Bizi Takip Edin

Televizyonlar

TRT 2 kanalı birleştiriyor

Tarih

-

TRT tarafından yapılan açıklamada, bugün bazı gazete ve internet sitelerinde kurumla ilgili yer alan haberlerin eksik ve yanlış bilgilerle kaleme alındığı ve gerçeği yansıtmadığı bildirildi. TRT Türk'le ilgili kararın, tamamen gereklilik üzerine alındığı ve uzun süredir hazırlıkları devam eden bir sürecin sonunda ortaya çıktığı kaydedildi.
Hazırlık çalışmaları titizlikle yürütülen TRT Türk ve TRT Avaz kanallarının birleştirilerek daha geniş bir coğrafyaya hitap etme düşüncesinin, yasal zemin oluşturmak amacıyla Yönetim Kurulu tarafından 10 Kasım 2015 tarihinde kararlaştırıldığı belirtilen açıklamada, “Gerekli yönetmelik değişiklikleri ilgili Makamlarca da onaylandıktan sonra 8 Aralık 2015 tarihinde Yönetim Kurulumuzca TRT Türk ve TRT Avaz (Türk-Avaz) birleşme kararı kesinleştirilerek ilgili dairelere hazırlıklarını tamamlaması talimatı verilmiştir.
İngilizce haber kanalı TRT World’ün yayın hayatına başlaması, TRT 1’in Avrupa sinyali hazırlıklarının tamamlanması, TRT Haber kanalının yayınlarının dünyanın büyük bölümüne ulaşması, TRT Avaz’ın Asya’dan Balkanlara doğru yayın alanını genişletmesi, TRT Arapça’nın hitap ettiği coğrafyada etkinliğinin artırılmasına yönelik çalışmalar göz önünde bulundurulduğunda, ilgili düzenlemeyle kurum kaynaklarının daha verimli şekilde kullanıldığı özellikle de yurtdışına dönük bilgi ve haber verme imkânlarının artırıldığı ortadadır” ifadelerine yer verildi.
Açıklamada, şunlar kaydedildi: “TRT World, TRT Arapça, TRT Avaz ve 41 dile ulaşan radyo ve web yayınlarımızla TRT'nin dışa dönük yayınlarının etkinliği artarak sürdürülmektedir. TRT Türk ve TRT Avaz’ın uzun süredir planlanan birleşmesiyle dış yayınlarımızın etkisi daha güçlü hissedilecektir. Son uygulama bir kapatma değil, Asya ve Avrupa'yı içine alacak şekilde TRT Türk ve TRT Avaz Kanallarını 'Türk Avaz' şeklinde birleştirmedir. Bundan başka bir sonuç çıkarma çabaları art niyetli girişimlerden başka bir anlam ifade etmemektedir.”
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir