Bizi Takip Edin

DÜNYA

ABD ateşkesten memnun!

Tarih

-

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, “Şiddeti sona erdiren, insanların hayatlarını kurtaran, yeni ve yapıcı siyasi müzakerelere zemin hazırlayan tüm çabaları memnuniyetle karşılıyoruz.” açıklamasını yaptı.
Toner, Suriye'de varılan ateşkesle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.
 
Sözcü Toner, “Suriye iç savaşında ateşkes sağlandığı yolundaki haber,  pozitif bir gelişmedir. Umarız bu ateşkes kapsamlı olarak uygulanır ve tüm  taraflar ateşkese uyar. Şiddeti sona erdiren, insanların hayatlarını kurtaran, yeni ve yapıcı siyasi müzakerelere zemin hazırlayan tüm çabaları memnuniyetle  karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.
 
ABD'nin bu müzakerelerin bir parçası olmadığını kaydeden Toner,  ateşkesin detaylarının Türkiye ile Rusya tarafında olduğunu ifade etti.
 
ABD Başkanı Barack Obama ve Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Suriye'de  askeri bir çözümün olmadığını farklı zamanlarda dile getirdiğini kaydeden Toner,  “Uluslararası toplum, bu ateşkesin işlemesini umuyor; böylece daha katılımcı,  birleşik ve barışçıl bir yönetimi ortaya çıkaracak, Suriyelilerin öncü olduğu bir  geçiş süreci mümkün olur.” değerlendirmesini yaptı.
 
Toner, açıklamasının sonunda BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de  Mistura'nın Cenevre'de müzakerelerin yeniden başlaması çağrısını hatırlattı ve  Suriye rejimi ile muhalifler arasında kalıcı bir uzlaşma zemininin önemine işaret  etti.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir