Bizi Takip Edin

Güncel

Yeni Anayasa teklifi imzaya açıldı

Tarih

-

AK Parti ile MHP’nin üzerinde çalıştığı yeni anayasa paketinde sona gelindi. Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli dün Çankaya Köşkü’nde 1 saat 15 dakika görüştü. Yıldırım, “Cumhurbaşkanı’nı eğer seçilirse partisiyle ilişiği devam edecek” derken, Bahçeli de “Hayırlı sonuçlar vereceği inancındayım” dedi. Başbakan Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin anayasa değişiklik paketi üzerine anlaşması ve bunu basın toplantısı ile kamuoyuna açıklamasından sonra Anayasa değişiklik teklifi, AK Parti grubunda imzaya açıldı. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ilk imzayı atan isim oldu. Kanun teklifini imzalayan milletvekilleri imza anında hatıra fotoğrafı çektirdi.
BAŞBAKAN Binali Yıldırım ve MHP Lideri Devlet Bahçeli, kurmaylarının Anayasa değişikliği üzerinde yaptığı müzakerelerin ardından iki parti arasındaki pürüzleri gidermek üzere dün bir araya geldi. Yıldırım, Çankaya Köşkü’ne gelişinde MHP Lideri Bahçeli’yi şeref kapısında karşıladı.
BAHÇELİ: OLUMLU GEÇTİ
Yıldırım ve Bahçeli dün yaptıkları 1 saat 15 dakika süren görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. İlk sözü alan Bahçeli, “Türkiyemizin önemli bir gündemini oluşturan anayasa değişikliği üzerinde Sayın Başbakanımızla zaman zaman bir araya gelerek konunun olgunlaşması noktasında çaba sarf edilmiştir. Görüşmemiz son değerlendirmeler ışığında olumlu geçmiştir. İnşallah kısa bir süre içinde TBMM’ye bir metin sunulmuş olacaktır. Meclis’e sunulmuş olan metnin, artık Meclis’in değerlendirmesi ışığında sonuçlandığı takdirde hayırlı sonuçlar vereceği inancındayım” dedi. 
 
OLGUNLUĞA ERİŞTİ
Başbakan Yıldırım ise özetle şunları söyledi:
“MHP ile yürüttüğümüz çalışmalar, müzakereler belirli bir olgunluğa erişmiştir. Ve son gözden geçirilmeler de yapılacak ve önümüzdeki hafta inşallah AK Parti olarak anayasa değişikliği teklifimizi TBMM’ye sunmuş olacağız. Sunacağımız bu teklif, MHP’nin de üzerinde mutabık kaldığı veya müzakere edip uzlaştığımız bir metin olacak. Tabii ondan sonraki iş, Meclisimizin iradesidir. Meclis’te 330’u aşan bir kabulle geçmesi gerekiyor ki, ondan sonra referandum süreci başlasın. Referandum süreci de milletin vereceği karardır. Ülkemiz, milletimiz için inşallah hayırlı bir karar olacaktır. Biz niyet hayır, akıbet hayır anlayışıyla hareket ettik. 

AK PARTİ’NİN İMZASIYLA
Cumhurbaşkanı’nın partisiyle ilişkisi nasıl olacak?
 Bu değişiklikte Cumhurbaşkanı’nın eğer seçilirse partisiyle ilişiği devam edecektir. Yapılan en önemli değişiklik budur. Mevcut anayasada ‘partisi ile ilişiği kesiliyor’ hükmü var. Bunun yerine ‘partisiyle ilişiği devam edecek’ hükmü var, hepsi bu. (Gözden geçirilecek son detaylar hangileri) Bu detaylarla milleti meşgul etmeyelim. Şüphesiz şekil olarak, usul olarak, yazım olarak bazı konuların gözden geçirilme ihtiyacı var. Bir iki gün içerisinde de arkadaşlarımız bunları sayın Genel Başkanın, bizim bakış açımızı dikkate alarak tamamlamış olacaklar.
Cumhurbaşkanı’nın partisiyle ilişkisi genel başkan düzeyinde mi olacak?
Herhalde anlaşılmayacak bir şey yok. Çok açık bir şey söylüyorum. Yeni getirilecek değişiklikle Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiği devam edecek. Gayet yerince açık bir şekilde. 
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir