Bizi Takip Edin

Güncel

İngiliz parlamentosunda Alevi sekretaryası

Tarih

-

İngiltere parlamentosunda, İngiliz parlamenterlerin ve Britanya Alevi Federasyonu'nun oluşturduğu Alevi Sekreteryası kuruldu. Ana muhalefet İşçi Partisi milletvekili Joan Ryan'ın ev sahipliğinde düzenlenen İngiltere Parlamentosu Alevi Sekreteryası resepsiyonuna, Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri Şafak Pavey, Zeynep Altıok, Ali Haydar Hakverdi ve Halkların Demokratik Partisi milletvekili Müslüm Doğan katıldı.

“ALEVİ TOPLUMUNUN SESİ OLMAK İSTİYORUZ”
İngiltere Parlamentosu'nda Britanya Alevi Federasyonu ve İngiliz parlamenterlerin resmi olarak kurduğu Alevi Sekreteryası, düzenlenen bir resepsiyonla kamuoyuna duyuruldu. Resepsiyon açılışını üstlenen İngiltere ana muhalefet İşçi Partisi milletvekili Joan Ryan, Birleşik Krallık'ta bir çok Alevi vatandaşın yaşadığına dikkat çekerek, İngiliz milletvekillerinin parlamentoda Alevi toplumunun sesi olmak istediğini söyledi.
Ryan konuşmasında, “Biz burada Alevi toplumunun yaptığı çalışmalardan herkesin faydalanabilmesi için bir ışık yakmak istiyoruz. Aleviliğin hem bir felsefe ve bir inanç hem de kültürel ve sosyal bir kimlik olduğunu biliyoruz” şeklinde konuştu.

“ALEVİLİK DİNİ BİR İNANÇ OLARAK TANINMALI”
Alevi vatandaşların Türkiye nüfusunda şimdiye kadar saklı kaldığını ileri süren İngiliz milletvekili, Aleviliğin dini bir kuruluş olarak resmen tanınması gerektiğini ifade etti. Joan Ryan, başkanlığını üstlendiği Alevi Sekreteryasına ilişkin, “Alevilerin Avrupa genelinde ve Türkiye'de durumunun anlaşılması ve resmi olarak tanınmasını sağlamak zorundayız. Bu yüzden hedeflerimize ulaşmak için çok çalışmak ve toplumla yakın temas içerisinde olacağız.” dedi.

PAVEY: ALEVİ RAPORUNU PAYLAŞMAYA HAZIRIZ
CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, Britanya Alevi Federasyonu'nun parlamentodaki girişiminin çok değerli olduğunu vurguladı. “Uzun yıllardır göçmen kimliğiyle kendi yurdunuzda gelişen olaylar son derece kötüye giderken, bu ülkede yaşamayı sürdürmenin ne demek olduğunu biliyorum. Bizler de ülkemizde Alevi toplumunun, gayrimüslimlerin ve benzer çevrelerin özgürlüklerini korumak için aynı mücadeleyi veriyoruz” ifadelerini kullanan Pavey ayrıca, geçen yıl CHP'nin Alevilerin taleplerine yönelik görüş ve önerilerini içeren 10 maddelik 'Herkes İçin İnanç Özgürlüğü' raporuna değindi. İstanbul milletvekili söz konusu raporun İngiliz parlamenterlerle paylaşmaya hazır olunduğunu belirtti.

ALTIOK: BU ETKİNLİKTE OLDUĞUM İÇİN ÇOK UMUTLUYUM
Resepsiyona katılan bir diğer CHP'li milletvekili Zeynep Altıok, Alevi Sekreteryası'nın kendisi için ayrı bir önemi olduğunu ifade etti. Altıok, “Mağdur biri olarak, mücadeleci bir aktivist olarak ve şimdi de bir milletvekili olarak burada bulunmak büyük bir ayrıcalık. Uzun zamandır Türkiye'de insan hakları, eşit yurttaşlık hakları için ve sonunda barışı kazanmak ve ülkemize doğru demokrasiyi getirmek için beraber mücadele veriyoruz. Bu özel etkinlikte olduğum için çok umutluyum” şeklinde konuştu.MÜSLÜM DOĞAN: ALEVİLER İÇİN TARİHİ BİR GÜNDÜR
Alevi toplumu için İngiltere parlamentosunda tarihi bir gün yaşandığını belirten HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, “Aleviler olarak gerçekten çok önemli bir gün yaşıyoruz. Tarihi bir gündür bu Aleviler için. Alevilerin yaşadığı toplum içerisinde eşit yurttaşlık haklarına kavuşmak için verdiği mücadelenin bir sonucudur bu. Birleşik Krallık parlamentosunda kurulan bu grubu selamlıyorum” dedi.

HAKVERDİ: MÜCADELENİZ MÜCADELEMİZDİR
CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ise sekreteryada emeği geçenlere teşekkür ederek, “Mücadeleniz mücadelemizdir ve koskocaman bir tarihsel süreç içerisinde çok küçük bir zaman dilimine tekabül eden bir yaşantıyı sürmekteyiz. Bu yaşantımız boyunca da karınca misali ne kadar zulmün karşısında, yangının karşısında gücümüz neye yeterse, elimizden ne gelirse karınca misali o mücadeleyi vermeye hazırız” ifadelerini kullandı.
Evsahipliğini İngiltere Parlamentosu Alevi Sekreteryası Başkanı ana muhalefet İşçi Partisi milletvekili Joan Ryan'ın üstlendiği resepsiyona, iktidar Muhafazakar Partisi milletvekili David Burrowes ve İşçi Partili milletvekilleri Meg Hillier, Catherine West, Gareth Thomas da katıldı.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir