Bizi Takip Edin

Güncel

HDP’deki gizli Erdoğan sevici belli oldu

Tarih

-

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın “Bizim parti içerisinde Erdoğan sevdalısı bir damar her zaman vardı. Bunlar gizli Erdoğancılardı aslında” sözleriyle kast ettiği ismin HDP eski Hakkâri Milletvekili Adil Zozani olduğu öne sürüldü.
İddianın sahibi ise Cumhuriyet'ten Ayşe Yıldırım. Ayşe Yıldırım bugünkü “Demirtaş rahatsız” başlıklı yazısında konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın geçen hafta dile getirdiği, “Bizim parti içerisinde Erdoğan sevdalısı bir damar her zaman vardı. Bunlar gizli Erdoğancılardı aslında. Bizden çok Erdoğan’ı sevip sayarak, AKP ile ilişki kurarak AKP’ye neredeyse yalakalık yaparak sorunun çözüleceğine inanıyordu bu tipler” sözleri parti içinde hayli tartışma yaratmıştı.
Hatta bazı eski milletvekilleri, “İçimizdeki bu gizli Erdoğancılar kimse açıkla” çağrısı yapmışlardı Demirtaş’a.
Sonunda Demirtaş’ın kastettiği kişinin eski Hakkâri milletvekili Adil Zozani olduğu anlaşıldı.
Demirtaş’ın “Seni başkan yaptırmayacağız” sözlerini uzun süredir eleştiren Zozani, geçen ay bir “yandaş gazete”ye yaptığı açıklamada, parlamenter sistemin yıllardır Türkiye’ye dayatıldığını söyleyerek, “Üstelik bu sistem doğru düzgün işlemiyor. AK Parti’nin ‘başkanlık sistemi’ teklifinin önemsenip tartışılması ve herkesin bu sürece katkı vermesinde yarar var” demişti.
HDP kulislerine göre, Zozani’ye verdiği yanıt üzerinden tartışmanın bu noktaya çekilmesine “zemin olan” kişilerden rahatsız Demirtaş. Yakın çevresine, “Zozani bu demeci verdiğinde ve günlerce beni hedefe koyan saldırılara karşı partimizde herhangi bir rahatsızlık oluşmaması ve Zozani’ye gereken cevabın partiden verilmemiş olması, bu cevabı yine benim vermek zorunda kalmam doğru olmamıştır elbet. Eski vekillerimiz dahil bütün yöneticilerimiz benim arkamda durarak elbette bu slogan ve karar doğruydu, eşbaşkanımız bu şekilde konuşan eski vekillere dair haklı bir eleştiri yapmıştır, diyemiyorsa başka bir yerde eksik ve yanlış içindeyiz” diyor.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir