Bizi Takip Edin

MAGAZİN

Irak güzeli: Bikini giymem

Tarih

-

Irak'ın başkenti Bağdat'ta 43 yıl sonra düzenlenen güzellik yarışmasında birinci seçilen Şeyma Kasım, Türkmen olduğu iddialarını yalanlayarak, “Ben Zengene Aşireti'ne mensubum. Yani yüzde 100 Kürt'üm” dedi. 43 yıl aradan sonra Bağdat'ta düzenlenen 2015 Irak Güzellik Yarışması'nda Kerkük'ten katılan Şeyma, 10 finalist arasından kraliçe tacını takmayı başardı.
“YÜZDE YÜZ KÜRDÜM”

Yarışmanın ardından Irak'ın bazı medya organları, Şeyma Kasım'ın Kerkük Türkmenleri'nden olduğunu öne sürmüştü. Rûdaw'a konuşan Irak Güzeli, kendisinin Zengene Aşireti'ne mensup “Yüzde 100 bir Kürt olduğunu” söyledi.
EĞİTİMİNE DEVAM EDİYOR
Şeyma Kasım 20 yaşında, ve Kerkük Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü 2'nci sınıf öğrencisi.
“AİLEM BAŞTA KARŞI ÇIKTI SONRA İKNA ETTİM”

Yarışmanın yapılacağını sosyal medya ağlarından öğrendiğini ve katılmaya karar verdiğini anlatan Kürt güzeli, “Ailem başta karşı çıktı ama ikna ettim” dedi.
“ÇALIŞMALARIM OLACAK”
Yarışmada birincilik tacını taktığı anda, dünyanın en mutlu insanı olduğunu dile getiren güzel, “Savaş ve yoksulluk nedeniyle eğitimlerini sürdürmeyen çocukların okula dönebilmesi için çalışmalarım olacak.” dedi.
“BİKİNİ GİYMEM”
Dünya güzellik yarışmasına katılmayı düşünüp düşünmediğine dair soruya ise Şeyma Kasım, “Katılmak isterim ancak bikini, mayo ve aşırı dekolte kıyafetler şart koşulursa hayır. Çünkü ben bu konularda rahat düşünebilen biri olsam da bir Müslüman olduğumu asla unutmam” ifadesini kullandı.


GÜZELLİK YARIŞMASI 43 YIL ÖNCE YAPILMIŞTI
Irak'ta ilk güzellik yarışması 1948 yılında, Bağdat'ta, Coca Cola temsilcisi Naim Dengur tarafından düzenlenmişti. O yarışmada yılın güzeli olarak seçilen Reni Semhan, daha sonra yarışmayı düzenleyen Dengur'la evlenmişti.
En son 1972 yılında düzenlenen yarışmada birinci olan Vicdan Burhaneddin, aynı yıl Porto Riko'da düzenlenen dünya güzelik yarışmasında Irak'ı temsil etmişti.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir