Bizi Takip Edin

Sinema

Türk sinemasının zafer yılı

Tarih

-

Türk sinemaları 2015’te 670 milyon lira hasılat elde ederek tüm zamanların rekorunu kırdı. 10 film 1 milyon izleyici barajını geçerken ‘Düğün Dernek 2’,
‘Mucize’, ‘Hızlı ve Öfkeli 7’ yılın en çok izlenen ilk 3 filmi oldu. Toplam hasılatın yüzde 8’ini ise tek başına Düğün Dernek 2 filmi yaptı. 60 milyon adet biletin kesildiği sinemalarda 403 yeni film gösterime girdi. Hızlı ve Öfkeli 7, Titanic’ten sonra yerli filmleri en çok zorlayan yapım oldu.
1.1 MİLYAR LİRA
2015’in beklentilerin altında kaldığını dile getiren Mars Sinema Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Yıldırım, şu değerlendirmeyi yaptı: 
“İki seçim sinema gelirleri üzerinde olumsuz etki yarattı. Ekim ve kasım ayı bir önceki yıla kıyasla yüzde 30 gerideydi. Ancak yılın son günlerinde gösterime giren yerli filmler hasılata olumlu yansıdı ve bir önceki yılı geride bıraktı. İzleyici sayısında 1 milyon düşüş olsa da gelirlerdeki artış umut verdi. 670 milyon liralık hasılat, 170 milyon liralık büfe ve reklam geliriyle 840 milyon liraya ulaştık. Bu rakama 134 Türk filmine harcanan 280 milyon lirada eklenince 1.1 milyar liralık bir ekonomi oluştu.”

EN HIZLI 3’ÜNCÜ PAZAR
Türkiye’de 2 bin 200 sinema salonuna ulaşıldığını dile getiren Muzzafer Yıldırım, “Toplam 403 yeni film gösterime girdi. Eskiden kasım ayında başlayan hareket şubatta son bulur, sinemalar yaz aylarında sinek avlardı. Artık bu durum değişti. Sinemalar 12 ay boyunca çalışıyor. Hızlı ve Öfkeli 7, nisan ayında gösterime girdi ve Türkiye’nin en çok izlenen yabancı filmi oldu. Ali Baba ve 7 Cüceler beklentilerin biraz altında kalsa da en çok izlenen ilk 5 film arasına girmeyi başardı. Düğğün Dernek 2, Mucize ve Kocan Kadar Konuş yıla damga vuran yerli filmlerin başında geldi” dedi.
Türk sinema endüstrisinin 2017’de 100 bin adet bilet hedflediğini dile getiren Muzaffer Yıldırım, “10 yıl önce 30 milyon adet bilet satılırken bugün bu rakam 60 milyon lirayı aştı. Türkiye sinema endüstrisinde Çin ve Rusya’dan sonra en hızlı büyüyen 3’üncü pazar haline geldi. Sektörde 100 binden fazla istihdam söz konusu” diye konuştu.

Hürriyet
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir