Bizi Takip Edin

EKONOMİ

Dolar dolu dizgin

Tarih

-

Güne 3.49 seviyesinden başlayan dolar/TL Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “faizlerin düşürülmesi gerektiği”ne ilişkin konuşmasının da etkisiyle yeniden hareketlendi. Kur, 3.5840 seviyesini görerek tarihi rekorunu kırarken; saat 14.14 itibari ile bankalararası piyasada 3.5657 seviyesinden işlem gördü.
Dolar/TL, doların küresel bazda güçlü seyri ve referandum başta olmak üzere iç siyasi gelişmelerle yukarı yönlü seyrini sürdürüyor. Kur, dün Başbakan Binali Yıldırım'ın referandum açıklamasının ardından 3.5075 seviyesini görerek yeni rekorunu kırmış; günü 3.50 civarında tamamlamıştı.

EURO DA TARİHİ REKOR KIRDI
Euro/TL de 3,8156 seviyesini görerek yeni bir rekor kırdı. Kur, saat 14.14 itibari ile 3.7943 seviyesinden işlem gördü.

TL'DE NEGATİF AYRIŞMA SÜRÜYOR
XTB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Arzu Toktay: “ABD seçimleri ardından küresel piyasalar normalleşme eğiliminde. Ancak Türk Lirası iç siyasi gündemin etkisiyle değer kaybını sürdürüyor. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde dün yaşanan fiyat hareketlerine baktığımızda, Türk Lirası’nın Brezilya Reali’nin ardından en fazla değer kaybeden para birimi olduğunu görmekteyiz. Brezilya Merkez Bankası’nın 25 baz puanlık faiz indirimi, yani para politikası değişikliği Real’deki değer kaybının temel sebebi. Oysa Türk Lirası’nda durum biraz daha farklı. 
Önümüzdeki hafta mecliste tartışılması beklenen ‘Partili Cumhurbaşkanlığı’ sistemi, devam etmekte olan OHAL süreci, ve Avrupa Birliği’yle ilişkilerin bozulması, yabancı yatırımcı için belirsizlik demek.
Bu noktada gözler bugün toplanması beklenen Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) tarafından yapılacak açıklamada olacak. EKK öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz indirimine yönelik açıklaması, paritede bugün yaşanan yükselişi destekledi. Yeni haftada da mecliste devam etmesini beklediğimiz siyasi tartışmalar kurdaki dalgalanmanın devam etmesine yol açabilir. Teknik olarak uzun süredir aşırı alım bölgesinde bulunan parite düzeltme mesajı veriyor. Ancak son dönemde artan belirsizliklerin devam etmesi, kurdaki geri çekilmeyi sınırlandırabilir. Bu noktada 3,55 – 3,60 bandını ilk güçlü direnç olarak görüyoruz.”
PİYASALAR BUNLARI TAKİP EDECEK
Piyasalarda bugün TSİ 16.30'da açıklanacak Kasım ayına ilişkin ABD tarım dışı istihdam verilerinin küresel anlamda yön belirleyici olması bekleniyor.Ardından ise Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplanacak Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) takip edilecek. EKK'nın bugün saat 17.00'de toplanması bekleniyor.
Bugün takip edilmesi beklenen bir diğer gelişme ise uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in olası not gözden geçirmesi idi. Ancak Moody's bugünkü gözden geçirme tarihini kaldırdığını açıkladı.Piyasalar kısa süre önce Moody's'in not indirimi sonrası bugün bir adım atmasını beklemiyordu.
Moody's, Eylül sonunda yüksek dış finansman gereksiniminden kaynaklanan risklerin artması ve ekonomik büyüme ile politika yapıcı ve uygulayıcı kurumların zayıflamasını gerekçe göstererek Türkiye'nin yatırım yapılabilir en düşük seviyede olan kredi notunu bir kademe düşürdü.Türkiye'nin darbe girişiminin ardından 18 Temmuz'da başlatılan gözden geçirmesi Eylül sonunda tamamlanarak kredi notu Baa3 düzeyinden Ba1'e, yani spekülatif olarak adlandırılan seviyeye düşürülürken negatif olan kredi notu görünümü durağana çevrildi.

TAHVİL BONO PİYASASI
Tahvil-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.12 seviyesinden gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 11.32 oldu. Öte yandan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilde ortalama bileşik faiz bugün spot kapanışta yüzde 10.55, valörde son işlemde yüzde 10.83 seviyesindeydi.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir