Bizi Takip Edin

DÜNYA

Halep’te sivil katliamı!

Tarih

-

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Rupert Colville, Halep'in doğusuna geçen Esad rejimine bağlı güçlerin evlere girerek içerideki insanları öldürdüğüne ve 11'i kadın 13'ü çocuk en az 82 sivilin hayatını kaybettiğine dair bilgiler aldıklarını duyurdu.
İsviçre'nin Cenevre kentinde gazetecilere konuşan Colville, söz konusu bilgilerin önceki gece geldiğini ancak sivil ölümlerin tam olarak ne zaman gerçekleştiğinin bilmediğini sözlerine ekledi.
AFP'nin haberine göre, “infaz şeklindeki” bu kanlı eylemler, Doğu Halep'in dört farklı mahallesinde gerçekleştirildi.

HALEP'TE KORKULAN OLDU
Suriye'de rejim güçleri dün, muhaliflerin çekildiği tüm bölgelerde kontrolü tamamen sağlamıştı. Halep'teki son gelişmeler üzerine Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Sözcüsü Stephan Dujarric, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un kentte çok sayıda sivile yönelik zulüm gerçekleştirildiğine dair henüz doğrulanmamış raporlardan dolayı endişe duyduğunu söylemişti.
“Halep'in düşmesi, muhaliflerin, iç savaşın başlamasından bu yana aldığı en büyük yenilgi” ifadesini kullanan uluslararası haber AFP, rejim güçlerinin böylece Suriye'deki beş büyük kentte de kontrolü sağladığını hatırlattı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA
Öte yandan Dışişleri Bakanlığı, Halep'teki sivillere yönelik saldırılara ilişkin Esad rejiminin her türlü silahla halkı hedef aldığını ve adeta “toplu infazlar” gerçekleştirdiğini belirterek, Temmuz ayından bu yana kuşatma ve yoğun bombardıman altında tutulan Doğu Halep’te, rejim ve destekçileri tarafından aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda sivilin katledilmesinin büyük bir dehşetle karşılandığı bildirildi.
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Temmuz ayından bu yana kuşatma ve yoğun bombardıman altında tutulan Doğu Halep’te, rejim ve destekçileri tarafından aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda sivilin katledilmesini büyük bir dehşet ve infialle karşılıyoruz” ifadelerine yer verildi.
Rejimin aylardır insani yardım erişimine izin vermeyip hastane, okul, su ve elektrik şebekeleri gibi sivil altyapıyı yok ederek Doğu Halep halkını “insanlık dışı koşullara mahkum ettiği” vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Bu yetmezmiş gibi şimdi de her türlü silahla halkı hedef almakta, sivillere yönelik adeta toplu infazlar icra etmektedir. Bu süreçte, kentten ayrılmak isteyen sivillere de herhangi bir şans tanınmamaktadır. Halep’te muhaliflerin bulunduğu son iki mahallede sıkışmış durumdaki on binlerce sivilin de önümüzdeki günlerde benzer bir kaderi paylaşmasından ciddi endişe duyulmaktadır. Tüm bu eylemler uluslararası insani hukukun ağır ihlali niteliğinde olup, bu konuda rejim ve destekçilerinin sorumluluğu açıktır.”
Halep’e yönelik saldırıların derhal durdurulması, Doğu Halep’te kalan nüfusun buradan Birleşmiş Milletler (BM) dahil gerekli gözetim mekanizmaları eşliğinde güvenli tahliyesinin bir an önce gerçekleşmesi ve insani erişimin önünün açılmasının şart olduğu belirtilen açıklamada, Türkiye'nin bu amaçla ilgili ülkeler ve uluslararası kuruluşlar nezdinde girişimlerini sürdüreceği bildirildi.   
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir