Bizi Takip Edin

Güncel

MHP: Zinhar kabul etmeyeceğiz

Tarih

-

Oktay Öztürk açıklamasında, “Parlamenter sistemin aksayan yanları varsa bunlar mutlaka gözden geçirilmeli. Başkanlık sisteminin de tartışılması gerekir. Biz her konuyu tartışmaya hazır olduğumuzu ifade ettik. Başkanlık sistemini zinhar kabul etmeyeceğimizi de ifade ettik” dedi. 
AKP heyetinde yer alan isimlerden olan parti sözcüsü Ömer Çelik ise ilk açıklamasında, “Anayasa konusunda Sayın Bahçeli de Türkiye'nin yeni bir Anayasa'ya ihtiyacı olduğunu yeni Anayasa temelindeki çalışmalara olumlu baktıklarını söyledi. Geçmişte görev yapmış Uzlaşma Komisyonu'nun aynı şekilde çalışmalarına yeni Anayasa yapacak aşamaya gelene kadar müzakereleri gerçekleştirecek bir çalışma ortaya koyması şeklinde bir süresi olacak” ifadelerini kullandı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yeni anayasa için yaptığı görüşme sona erdi. MHP adına ilk açıklama yapan Oktay Öztürk, “Biz her konuyu tartışmaya hazırız. Getirdikleri taktirde her konuyu tartışırız, başkanlığı zinhar kabul etmeyiz dedik” dedi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de yaptığı açıklamada, başkanlık sistemi için “Bu çerçevede bir tartışma yürütülmesinin çok faydalı olacağını düşünüyoruz. Sayın Bahçeli'nin görüşlerini saygıyla karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yeni Anayasa, TBMM İçtüzük değişikliği ve Avrupa Birliği (AB) ile vize serbestisi için çıkartılacak yasalar konusunda başlattığı muhalefet turunun ikinci durağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin TBMM’deki makam odası gerçekleşti. Saat 14.00’te başlayan görüşmede terör operasyonları ile HDP Eş Genel Başkanlarının dokunulmazlıklarının kaldırılması gibi konuların da gündeme geldi. MHP bugünkü görüşmenin kameraya alınması talebinden vazgeçti.
AK PARTİ'DE OYÇOKLUĞU VE SÜRE SINIRLAMASI FORMÜLÜ ÖNE ÇIKIYOR AK PARTİ'DE OYÇOKLUĞU VE SÜRE SINIRLAMASI FORMÜLÜ ÖNE ÇIKIYOR
Başbakan Davutoğlu ile MHP lideri Bahçeli arasında geçecek görüşmede heyetler de belli oldu. Buna göre, AK Parti heyetinde Ömer Çelik, Lütfi Elvan, Mehmet Ali Şahin, Naci Bostancı; MHP heyetinde ise Semih Yalçın, Oktay Vural, Oktay Öztürk, İsmet Büyükataman yer aldı. Görüşme 1 saat 40 dakika sürdü.
Başbakan, 30 Aralık’ta CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile 2 saat 15 dakikalık bir görüşme yapmıştı. Anayasa değişikliği konusunda mutabakat sağlandığı belirtilen görüşmede, değişikliğin nasıl yapılacağının daha sonra ele alınacağı belirtilmişti. Başbakan Davutoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüşmek için de talep ettiği randevuyu daha sonra HDP kanadından gelen açıklamalar nedeniyle iptal etmişti.

İLK AÇIKLAMALAR

MHP'li Oktay Öztürk görüşmenin ardından ilk açıklama yapan isim oldu. Öztürk özetle şunları söyledi:
“Türkiye'nin içerisinde bulunduğu hassasiyetler Sayın Başbakan tarafından iletildi. Ama asıl konu anayasa değişikliği ve buna bağlı olarak 31 Mart'ta gerçekleşmesi gereken AB ile uyum yasalarının konuşulması konusu görüşüldü. Anayasa konusunda kendilerine 2011 yılından itibaren, MHP'nin de öncülük yaparak teklif ettiği Anayasa Uzlaşma Komisyonu kurulmuştu. Şimdi bizim teklifimiz şimdi süreç devam ediyormuşçasına anayasada değişiklik süreci başlatılması. 60 madde anlaşılmış. 61'inci madde üzerinde konuşulmalı. Bu Başbakan tarafından kabul gördü. 21. yüzyılda Türk devleti, milletinin önünde engel teşkil edecek maddelerden arınması gerekiyor. Öncelikle sivil bir anayasa olması gerektiğinde hemfikiriz.
İçtüzük ile ilgili komisyon çalışmasının da kaldığı yerden devam etmesi yönünde teklifler oldu.
Biz MHP olarak 93 yıllık bir parlamenter tecrübemiz var. Parlamenter sistemimizin aksayan yönleri varsa gözden geçirilmeli ve öyle devam etmeliyiz düşüncemizi ortaya koyduk. Sayın Başbakan “hayır parlamenter sistem olmaz” demedi ama başkanlık sisteminin de tartışılması gerektiğini ifade etti. Biz her konuyu tartışmaya hazırız. Getirdikleri taktirde her konuyu tartışırız, başkanlığı zinhar kabul etmeyiz dedik. Başkanlık sisteminden yana olmadığımızı, hatta böyle bir konuyu tartışmanın bile lüks olduğunu ifade ettik.
 
Parlamentoda bulunan tüm partilerin eşit bir şekilde temsil edilmesi kararlaştırıldı. Daha önceki tecrübelerden de hareketle 6 ayda bitirilmesi konusunu ifade ettiler. Toplumun en geniş katmanlarının katılımıyla, her STK'nın katkı vermesi imkan dahilinde olacak bir anayasa değişikliği üzerinde duruldu. Hassasiyetimizin olduğu noktalar da gündeme getirildi. Sayın Başbakan bu konuda sıkıntılarının olmadığını dile getirdi. 
Biz “flu bakıyoruz” dedik ama başbakan ve partisi şaşı bakıyor. Anayasa görüşmelerinde eşit sayıda milletvekili olması gerektiği konuşuldu. 
Terörle mücadelede kararlı olmaları gerektiğini, bize ihtiyaçları olması durumunda Meclis'te her türlü üzerimize düşen görevi yapacağımızı ifade ettik.”
ÖMER ÇELİK'TEN AÇIKLAMA

AKP Sözcüsü Ömer Çelik görüşmenin ardından açıklama yaptı. Çelik şunları söyledi:
“Sayın Bahçeli de Türkiye'nin yeni bir anayasa ihtiyacı olduğunu söyledi. Geçmişte olduğu çalışmalara devam edilmesi uzlaşılan maddelerin artırılması yönünde. Bu süre geçmişte çok uzundu. Çok tartışmalar yapıldı. Pek çok taslak var. TBMM sitesinde bunların çoğu yayınlandı. Müktesebat hazır sadece eyleme geçmek gerek. Yeni anayasa gündemiyle çalışmalara başlanması konusunda uzlaşma var. 
Sayın Bahçeli, başkanlık sistemine karşı parlamenter sistemden yana olduklarını söyledi. Bizim için yeni anayasa tartışmalarında esas olan şey, yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı, ileri demokrasinin nasıl teminat alınacağı şeklindeki başlıklardır. Mekanizmaların etiket düzeyinde çarpıştırılması Türkiye'yi ileri götürmez. Bizim bu tartışmadan muradımız bunun başkanlık sistemi üzerinden tartışılması gerektiğidir. Sadece sistemleri savunanların niyetleri üzerinde konuşmak konjonktürel sonuçlar doğurur. Türkiye'nin 1876'dan bu yana parlamenter sistemde yönetildiğini düşünmüyoruz. “Parlamenter sistem geleneğimiz vardır” diyerek bir tartışma yürütülüyor. Bu çerçevede bir tartışma yürütülmesinin çok faydalı olacağını düşünüyoruz. Sayın Bahçeli'nin görüşlerini saygıyla karşılıyoruz. 
Terörle mücadele konusunda kararlılığımız vazgeçmeyeceğimiz bir alandır. Sayın Bahçeli'ye terörle mücadele verdiği destek konusunda teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki mart ayına kadar AB üyeliği konusunda destek istedik, değerlendireceklerini söylediler.
Şu anda içtüzük çatışmaya yol açan bir model. Dünyada komisyonlara dayalı bir model var. Bunun çok aksaklıklara yol açtığı herkesin malumu. Bu düzenleme için de bir mutabakata varıldı.
Biz anayasa komisyonun eşit sayıda üye ile çalışmasında mutabakatız.”
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir