Bizi Takip Edin

Güncel

Diyarbakır’da göstericilere polis müdahale etti

Tarih

-

Bazı sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen basın açıklamasına katılan grup, bölgede kimi yerleşim yerlerinde uygulanan sokağa çıkma yasaklarına tepki nedeniyle, Büyükşehir Belediyesi önünde toplandı.
Slogan attıktan sonra Dağkapı Meydanı yakınına kadar yürüyen grup, bir süre oturma eylemi yaptı.
Grup, basın açıklamasının ardından Ofis Caddesi'ne doğru izinsiz olarak yürümeye başladı. Uyarılara rağmen dağılmayan ve bazıları ara sokaklara çöp konteynerleriyle barikat kuran bu kişilere, polis ekiplerince biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulunuldu.
Müdahalenin ardından, ara sokaklara kaçan grup dağıldı.
Mardin'in Kızıltepe ilçesinde, bölgede bazı ilçelerde uygulanan sokağa çıkma yasakları ve operasyonları protesto etmek için yürümek isteyen grubun yürüyüşün izinsiz olduğu gerekçesiyle polis izin vermedi. Polisin uyarılarına rağmen dağılmayan grup ile polis arasında çatışma çıktı.
Diyarbakır Sur, Mardin Dargeçit, Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasakları ve gerçekleştirilen operasyonları protesto etmek isteyen KESK ve DİSK üyeleri ile HDP ve DBP'liler ilçenin eski Hastane Caddesinde toplanıp zincir oluşturarak yürümek istedi.
Polis, yürüyüşe izinsiz olduğu gerekçesiyle izin vermeyeceğini belirterek, grubun dağılmasını istedi. Yapılan görüşmeler sonuç vermeyince grupta bulunan bazı gençler polise taş ve havai fişek ile saldırdı. Polis ise, grubu biber gazı ve tazyikli su kullanarak dağıttı. Polisin müdahalesinden sonra gruptakiler ara sokaklara dağıldı. 
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir