyarıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi bugün metrekareye düşen yağmurun 125 kilogram olduğunu duyurarak, olayı bir afet olarak nitelendirdi. Açıklamada kentte 15 yıldır bu kadar şiddetli bir yağışın görülmediği belirtildi.
Mersin'de gece saatlerinden itibaren etkisini gösteren kuvvetli yağış  nedeniyle birçok cadde sular altında kaldı. Sabah saatlerinde işlerine gitmek  için trafiğe çıkanlardan bazıları su birikintileri nedeniyle yolda kalırken, bazı  toplu taşıma araçlarının da bozulduğu görüldü.
Mersin Büyükşehir Belediyesinden yapılan uyarıda, “Dün geceden beri etkisini gösteren sağanak nedeniyle oluşan olumsuz durumlardan etkilenmemek için atandaşların gerekmedikçe evlerinden dışarı çıkmamaları önemle rica olunur.”  ifadesine yer verdi.
Mersin Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, il genelindeki sağanak yağışın beraberinde getireceği olumsuzlar nedeniyle merkez Akdeniz, Toroslar, Mezitli, Yenişehir, Erdemli, Tarsus ile Çamlıyayla ilçelerindeki tüm eğitim kurumlarından bir gün süre ile eğitime ara verildi.BABA İLE KIZI 50 METRE SÜRÜKLENDİ


Merkez Yenişehir İlçesi 34'üncü Caddesi'nde sabah 09.00 sıralarında işe gitmek için evden çıktığı belirlenen genç kız, babasıyla birlikte şiddetli yağmur nedeniyle sel sularına kapıldı. Kimlikleri belirlenemeyen baba ile kızı, derinliği yaklaşık yarım metreyi bulan suda sürüklendi. Birbirlerine sarılarak hayatta kalmaya çalışan 2 kişi, yaklaşık 50 metre sürüklendi. Akıntının sığ olduğu bir noktada kaldırıma tutunan baba ile kızı, son bir hamleyle kurtuldu.
2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
Mersin Toroslar  ilçesine bağlı Yalınayak mahallesinde sel sularına kapılan 30 yaşlarında üzerinden kimlik çıkmayan bir kadın boğularak yaşamını yitirdi. Bir süre sonra 30 yaşında bir erkek cesedi de bulundu.KARŞIDAN KARŞIYA GEÇEMEDİLER
Mersin il merkezi ile ilçelerinde etkili olan kuvvetli yağış hayatı olumsuz etkiledi. Kentin sahil şeridindeki Adnan Menderes Bulvarı'nın büyük bir kısmı, yağışlardan dolayı sular altında kaldı. Vatandaşlar yolun karşısına geçmekte güçlük yaşadı
VALİLİKTEN UYARI
Yoğun yağış nedeni ile Mersin Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle dendi:
“İlimiz genelinde devam eden sağanak yağış ve beraberinde oluşabilecek olumsuzluklar nedeniyle, zorunlu haller dışında vatandaşlarımızın yaya olarak veya özel araçları ile trafiğe çıkmamaları; acil durumlarda ise 112 Acil Çağrı Merkezimizi arayıp bilgi vermeleri, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir.”

DENİZ YATAĞI İLE YÜZDÜ
Sel sularının doldurduğu merkez Yenişehir İlçesi'ndeki Tulumba Battı Çıktı Kavşağı'na giden Ergün Tosun, deniz yatağı ile suda bir süre yüzdü.
Bu arada Erdemli İlçesi'ne bağlı Kızkalesi Mahallesi de sel sularından etkilendi. Yüksek kesimlerde etkili yağış nedeni ile biriken sular mahallenin içinden geçerek Akdeniz'e ulaşan Mintan Deresi'nde taşkına neden oldu. Yağışlar nedeni mahalleye dün geceden bu yana elektrik verilemediği de belirtildi.
  
ÜNİVERSİTE DE TATİL
Mersin Üniversitesi Rektörlüğü Genel Sekreterliği de sağanak yağış nedeniyle üniversitenin 2 gün tatil edildiğini duyurdu.
Kentte etkisini sürdüren yağış nedeniyle birçok mahallede  olumsuzluklar yaşanırken, vatandaşlardan bazıları da karşılaştıkları olumsuz  durumları görüntüleyerek sosyal medyada paylaşıyor.


MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ: BU BİR AFET
Mersin Büyükşehir Belediyesinden, kent merkezindeki  kuvvetli yağışla ilgili, “Resmi rakamlara göre bu kadar kısa sürede bu kadar  fazla yağış en son 2001 yılında gerçekleşmişti. 2001 yılında metrekareye düşen  yağmur resmi rakamlara göre 127 kilogram olarak kayıt altına alınırken, günümüzde  meydana gelen 125 kilogramlık yağmura rağmen kentimiz bu afeti en az zararla  atlatabilmiştir.” açıklaması yapıldı.
Yazılı açıklamada, kentteki yağışın afet durumunu gösterdiği ve  şiddetli yağmurun sel riskini de beraberinde getirdiği kaydedildi.
Kentte dün gece başlayan ve şiddeti eksilmeyen yağmur nedeniyle  olumsuz koşullar yaşandığı ifade edilen açıklamada, şiddetli yağmurun sel riskini  de beraberinde getirdiği vurgulandı.
Açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre,  bugün saat 09.15'e kadar metrekareye 125 kilogram yağmur düştüğü ve yağışın devam ettiği belirtildi.
Mersin'in bu kadar yoğun yağışı tüm dünyanın dikkatini çeken 2001 yılı  sel felaketinde yaşadığını ifade edilen açıklamada, “2001 yılı Aralık ayında  birçok vatandaşımızın canını yakan ve kenti bir harabeye döndüren yağış miktarı  metrekareye 127 kilogram olarak gerçekleşmiştir. Aradan geçen 15 yıllık zaman  zarfında Büyükşehir Belediyemiz ve MESKİ her türlü önlemi almış, kentimizin bir  daha böyle acılar yaşamaması için üzerine düşen görevi fazlasıyla yapmıştır.”  denildi.
Açılamada, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz yönetiminde  oluşturulan kriz masası koordinasyonunda bütün belediye ekipleriyle olumsuz koşulları ortadan kaldırmaya yönelik çalışma yapıldığı anlatıldı.
Ekiplerin zorda kalan vatandaşın yardımına koşarak olası kayıpları  engellemek için görev başında olduğu aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
“2001 yılında metrekareye düşen yağmur, resmi rakamlara göre 127  kilogram olarak kayıt altına alınırken, günümüzde meydana gelen 125 kilogramlık  yağmura rağmen kentimiz bu afeti en az zararla atlatabilmiştir. Özellikle son 2,5  yılda altyapıya ayrılan mesai ve gerçekleşen çalışmalar neticesinde, 100 kilogram  yağışta sel yaşanan kentimizde, artık 125 kilogram yağışta dahi büyük felaketler  yaşanmaması teselli kaynağımız olmuştur. Rakamlara bakıldığında bu kadar kuvvetli  yağış, bilimsel açıdan da afet olarak değerlendirilmektedir. Ancak afet durumunda  olan kentimizde Büyükşehir Belediyemiz ve MESKİ yaklaşık 500 kişi ve yüze yakın  iş makinesi ve araçlarla bu olumsuz durumları ortadan kaldırmak için cansiparane  çalışmakta, itfaiye ekiplerimiz de vatandaşımızın yardımına koşmaktadır. Şiddetli  kar yağışının ardından kuvvetli yağmur ile adeta bir sınav veren kentimiz, görevi  başındaki ekiplerimizin çalışmaları ve duyarlı vatandaşlarımız sayesinde bu afeti  en az zararla atlatacaktır.”


– “2076'dan önce beklenmiyordu”
Açıklamada, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi öğretim görevlileri  Murat Karabulut, Ersin Sandal, Mehmet Gürbüz tarafından Mersin’de yaşanan 2001 yılı sel felaketi üzerine “20 Kasım-9 Aralık 2001 Mersin Sel Felaketleri.  Meteorolojik ve Hidrolojik Açıdan Bir İnceleme” başlıklı akademik araştırma  yapıldığı hatırlatıldı.
Söz konusu araştırmada, 1968'de metrekareye 199,5 kilogram yağışın  düştüğü Mersin’de 2001 yılında metrekareye 127 kilogram yağış düştüğü ve benzer bir yağışın inceleme alanında tekrar meydana gelme ihtimalinin yüzde 1,3  olduğunun kaydedildiği belirtilen açıklamada, bilimsel araştırmalarda bu kadar fazla yağışın 2076 yılından önce gerçekleşmesinin beklenmediği vurgulandı.

– Su taşkınlarının nedeni dere yataklarındaki yapılaşma
Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve bilimsel araştırmalardan yola çıkılarak  hazırlanan verilerin, Mersin'de etkili olan yağışın geçmiş yıllara oranla  beklentilerin çok üzerine çıkarak bir afet durumuna yol açtığını ortaya koyduğu  ifade edilen açıklamada, su taşkınlarının en büyük nedeninin kuru dere  yataklarının yapılaşma suretiyle kapatılmış olmasından kaynaklandığı bildirildi.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir