Bizi Takip Edin

Güncel

Başbakan da mı algı operasyonu yürütüyor?

Tarih

-

Başbakan Binali Yıldırım, Kahramanmaraş'ta gazetelerin Ankara Temsilcileri ile sohbet edip sorularını yanıtladı. Başbakan, buradaki açıklamalarında PKK'nın dışarıdaki yönetim kadrosunun militanlarına, “Artık bizden talimat beklemeden serbest, fedai türü eylemleri kendi imkân ve kabiliyetinizle nerede yapabiliyorsanız, yapın” diye genel bir talimat verdiğini söyledi. Başbakan, “Bu intihar eylemleri, canlı bomba eylemleri bu talimatın neticesi gerçekleşiyor” dedi.
Ancak, son saldırılarda özellikle yakın örnek teşkil ettiği için İstanbul Beşiktaş ve Kayseri saldırılarına bakınca bu eylemlerin hiç de öyle basite alınacak, bireysel eylemler olmadığı ortada. Taa Şanlıurfa'dan araba çalıp, plakasını (Kırıkkale 71) kopyalamak, o araca bomba yükleyip, istihbarat edinip, bombayı nerde ve nasıl saat kaçta patlatacağını planlamak münferit bir intihar bombacısının işiymiş gibi düşünmek ve algılamak saflıktan öteye gidemez.
Herşeyden önce PKK'nın uzunca bir süredir plaka kopyalayıp, eylemi planlamasının ardındaki profesyonel beyinlerin halâ hayatta ve işbaşında olduğunun en büyük kanıtı olarak duruyor. Hal böyle iken koskoca bir Başbakan'ın çıkıp canlı bomba eylemlerinin ferdi saldırılar olduğunu söylemeye çalışması akıllara durgunluk veriyor. Belki Başbakan, basın toplantısında bu sözleri sarfederken PKK'nın beyin takımının darbe aldığını ima ya da iddia etmeye çalışırken terör örgütünün bitirildiği algısı yaratmayı amaçladı. Ama söylediklerini kimse böyle algılamadı.
Kendisi de bu sözlerinin havada kaldığını anlamış olacak ki, basınla sohbetinin sonuna doğru tevil yoluna giderek durumu düzeltmeye çalıştı.
Kahramanmaraş ziyareti sırasında gazetelerin Ankara temsilcilerinin sorularını yanıtlayan Yıldırım, özetle şunları söyledi:

STRATEJİMİZ ETKİLİ OLDU

Terör saldırılarına karşı, önlemler açısından farklı bir konsepte mi geçmek gerekiyor?
Bir kere terör örgütünün terörle mücadelede ‘savunma değil taarruz’ stratejimizden canının ciddi anlamda acıdığını biliyoruz. Özellikle kırsal kesimdeki yuvaları, barınakları, çok ciddi anlamda zarar gördü. Kırsalda eylem kabiliyetleri hemen hemen yok olacak düzeye geldi. Durumu böyle tespit etmekte fayda var.

AMANSIZ BİR MÜCADELE
Şu anda sadece PKK bölücü terörüne karşı değil, FETÖ örgütüne, DEAŞ’a karşı da hem içeride hem dışarıda çok aktif, amansız bir mücadelemiz var. Bu mücadeleyi akamete uğratacaklarını, bu mücadele azminden belki bizi döndüreceklerini zannediyorlar. Ama bu asla söz konusu değil. Çünkü biz biliyoruz ki 79 milyon vatandaşımız bu mücadelede bizim arkamızda. Bizim hiçbir tereddütümüz yok, sırtını terör örgütlerine dayayan, sırtını dağa dayayanlar düşünsün. Bizim için bayrak, istiklal, vatan, milletin bekası geleceği önemlidir.
 

MİLİM SAPMAYACAĞIZ
Kim kiminle iş tutuyorsa, ister içeride ister dışarıda hiç fark etmez, şu an itibariyle bunun kim olduğunun da önemi yoktur. Ne yapmak istedikleri de bellidir. Irak, Suriye, Yemen, Libya ve Mısır’a bakarsak ne yapmak istediklerini tahmin etmek zor olmaz. Ama yanlış hesap, yanlış ülke. Türkiye, bu millet, bu tezgaha gelmez. Tabii ki canımızı yakıyor, üzülüyoruz. Ama acımızı bağrımıza basacağız, bu mücadeleden bir milim bile sapmayacağız.

YENİ YETKİLER DE VERİRİZ
Tehdidi küçümsememek lazım. Tehdidi küçümsediğimiz zaman bu sefer kendi sonuçlarından kendiniz zarar görüyorsunuz. İcap ediyorsa ilave yetkiler de vereceğiz. Türkiye’de esas itibariyle iki tane istihbarat kuruluşumuz var. Bir MİT, ağırlıklı olarak dış ama kısmen iç istihbaratla da sorumlu köklü bir kuruluşumuz. Bir de Emniyet istihbarat servisimiz var. Bu olaya mahsus söylemiyorum ama genel anlamda bir yerde bir koordinasyon problemi varsa bunu gözden geçireceğiz. İstihbarat konusunda da gerekirse, koordinasyonu güçlendirecek bir yapıya da geçilebilir, bunun da çalışmaları zaten bir noktaya geldi. Bir süreden beri çalışıyoruz.

ÇOK BOYUTLU TEHDİT
Türkiye artık çok boyutlu bir tehdidin altında, sadece bölücü terör örgütü değil. DEAŞ, DHKP-C, PYD, YPG ve FETÖ bunlar esas itibariyle amaçları farklı gibi düşünülse de nihai hedefleri hep aynı. Önemli olan bu örgütlerin hangi amaca hizmet ettikleri, bu da bilinmeyen bir şey değil. Biliyoruz da yapmamız gereken önce evin içini halletmek. Evimizin içini, emniyete almadan dışarıdaki unsurları hedef göstermemiz, yeterli olmaz. Ama bakın bir Fırat Kalkan’ı hadisesi bizim Suriye tarafındaki DEAŞ tehdidini ciddi anlamda sınırlamıştır, aşağı düşürmüştür. Benzer çalışmaları. Bütün güney sınırlarımızda yapacağız.
PYD’ye verilen silahlar PKK’nın eline geçiyor. Burada bir kuşku yok. Biz bunu muhataplarımızla her görüşmemizde masaya koyuyoruz. O olay inceleniyor, her olayın arkasında bir şeyler söylenir, somut deliller ortaya çıkmadan söylenecek şey bir anlam ifade etmiyor. Örgüt 40 yıllık birikimi olan bir örgüt. ‘Bu tip kabiliyetleri yok oldu’ demek doğru değil. Bu alçaklar, bizim hızımızı kesmeye çalışıyorlar.”

ONLARCASI ÖNLENİYOR BİR TANE KAÇIYOR
Olayın yapılış şeklinden bahsettim ben. Yani bu şu anlama gelmiyor, ‘imkan ve kabiliyetleri yok, destek almıyorlar, herkes aklına geldiği gibi eylem yapıyor’ demedim. Tarz, örgüt hiçbir zaman kenara çekilmiş değil. Örgüt, millete karşı bölgedeki vatandaşlara karşı acımasız. Öldüren, her türlü baskıyı yapan, sistematik bir terör eyleminden imkan ve kabiliyetini kaybettiği için münferit canlı bombalarla yapıyor. Canlı bomba eyleminin onlarcası önleniyor. Bir tane de iki tane de zaman zaman kaçıyor. 

KILIÇDAROĞLU’NA TEŞEKKÜR ETTİM
Sayın Kılıçdaroğlu da aradı. Bir kez daha bizimle dayanışmasını bildirdi, üzüntülerini taziyelerini iletti. Kendisine teşekkür ettim. Bizim çarşamba günü yaptığımız toplantının tek konusu vardı. Terörle mücadele konusunda ağız, söylem birliği. Sayın Bahçeli bunu ‘ağız birliği’ tarzında ifade etti. Bunu toplantı sonunda çıktık kamuoyuna aynen açıkladık. Görüşlerimiz, düşüncelerimiz farklı, memleket meselelerine çözümlerimiz farklı, ama aynı olan bir şey var, ortak tehdit terördür, teröre karşı zerre kadar farklılığımız yok. Bunu bir kez daha teyit ettik. 3 genel başkan Türkiye’nin nabzını tutuyor. Bu da terörle mücadelede başarı için önemli bir durum.”
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir