Bizi Takip Edin

DÜNYA

İşte Mossad’ın yeni patronu

Tarih

-

İsrail başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Netanyahu'nun yakın çalışma arkadaşı olarak bilinen ve 2013'den bu yana kendisine milli güvenlik danışmanlığı yapan Cohen, 2011'den beri Mossad başkanlığı yapan Tamir Pardo'dan ocak ayında görevi devralacak.
Netanyahu atama ile ilgili yaptığı açıklamada, “Mossad'ın yeni başkanı olarak Cohen'in önünde bulunan görevlerden en önemli üç tanesi şunlar: İsrail'e yönelik tehditlerin ortadan kaldırılması, istihbarat toplama faaliyetlerinde siber ve gelişmiş yeni teknolojilere adapte olunması, Arap ve Müslüman ülkeler de dahil, diplomatik iletişim için ortam hazırlaması” ifadesini kullandı.
Mossad'ın “operasyonel ve isthbari bir örgüt” olduğuna vurgu yapan Netanyahu, “Mossad cesaret, bilgelik ve profesyonellikle yönetilmeli ve dünyadaki en iyi istihbarat örgütlerinden biri olmayı sürdürmeli” değerlendirmesinde bulundu.
Mosssad'a 1982 yılında katılan 54 yaşındaki Cohen, 2011 ile 2013 yılları arasında Mossad'ın başkan yardımcılığını yaptı. İsrail basını, Mossad'da üst düzey görevlerde bulunan Cohen'in “karizmatik” kişiliğiyle öne çıktığını yazdı.
Katıldığı bazı operasyonlardan dolayı İsrail Savunma Ödülü'nü alan Cohen, 2013 yılından beri Milli Güvenlik Konseyi başkanı olarak Netanyahu'ya milli güvenlik danışmanlığı yapıyordu.
Resmi olarak 18 Eylül 1947'de kurulan ve merkezi İsrail'in başkenti Tel Aviv'de bulunan Mossad, dış istihbarat konularında görev yapıyor.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir