Bizi Takip Edin

DÜNYA

Putin: Herhalde Atatürk mezarında ters dönmüştür

Tarih

-

Putin 2 saat içinde 19 gazeteciden soru aldı. Soruların 9'u uluslararası arenadaki konularla ilgiliydi: Türkiye, Suriye, Ukrayna, Gürcistan, ABD ve FIFA. 6 gazeteci ekonomi alanından soru yöneltti.
İşte Putin'in açıklamalarından satır başları;

“ATATÜRK HERHALDE MEZARINDA TERS DÖNMÜŞTÜR”
Türk yönetiminin İslamlaştırma politikası yüzünden Atatürk herhalde mezarında ters dönmüştür.
Türkiye'yle ilişkilerin onarılması konusunda umut görmüyorum.
Türkiye'deki mevcut yönetimle anlaşmaya varmak zor olacak gibi görünüyor. İlişkilerin onarılması konusunda umut görmüyorum.
Türkiye'yle anlaşmazlıkta üçüncü tarafın etkisi var mı bilmiyorum.
Türkiye ile yaşadığımız anlaşmazlıkta üçüncü bir tarafın etkisi var mı bilmiyorum. Belki de Türk yönetiminden birileri ABD’lilere yalakalık yapmak istemiştir. Belki de ABD ve AB’ye Türklerin ‘onların İslamcıları’ olduğunu göstermek istemişlerdir.
Türkiye Suriye hava sahasını isterse şimdi yeniden ihlal etsin.
Türkiye, Suriye'nin hava sahasını sürekli ihlal etti. Şimdi isterse bunu yeniden yapsın. Suriye'de artık hava savunma sistemi var. Rusya, uçağı düşürüldükten sonra bölgeden geri çekilecek bir ülke değil.
“G20'DE TÜRKMENLERLE İLGİLİ BİR ŞEY DUYMADIM”
Biz Türkiye ile işbirliğini reddetmedik. Antalya’ya G-20 zirvesine gittim ve orada birçok Türk yöneticiyle görüştüm. Bizim önümüze uluslararası hukuka uymayan Türkiye hakkında çok hassas konular koydular. Türkmenler hakkında ise hiçbir şey duymadım. Türkmenlere saldırılarla ilgili soru sorabilirlerdi. Biz de “Tamam anlıyoruz. Size yardım etmeye hazırız” diyebilirdik.
“TÜRKİYE İLETİŞİM KURMAK YERİNE NATO'NUN ARKASINA SAKLANDI”
Bir problemle karşılaşıldığında insanlar normalde birbiriyle iletişim kurup açıklama yaparlar. Ancak uçağımızı düşürdükten sonra Türkiye, bunun yerine NATO'nun arkasına saklandı.

“TÜRKİYE'NİN TAVRINI DÜŞMANCA BİR ADIM OLARAK NİTELENDİRİYORUZ”
Türkiye yönetiminin uçağımızı düşürmesini, dostça bir adım olarak değil düşmanca bir adım olarak değerlendiriyoruz.
“ABD'NİN GELECEK BAŞKANI İLE DE İŞBİRLİĞİ İSTİYORUZ”
ABD'nin bundan sonraki başkanıyla da ortak meselelerde işbirliği yapmak istiyoruz. Nitekim kendimizi hiçbir zaman tecrit etmeye çalışmadık.
SURİYE ORDUSU OPERASYONLARA DEVAM ETTİĞİ SÜRECE ORDA OLACAĞIZ”
Suriye'deki hava operasyonlarımızı Suriye ordusunun kara harekatları devam ettiği sürece sürdüreceğiz. Harekatlar bitince Suriye'deki güçlerimizi 2 gün içinde geri çekebiliriz.
“SURİYE'DE BİR SAVAŞ BAŞLATMADIK”
Biz Suriye'de savaş başlatmadık. Bu ülkede sadece bazı operasyonlar düzenliyoruz. Bu operasyonlar da bütçemize önemli bir yük getirmiyor. Eğitim ve tatbikatlara ayırdığımız kaynakların bir bölümünü Suriye'deki operasyonlarımıza aktardık.
“SURİYE BİZE YÜK GETİRMİYOR”
Biz Suriye'de savaş başlatmadık. Bu ülkede sadece bazı operasyonlar düzenliyoruz. Bu operasyonlar da bütçemize önemli bir yük getirmiyor. Eğitim ve tatbikatlara ayırdığımız kaynakların bir bölümünü Suriye'deki operasyonlarımıza aktardık.
SURİYE'DE ÜS AÇIKLAMASI
Suriye’de neden geçici üsse ihtiyaç duyalım ki? Ama eğer birileri Rusya'nın üs elde etmesini isterse, bunu elde ederiz.
Suriye Ordusu'yla muhalifleri birleştirmeyi kısmen başardık.
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Suriye ordusuyla muhalifleri birleştirme fikrini kısmen hayata geçirmeyi başardık

“SURİYE KONUSUNDA ABD İLE 2 NOKTADA MUTABIKIZ”
Rusya’nın Suriye krizinin çözümü için bir planı var ve planımızdaki kilit konular ABD’nin görüşleriyle de uyuşuyor. Uzlaşı içinde olduğumuz noktalar, anayasa üzerinde ortak çalışma yapılması ve seçim düzenlenmesi.
“SURİYE KONUSUNDA TUTUMUZ AYNI”
Suriye krizi konusundaki tutumumuzu değiştirmedik. Suriye’yi kimin yöneteceğine dış güçler karar veremez. Rusya, Suriye krizinin tüm tarafları memnun edecek şekilde çözülmesi için çaba gösterecek.  Suriye’de siyasi çözüm mümkün. Bunun erken gerçekleşmesi daha iyi olur.
“HÜKÜMET HER TÜRLÜ SENARYOYA HAZIR OLMALI”
Rusya Merkez Bankası'nın ve hükümetimizin makro-ekonomik istikrar sağlama politikalarını destekliyorum.
Hükümet her türlü senaryoya hazır olmalı. Ekonomideki bürokratik süreçleri azaltmalıyız, ekonomiyi yatırımlar için daha çekici hale getirmeliyiz.
Faizleri düşürmek için Merkez Bankası'na baskı yapmak yerine ona yardımcı olmalıyız.

“DIŞ BORCUMUZ AZALDI”

Dış borcumuz yüzde 13 oranında azaldı. Rusya'nın dış borcunun azalması, Batı'nın yaptırımlarının Rusya için oluşturduğu olumlu bir yöne işaret ediyor.
Hükümetimiz sosyal alandaki tüm yükümlülüklerini yerine getirdi.
“İHRACAT RAKAMLARIMIZ ARTIŞ GÖSTERDİ”
Petrol fiyatı 100 dolardan 50 dolara geriledi, şimdiyse 38 dolar.
Geçen yılki açıklamalarımızda, ekonomimizin dış faktörlere büyük oranda bağlı olduğunu bilerek ve petrol fiyatlarının 100 dolar olacağını düşünerek, bütün alanlardaki parametreleri ve kalkınma planlarımızı buna göre hazırladık. Ancak geçen senenin sonunda tüm planlarımızı değiştirmek zorunda kaldık. Çünkü petrol fiyatı 100 dolardan 50 dolara geriledi. Şimdi 38 dolar. Bu nedenle her şeyi düzeltmek zorunda kaldık.
Putin sorulara geçmeden önce saatini çıkardı
Bu arada Putin’in gazetecilerin sorularına yanıt vermeden önce kol saatini çıkarıp masaya koyması dikkat çekti.
Yılsonu toplantıları rekoru Putin’in 4 saat 40 dakikada 106 soruyu cevapladığı 2008’e ait. Putin geçen yıl da çoğu Batı’yla ilişkiler, Rusya’ya yaptırımlar ve ulusal ekonomiyle alakalı 53 soruyu cevaplamış, toplantı 3 saat 10 dakika sürmüştü.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir