Medyahanesi

Murat Boz ve Fettah Can’a şok ceza

53 okunma
26 Aralık 2016 - 12:59
Murat Boz ve Fettah Can’a şok ceza
Şarkıcı ve bestekâr Uğur Bayar, “Dünya” isimli eserinin “Özledim” isimli şarkıda izinsiz kullanıldığı iddiasıyla Şarkıcılar Murat Boz, Fettah Can ve Dokuz Sekiz Müzik hakkında dava açtı.
İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'nde 3 yıl önce açılan davada Bayar,  'Dünya' isimli eserinin 2006 yılında “Hak Etmedim” adlı albümünde yer aldığını belirtti. Kendi şarkısının Dokuz Sekiz Müzik şirketi tarafından çıkarılan Murat Boz'un 'Şans' isimli albümün 'Özledim' isimli şarkısında izinsiz kullanıldığını belirten Bayar, albüm detayında ise şarkının söz yazarı olarak, kendisinin yerine Fettah Can’ın gösterildiğini iddia etti.  Bayar, ayrıca Fettah Can’ın eseri Murat Boz’un dışında Yunan şarkıcı Giorgos Mazonakis'e de verdiğini belirterek, 'Dünya' isimli eserin aşırılarak ve tahrip edip izinsiz kullanıldığını iddia etti. 

“FETTAH CAN’A GÜVENDİK”
Dokuz Sekiz Müzik mahkemeye ulaştırdığı savunmada, Murat Boz'un seslendirdiği 'Özledim' şarkısının aşırma olmadığını, Fettah Can'ın vermiş olduğu izin belgesine güvendiklerini belirtti. Şirketin tüm yasal izinlerin alındığı sözü ile Murat Boz’un bu eseri albümünde seslendirdiğini ve kendisine iftira atıldığını kaydetmişti.

3 BİLİRKİŞİ RAPORU ALINDI
Mahkeme, 'Dünya' adlı eserin aşırma olup olmadığının tespiti için dosyayı 3 kez bilirkişiye gönderdi. Davanın dün görülen karar duruşmasında  mahkeme, eserin izinsiz kullanılmasından dolayı Murat Boz ile Fettah Can ve Dokuz Sekiz Müzik şirketine 3’er bin liradan 9 bin lira maddi, 10 bin lira da manevi tazminat ödemesine hükmetti.  

2020 Medyahanesi.com