Bizi Takip Edin

DÜNYA

Hizbullah komutanı öldürüldü

Tarih

-

Lübnan Hizbullahı'nın üst düzey komutanlarından Samir Kuntar İsrail savaş uçakları tarafından Şam yakınlarında düzenlenen saldırıda hayatını kaybetti.
SALDIRI ŞAM'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Hizbullah'a yakın El Manar televizyonunun haberine göre saldırı cumartesi akşamı başkent Şam'ın Caramana bölgesinde meydana geldi. İsrail tarafından düzenlenen saldırıda Samir Kuntar hayatını kaybetti.
30 YIL İSRAİL'DE TUTUKLU KALDI

Bilgi, Suriye devlet televizyonu tarafından da doğrulandı. Yaklaşık 30 yıl İsrail'de tutuklu bulunan Samir Kuntar, 2008 yılında cezaevinden serbest bırakılmıştı.
4 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ SALDIRI GERÇEKLEŞTİRMİŞTİ
Samir Kuntar, 1979 yılında Filistin Kurtuluş Cephesi adına bir silahlı eylem düzenlemişti. Lübnan'dan İsrail'e geçen dört kişilik grup, iki İsrail polisi ile bir baba ve kız çocuğunu öldürmüştü.
DEĞİŞİM ANLAŞMASI SONUCU SERBEST KALDI
Müebbet hapis cezasına çarptırılan Samir Kuntar, 2008 yılında İsrail ile Hizbullah arasında tutuklu ve hükümlü değişimi anlaşması uyarınca cezaevinden serbest bırakılmıştı.
ABD'NİN TERÖR LİSTESİNE GİRMİŞTİ
Eylül ayında ABD Samir Kuntar'ı terör listesine aldı. Amerikan hükümetinin elindeki bilgilere göre Samir Kuntar İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri'nde Hizbullah için “terör altyapısı” oluşturmakta rol oynadı.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir