Bizi Takip Edin

Güncel

Zarrab’dan Emine Erdoğan’ın derneğine astronomik bağış

Tarih

-

New York’ta devam eden Reza Zarrab ile ilgili mahkeme sürecinde ilginç ayrıntılar ortaya çıkıyor.
Zarrab’ın avukatları mahkemeye yaptıkları kefalet başvurusunda 50 milyon dolar ödemeyi teklif ederken, müvekkillerinin “iyi bir aile babası” ve “hayırsever bir işadamı” olduğunu kanıtlamak için de mahkemeye yeni ek belgeler sundu. Belgelerde Emine Erdoğan'ın kurduğu derneğe 2 milyon 401 bin dolar bağışlandığı ortaya çıktı. Mahkeme 50 milyonluk kefaleti de kabul etmedi.
Amerika'nın Sesi (VOA) sitesinden Can Kamiloğlu'nun haberine göre, Zarrab’ın kefalet veya ev hapsi karşılığında tutuksuz yargılanmasını talep eden avukatlar, yardımseverliğini kanıtlamak için sundukları 176 sayfalık ek belgelerde, Sarraf’ın yardımsever bir kişi olduğunu, hayır için 5 milyon dolar bağışta bulunduğu paraların hangi kişi ve kurumlara verildiğini dekontlarla ispat etmeye çalıştılar.
Kayıtlara resmi dekontlarıyla geçen ek belgelere göre, Sarraf’ın yaptığı bağışlarda en yüklü miktarın Emine Erdoğan tarafından 2012 yılında kurulan bir yardım derneğine yapıldığı görülüyor.
Sarraf, Emine Erdoğan’ın kurucusu olduğu ve halen himayesinde faaliyetlerini sürdüren TOGEM-DER (Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği’ne) 2016 yılına kadar tam 2 milyon 401 bin dolar tutarında bağış yapmış.
 
TOGEMDER’E 150 KEZ BAĞIŞ YAPMIŞ
Sarraf, Emine Erdoğan’ın kurucusu olduğu ve başkanlığını yengesi Saadet Günbahar’ın yaptığı, eski AB Bakanı Egemen Bağış’ın eşi Beyhan Bağış’ın yönetim kurulunda üyesi olduğu TOGEM-DER’e 150 ayrı bağışta bulunmuş.
2013 yılından itibaren Sarraf tarafından yapılan bağışların birçoğu sahip olduğu şirketler Volgam Gıda ve Royal Denizcilik aracılığıyla gerçekleşmiş.
Kayıtlara göre Sarraf, TOGEM-DER’e en son bağışı 2015 yılının Temmuz ayında yapmış görünüyor. Sarraf’ın, aralarında Eğitim Bakanlığı'nın da bulunduğu kişi, kurum ve derneklere yaptığı bağışların toplamı ise 10 milyon 200 bin lira.

ZARRAB’IN ADI DESTEKÇİLERİN ARASINDAN ÇIKARTILMIŞ
TOGEMDER’in internet sitesinde yayınlanan bağış ve destekçilerin listesinde birçok tanınmış ismin yer almasına karşın en fazla bağış yapan Reza Zarrab’ın adının geçmemesi dikkat çekiyor. TOGEMDER, Sarraf’ın bağışlarıyla yapılan birçok okulda, “Hayırsever işadamı Reza Zarrab tarafından yaptırılmıştır ve eğitime kazandırılmıştır” teşekkür levhaları hazırlamıştı.
CHP ise TOGEMDER tarafından Reza Zarrab’ın bağışlarıyla yapılan İstanbul’un Gaziosmanpaşa semtindeki okula ruhsatı olmadığı, yeşil alana yapıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.

50 MİLYON DOLAR KEFALET TEKLİF EDİLDİ
New York'un Manhattan bölgesindeki Metropolitan Cezaevi'nde tutuklu bulunan İran asıllı işadamı Reza Zarrab'ın avukatları, müvekkillerinin 50 milyon dolar karşılığında serbest kalmasını istedi.
Zarrab'ın, serbest kalması halinde Güney Manhattan sınırları dışına çıkmayacağının taahhüt edildiği dilekçede, kaldığı evin kapısında iki silahlı güvenlik görevlisinin sürekli nöbet tutacağı belirtildi. Mahkemenin onay vermesi halinde tutulacak olan bu evde Zarrab'ın uydu takip sistemiyle gözlem altında tutulacağını kaydeden avukatlar, müvekkillerinin evden yalnızca sağlık hizmetleri, dini görevler ve duruşmalar için çıkacağını söyledi.

BAŞSAVCI KABUL ETMEDİ
Başsavcı Preet Bharara’nın ofisinin Zarrab’ın avukatının teklifini ‘yetersiz’ bularak reddettiği belirtilirken, Zarrab'ın avukatı Benjamin Brafman’ın konuyu bir kez daha kefalet duruşmasında görüşmek için mahkemeye başvuracağı öğrenildi.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir