Bizi Takip Edin

Güncel

Türk Akımı Projesi rafa kaldırıldı

Tarih

-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen “Türkiye İnovasyon Haftası Kapanış Seremonisi” ile “Küresel İmprove ve Türkiye İnovasyon Şampiyonları Ödül Töreni”nde konuştu.
İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;
İnovasyon haftasının ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu etkinliğe katkı veren herkese şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Türkiye'nin ilk inovasyon geliştirme programına bu yıl 488 şirketimiz başvurdu. Bu yıl her kategoriden 3 firmamıza ödüllerini verdik. 
İş dünyası ile inovasyon arasında bir köprü oluşturmak için oluşturulan İvona Kulüp'e de teşekkürlerimi iletiyorum. Önümüzde 2023 hedeflerimiz var. Türkiye'yi bugüne getiren politikalar çok önemliydi ama çıtayı yükseltmek mecburiyetindeyiz. Elbette üretmeye devam edeceğiz ama artık yenilikçi işlere doğru kaydırmak zorundayız. Ürettiğimiz işlerin tasarımını kendimizin yapması, çok önemlidir. Bunun için de araştırve ve geliştirmeye çok önem vermeliyiz.
“HEDEFİMİZ 2023 YILINA KADAR AR-GE'YE AYRILAN PAYI YÜZDE 3'E YÜKSELTMEK”
Eğitim-öğretim alanında çok ciddi sorunlarımız bulunuyor. Bu dönem kültürle birlikte, eğitim-öğretim üzerinde duracağımız en önemli konu olacaktır. Güney Kore ve Japonya inovatif ürünleri öne çıkararak, kendilerine yeni pencereler açıyorlar. Türkiye'nin daha kararlı adımlar atması gerekiyor. Hedefimiz 2023 yılına kadar AR-GE'ye ayrılan payı yüzde 3 düzeyine yükseltmektir.

“ÜNİVERSİTELERİMİZİ HER ALANDA DESTEKLEMELİYİZ”
81 vilayetimizin tamamında üniversitemiz var. Eğitim öğretimini ulaşamayanların ayağına götürme operasyonunu gerçekleştirdik. Benim Muş'taki Ardahan'daki vatandaşlarımın İstanbul'a gelme imkanları yoktu ama bu operasyonla üniversiteleri oraya götürdük. Üniversitelerimizi her alanda desteklemeliyiz. Dünya çapında tanınan en az 10 küresel markamızın bulunması lazım.
Ülkemizde doğmuş, büyümüş, daha sonra çalışmalarını yurt dışında sürdürmüş kişilerin başarılarına şahit oluyoruz. Aynı başarıları Türkiye'de de yapmaları için altyapı çalışmalarımız sürüyor. Türkiye'nin bir kez daha sınıf atlatacak başarılara imza atacağımıza inanıyorum. 

“RUSYA VE İRAN TEK KAYNAĞIMIZ DEĞİL”
Türkiye zengin enerji kaynakları olan bir ülke değil, bu bakımdan dışa bağımlıyız. Rusya ile yaşadığımız sorunda da hemen akla gelen sorunu sizinle paylaşmak istiyorum. Rusya ve İran tek kaynağımız değildir. Sayın Başbakanımızın Azerbaycan'la olan görüşmelerinde de gündeme geldi. Türk Akımı projesinin durdurulduğu yönünde haberler çıktı. Bu yanlış haberlere inanmayın. Türk Akımı'nı bu olaylar olmadan önce biz durdurduk. Rusya'nın krizi tırmandırma üslubunu tasvip etmiyoruz. Biz diplomatik dille konuşuyoruz. Biz milliyiz, biz yerliyiz ve bu ülke nerede nasıl konuşacağını da bilir. Biz sınırlarımız üzerinde operasyon yapanlara karşıyız. Her taraf Rusya'ya yaptırım uygularken, biz uygulamadık. Türkiye sizin ithalatınızla yıkılacak bir ülke değil. Alsan ne olur, almasan ne olur…
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir