Bizi Takip Edin

Güncel

Cumhurbaşkanlığı seçimi 2019’da

Tarih

-

Teklif, MHP'nin de değerlendirmesi sonrası, kamuoyuna açıklanacak. Teklifin nasıl açıklanacağı ve ortak imzalarla mı gönderileceği, son istişareyle kararlaştırılacak.
 
TEKLİF MHP'DE
 
AK Parti, üzerinde uzun zamandır çalıştığı Anayasa değişiklik teklifini dün MHP'ye gönderdi. Anayasa teklifini inceleyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gerekli çalışmayı yapması için de parti adına Anayasa çalışmalarına katılan, Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak'ı görevlendirdi. Parsak, dün itibari ile Anayasa hukukçularıyla birlikte teklifteki maddeleri incelemeye başladı. MHP'nin kırmızı çizgileri olarak bilinen maddeler üzerinde partinin çekince ve itirazları ortaya konulacak.
 
BAŞBAKANLIK OLMAYACAK
 
Bu hafta büyük oranda şekillenecek olan teklif, liderlere sunulacak. Liderlerin son temasının ardından da teklifin kısa süre içinde Meclise sunulması öngörülüyor. Detayları belli olmaya başlayan teklifle ilgili en merak edilen konu ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görev süresi ve değişiklikle getirilen seçim süreleri oldu.
 
Teklifte şunlar var:
 
    – Yeni sistemde Cumhurbaşkanı 5+5 yıllığına iki kez seçilebilecek.
    – Başbakanlık makamı olmayacak. Cumhurbaşkanı yardımcıları ise atama ile olacak.
    – Cumhurbaşkanı'na TBMM Başkanı yerine Cb. Yardımcısı vekalet edecek.
    – Esas yönetim sistemi, başkanlık olacak ama Cumhurbaşkanı korunacak.
 
 
Teklifte belirtilen Cumhurbaşkanı 5+5 yıllığına iki kez seçilebilecek düzenlemesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da kapsayacak. Teklifte, Erdoğan'ın 2019 yılına kadar görevini sürdürmesi öngörüldü. 
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir