Bizi Takip Edin

Güncel

Karayılan: Ne bulursanız yakın yıkın

Tarih

-

Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçelerinde devam eden dev operasyonda köşeye sıkışan PKK'nın elebaşları telsiz konuşmalarında militanlara “Ev, okul, araba, hastane, kamu kurumu ne bulursanız önünüze gelen her şeyi yakın yıkın” talimatı verdi.

Camileri ve minareleri mühimmat deposu, silah mevzisi ve gözetleme yeri olarak kullanan ve dini değerleri istismara çalışan örgüt mensuplarının telsiz konuşmaları, hastane, sağlık ocağı, eczane gibi sağlık kuruluşlarına saldırarak sivil vatandaşların tepkisini artırmaya çalıştıklarını, diyaliz maksadıyla tedavi gören hastalara gönderilen ambulansları ateş açıp engelleyerek halkı operasyonlara tepki vermeye zorladıklarını ve operasyon güçlerini engellemeye çalıştıklarını gösteriyor.

Operasyon öncesi Cizre ve Silopi'de bulunan hastane ve sağlık ocaklarını tek tek emniyete alan, içeride ve dışarıda güvenlik tedbirlerini had safhaya çıkaran güvenlik güçleri hem hastanede yatan hem de hastaneye tedavi maksadıyla gelen vatandaşların güvenliğinin sağlanmasına önem veren düzenlemeler yaptı.

Bu tedbirlerden rahatsız olan bölücü terör örgütü mensupları bunları boşa çıkarmak amacıyla operasyonun başladığı ilk anlardan itibaren Cizre ve Silopi'deki hastane ve sağlık ocaklarını hedef alıyor.

Hastane ve sağlık ocaklarına roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırıda bulunan teröristlerin bir yandan sağlık çalışanlarını korkutarak kaçırmaya ve görev yapamaz duruma getirmeye çalışırken diğer yandan da vatandaşların tedavilerini engellemek suretiyle ölümlerine sebep olmaya ve bunun sorumlusu olarak da devleti göstermeye çalıştıkları telsiz konuşmalarından anlaşılıyor. 
Bütün bu olumsuzluklara rağmen alınan sıkı önlemler sayesinde sağlık çalışanları büyük bir özveriyle görevlerine devam edip tedaviye gelen hastalara kesintisiz hizmet verirken, alınan tüm tedbirlere karşın bölücü terör örgütü, vatandaşın hastalıklarıyla ilgili karşılaştıkları zor durumları istismar ederek propaganda yapma arayışına giriyor.
KARAYILAN'DAN GELEN TELSİZ TALİMATI
Telsiz konuşmalarında, bölücü terör örgütü elebaşlarından Murat Karayılan'ın özellikle Cizre ve Silopi'de yürütülen başarılı operasyonlardan büyük bir rahatsızlık duyması nedeniyle teröristlere, “Artık anlaşılmıştır ki halk yanımızda yer almıyor, desteği bize değil askere veriyor. Acımayın, aldanmayın, akıllı hareket edin ve ayrım yapmayın. Evleri, okulları, hastaneleri yerle bir edin. Ambulansları hareket ettirmeyin, hedef alın vurun” talimatını gönderdiği ortaya çıktı.

“ARKALARINDAN VURUN”
Karayılan'ın talimatı teröristlerin kendi aralarındaki telsiz görüşmelerine de yansıyor.
Cizre'de 15 Aralık'ta saat 23.48'de geçen bir konuşmada teröristlerden birinin telsizle hastanede yatan hastalar bulunduğunu ne yapılması gerektiğini sorması üzerine telsizin diğer ucundaki teröristin “Talimat açık. Arkalarından vurun”, diğer bir teröristin de “Evet, evet. İnsanları düşünmeyin, hastaneyi tamamen patlatın” yanıtını verdiği görülüyor.
Yine Cizre'de 16 Aralık saat 02.10'da yapılan bir diğer telsiz konuşmasında da teröristlerden birinin “Fedailer hastaneye girsinler mi” sorusunu, diğer teröristin “Vurun! Vurun! Talan edin”, diğerinin ise “Oradaki yerleri tarayın” diye yanıtladığı görülüyor. Bunun üzerine ilk teröristin etrafta ve içeride asker bulunduğunu, zayiat verebileceklerini ve saldırının başarı şansının hemen hemen hiç olmadığını söylemesi üzerine telsizin diğer ucundaki teröristin, “O zaman gidin kendinizi patlatın…” şeklindeki ifadesi telsiz konuşmalarına yansıyor.
Cizre'de 17 Aralık'ta geçen bir başka telsiz konuşmasındaysa operasyon güçlerinin liseye sızmaya çalıştıklarını haber veren bir teröriste telsizin diğer ucundaki teröristin, “Karpuzları (liseye tuzaklanan ev yapımı patlayıcıları) tek tek patlatın” şeklinde yanıt vermesi üzerine soruyu soran terörist, okulda iki arkadaşlarının bulunduğu uyarısında bulunuyor. Bunun üzerine telsizin diğer ucundaki teröristin, “Boşver patlatın onlar da şehit olur” dediği duyuluyor.
“AMBULANSLARI VURUN”

Silopi'de 17 Aralık'ta saat 15.15'te geçen bir telsiz konuşmasında ise teröristlerden birinin etraflarının operasyon güçlerince sarıldığını güç durumda kaldıklarını anons etmesi üzerine telsizin diğer ucundaki terörist, “Arkadaş ambulans geliyor. Ambulansı vurun karmaşa olur” ifadesini kullanıyor.
Yine Silopi'de 17 Aralık'ta saat 16.30'da yapılan bir telsiz konuşmasındaysa teröristlerden birinin diğerlerine operasyon kuvvetlerinin gelmeleri halinde tüm mayınları patlatarak okulu tamamen imha etmeleri talimatını veriyor. Bunun üzerine diğer teröristin “Tamam. Ben yukarıdaki okula gidiyorum. Orada biraz malzeme var. Onu getireceğim” şeklindeki yanıtı üzerine ilk konuşan terörist, “Sen git, biraz da bize getir” diyor.

Tespit edilen telsiz konuşmaları şöyle:

15 ARALIK 2015/Saat 23:48 Cizre

Terörist 1: Arkadaş düşman hastanede orada. Yatan hastalar var. Ne yapalım?
Terörist 2: Talimat açık. Arkalarından vurun.
Terörist 3: Evet evet. İnsanları düşünmeyin. Hastaneyi tamamen patlatın.

16 ARALIK 2015/Saat 02:10 Cizre 

Terörist 1: Fedailer Hastaneye girsinler mi.
Terörist 2: Vurun! Vurun! Talan edin.
Terörist 3: Oradaki yerleri tarayıp vurun.
Terörist 1: Etrafta ve içerde asker var. Zayiat veririz, başarı şansı yok gibi.
Terörist 2: O zaman gidin kendinizi patlatın zaten öleceksiniz bari bir b.ka yarayın.

16 ARALIK 2015/Saat 02:30 Cizre

Terörist 3: Bir araç geliyor. Işığını azalttı. Şimdi kapattı.
Terörist 4: Hala niye bekliyorsunuz ki roketleyin.
Terörist 3: Her yer asker kaynıyor. Yerimiz ortaya çıkar. 8 kişiyiz hepimiz ölürüz.
Terörist 4: Ölün o zaman!
Terörist 3: Gel sen öl. Oradan konuşmak kolay!
Terörist 4: ?..küfür ediliyor

16 Aralık 2015/ Saat 07.15 Cizre

Terörist 5: Arkadaş. Kültür merkezini hemen patlatın. Okuldakiler de kaçarken ateşe versinler,
Terörist 6: Anlaşıldı. İlk fırsatta tamam. Bunlar hiç uyumuyorlar. Dışarısı çok hassas. Burnumuzu çıkarsak vuruyorlar. 3 kişiyi kaybettim.
Terörist 5: Tamam fırsat bulunca hemen..

16 Aralık 2015/ Saat 13.25 Cizre

Terörist 1: Suikastçiler geldi, Caminin köşesindeler. (Keskin Nişancı JÖH’lerden bahsediyor.)
Terörist 2: Muhtar o çocuğu onlarla beraber. Bizimkilere cepten ulaşamıyorum hatları kesiyorlar telsize cevap vermiyorlar. Patlatacaklardı şimdi camiyi ama ses yok. İçerde çok mühimmat ve patlayıcı vardır. (Caminin içi kastediliyor.)
Terörist 1: Allah belanızı versin!…Küfürlü konuşma?.
(Camideki 3 terörist Güvenlik Kuvvetlerince öldürüldü)

17 Aralık 2015/ Saat 14.35 Cizre

Terörist 3: Biz düşmanın nerede olduğunu görmüyoruz. Düşmanın dikkatini çekin. Görüntü vermelerini sağlayın, indirelim. Aradan eylem yapacağız.
Terörist 4: Arkadaş bunlar hayalet gibi. Üstümüze ateş yağıyor nereden geliyor görmüyoruz.
Terörist 3: Bu sefer bittik gerçekten bittik. Teslim olmak yok kendinizi patlatın gerekirse.
Terörist 4: Fırsat bulursak patlatırız!..

17 Aralık 2015/ Cizre

Terörist 1: Herkes çok dikkatli olsun. Bulut gibi bunlar, uçuyor herifler
Terörist 2: Lisenin oraya sızmaya çalışıyorlar.
Terörist 1: Karpuzları tek tek patlatın. (Karpuz dedikleri Liseye tuzaklanan EYP’ler.)
Terörist 2: Okulda iki arkadaş var.
Terörist 1: Boşver patlatın onlar da “şehit!..” olur.

16 Aralık 2015/ Saat 11.05 Silopi

Terörist 1: Üç Korucu öldürdük. (Yalan haber. Ölen Korucu yok. Moral veriyor kendince)
Terörist 2: Tamam bana bunlarla gelin. (Zılgıt çekiyorlar.)

16 Aralık 2015/ Saat 15.00 Silopi

Terörist 3: Arkadaşlar! Benim yanımda kimse kalmadı, hepsi kaçıp gittiler.
Terörist 4: Şerefsizler nereye gitti? Neden vurmadın itleri? Her yer sarıldı nereye kaçtılar ki?
Terörist 3: Başımı bir kaldırabilsem tamam da, burası tam cehennem. Gel sen vur.
Terörist 4: Aptal aptal konuşma geber o zaman!..

17 Aralık 2015/ Saat 15.15 Silopi

Terörist 1: Arkadaş! Düşman etrafımızı alıyor? Bırakmıyor.
Terörist 2: Arkadaşlar bak ambulans geliyor oraya. Ambulansı vurun kargaşa olur!
Terörist 1: Küfür ediyor?? Niye açık not veriyorsun. Gafil muhbirsiniz hepiniz.
Terörist 2: Küfür etme. Açığı mı kaldı. Vurun ambulansı!

17 Aralık 2015/ Saat 16.30 Silopi

Terörist 3: Eğer okula gelirlerse okulu tamamen imha et arkadaş. Tüm mayınları birlikte patlat. Okulu da imha et. Arkadaş. Anladın mı?
Terörist 4: Tamam. Ben yukarıdaki okula gidiyorum. Orada biraz malzeme var. Onu getireceğim.
Terörist 3: Sen git, biraz da bize getir”. 
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir