Bizi Takip Edin

Güncel

Halep’ten 8 bin kişi tahliye edildi

Tarih

-

Rusya lideri Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suriye barış görüşmelerinin yeri için anlaştıklarını açıkladı. İki lider, taraflara Kazakistan'ın başkenti Astana'yı önerecek.
Reuters haber ajansına konuşan Türk yetkililer, Halep'ten ayrılanlar için kurulacak kampın 80 bin kişilik olacağını söyledi.
11.20 : Reyhanlı'daki Cilvegözü Sınır Kapısı'nda 25 ambulans hazır bekletiliyor. Sınır kapısında açıklama yapan İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, sığınmacılar için şimdiye kadar 1500'den fazla yardım TIR'ının organize edildiğini söyledi. Yıldırım'a göre, tahliye işlemi 20 gün sürebilir ve hem resmi yetkililer hem de yardım kuruluşları operasyon bitinceye kadar sınırda nöbet tutacak.
11.05 : Reuters haber ajansına konuşan Türk yetkililer, Halep'ten ayrılanlar için kurulacak kampın 80 bin kişilik olacağını söyledi. Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık ise, “İdlib içerisinde sınırımıza 6-7 kilometre mesafesi olan bir bölgede çalışmalar yürütülüyor. En kısa zamanda kapasite oluşturulmuş olacak. Altyapı hazırlığı 10  bin çadır için yapılıyor” açıklamasını yaptı.
10.55 : Halep'teki muhaliflerden Borzou Daragahi, kentte bugün dondurucu bir soğuk olduğunu, tahliye için bekleyen kalabalıktaki çocukların ağladığını bildiriyor. Daragahi, ayrıca tahliye otobüslerinin gelişinin durduğunu ve Kızılay yetkililerinin de ne olduğunu bilmediğini yazdı.
10.40 : Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, tahliye operasyonunda bu sabah itibariyle gelinen noktayı Twitter mesajıyla paylaştı: “Bu sabah itibarıyla 7 bin 500 kişi Doğu Halep'ten İdlib'e geçiş yaptı. Tahliye süreci devam ediyor. Barınak, gıda, ilaç ve diğer tedbirler alındı.”
10.25 : Rusya lideri Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye barış görüşmelerinin yeri için anlaştıklarını açıkladı. Putin'in verdiği bilgiye göre, Moskova ve Ankara taraflara Kazakistan'ın başkenti Astana'yı teklif edecek. Türkiye ve Rusya, halen devam eden tahliyelerde başrolü oynuyor ve garantör ülkeler konumunda. Putin ayrıca bir sonraki hedefin ateşkesin tüm ülke çapına yayılması olduğunu da söyledi.

OTOBÜSLER GECE BOYUNCA GİTTİ GELDİ
10.15 : Tahliye işlemleri gece boyunca devam etti. Sabaha kadar onlarca otobüs ve minibüs, üç konvoy halinde muhalifleri taşıdı.
09.55 : Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, şimdiye kadar tamamlanan tahliyeyi Twitter mesajıyla paylaştı: “Şu ana kadar Doğu Halep'ten yola çıkan 5 konvoyla birlikte 7000'in üzerinde sivili tahliye etmiş bulunuyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor.”
09.50 : Türkiye resmi açıklamayla tahliye edilenlerin sayısının 8 bine yaklaştığını duyurdu. Reuters haber ajansı, Türkiye'nin açıklamasına göre altıncı konvoyun şu an yolda olduğunu bildiriyor.

TRUMP: GÜVENLİ BÖLGE KURACAĞIM
09.35 : ABD'nin seçilmiş başkanı Donald Trump, iç savaşın sürdüğü Suriye'de 'güvenli bölge' kurulacağı sözünü yineledi. Suriye'de olan bitenin çok üzücü olduğunu söyleyen Trump, güvenli bölgenin bir kısmının Körfez ülkelerinden gelen parayla kurulacağını belirtti.
09.25 : Hatay'a 51 ağır yaralının tedavi için getirildiği belirtiliyor. Yaralılar, Cilvegözü Sınır Kapısı'nda bekleyen ambulanslar tarafından alınarak hastanelere taşındı.
İLK RAKAMLARI RUSYA VERDİ
08.35 : Rusya Savunma Bakanlığı, Halep'ten son 24 saatte altı bin kişinin çıkarıldığını açıkladı. Verilen bilgiye göre, tahliye edilenlerin yarısı silahlı muhalif. Moskova ayrıca, ikinci gün tahliyelerinin de sürdüğünü duyurdu.
08.30 : Halep'te tahliyelerin ikinci gün de devam etmesi bekleniyor. Dün yaklaşık üç bin kişi çatışma bölgesinden konvoylar halinde çıkarıldı ancak Birleşmiş Milletler halen bölgede yaklaşık 50 bin kişinin beklediğini bildiriyor.
08.10 : İngiliz The Times gazetesi, 'Johnson Halep'in kaderi için İran ve Rusya'yı suçluyor' başlığıyla İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın iki ülkenin büyükelçilerini makamına çağırmasını haberleştirdi. Daily Telegraph da, 'Halep'ten ilk tahliyeler gerçekleşirken, Boris Moskova'yı azarladı' başlığıyla haberi verdi.
TAHLİYE GAZETE MANŞETLERİNDE
07.45 : Türkiye'de yayımlanan gazetelerin manşetlerinde bıçak sırtı gerçekleşen tahliyeler vardı. Gazeteler, 'Umut koridoru', 'Hayat seferi', 'Büyük tahliye', 'Kurtuldular', 'Ölüm seddi çifte restle açıldı', 'Türkiye'den büyük insanlık operasyonu' gibi başlıklarla okuyucularının karşısına çıktı.
06.30 : Birleşmiş Milletler'e mektup gönderen dört muhalif organizasyon, Halep'teki 304 ölümcül saldırıdan Rusya'yı sorumlu tuttu. Mektupta aralarında 380 çocuğun bulunduğu 1200'den fazla sivilin öldüğü saldırıların savaş suçuna kanıt teşkil ettiği belirtildi.
AB, ETKİSİZ KALDIĞINI KABUL ETTİ
03.20 : Avrupa Birliği (AB), Suriye krizinde etkisiz kaldığını kabul etti. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, “Suriye'deki çatışmaları güçle durdurmak imkansız. AB'nin bu tür bir önlemi kullanacak ne niyeti ne de kapasitesi var ama lütfen AB'yi suçlamayı bırakın. Yeterince etkili olmadığımızı biliyorum. Kimin yeterince etkili olduğunu da biliyorum ama bu, insani yardımda değil bombalamada etkili” dedi.
02.10 : Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, iç savaş ülkesinde siyasi bir çözüme ulaşılamaması halinde İdlib'in ikinci bir Halep olma riski taşıdığı uyarısında bulundu. Mistura, Halep'in doğusunda halihazırda yaklaşık 50 bin sivilin tahliye beklediği bilgisini verdi.
KERRY'DEN SREBRENİTSA UYARISI
00.35 : ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, “Halep’te görmek isteyeceğimiz son şey, o küçük bölgenin başka bir Srebrenitsa olmasıdır” dedi. Rejim güçleri tarafından sivillerin ayrım gözetmeksizin hedef alındığının altını çizen Kerry, Şam yönetimini sivilleri 'terörize' etmekle suçladı.
00.20 : Halep'ten çıkarılan ilk tahliye konvoyundan bazı yaralılar Hatay'da tedavi altında. Kuşatma altında bir çocuğunu kaybeden ve ailesinin tümü yaralanan Murfed Ciyazera, Reyhanlı Devlet Hastanesi'ne getirilenlerden… Gözü yaşlı anne, saldırı anını anlattı: “Havadan beyaz bir şeyin düştüğünü gördüm, gözümü açtığımda hastanedeydim. 7 yaşındaki oğlum Yazid saldırıda ölmüş…”
00.10 : Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), tahliyeleri görüşmek üzere toplanıyor. Fransa'nın talebi üzerine gerçekleşecek toplantıda üyelere insani durumla ilgili bilgi verilecek. Paris yönetimi, sivillerin güvenli tahliyesi için Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri ile bir teklif hazırlamış durumda.
00.00 : Dünyanın bir numaralı gündemi Halep'te, sivillerin tahliyesinde ikinci gün… 
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir