Bizi Takip Edin

Güncel

Diyarbakır’da dün neler oldu?

Tarih

-

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde tarihi Dört Ayaklı Minare'nin önceki gün terör olayları sırasında hasar görmesi ile ilgili düzenlenen bir etkinlikte konuşma yapıyordu. Tahir Elçi'nin konuşması tam bittiği sırada kör bir kurşunla hayatını kaybetmesi ülke genelinde şok etkisi yarattı. Çatışmada 1 polis memuru şehit oldu, 2 polis memuru ile 1 gazeteci yaralandı. İşte dün Diyarbakır'da sabah saatlerinde başlayan ve günboyu devam eden olayların ayrıntıları:
GÖRGÜ TANIĞI AVUKAT ÇAĞER: HER ŞEY BİR ANDA OLDU
Olayın görgü tanıklarından avukat Abdullah Çağer, “Her şey bir anda oldu. Sokağın başında çatışmadan kaçan kişiler bizim bulunduğum sokağa girdiler. Polisle bu şahıslar arasında çatışma oldu. Tahir bey'in üzerinde şahsi silahı vardı. Ancak silahını kullanmadı'' dedi. 
OLAY YERİ İNCELEME EKİBİNE ROKETLİ SALDIRI
Olay anıyla ilgili görüntülerin basında paylaşılmaması ve yayınlanması yönünde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurduklarını söyleyen Çağer, “Tahir Elçi'nin öldürülmesiyle ilgili açılan soruşturmada gizlilik kararı yok. Olay yerine incelemeye giden bir polis ekibiyle bir grup arasında çatışma yaşandı. Çatışma hala devam ediyor. Çatışmadan dolayı şu an olay yeri keşfine katılamadık” dedi.
Tahir Elçi'nin öldürüldüğü sokakta olay yeri inceleme ekipleri çalışma başlatacağı sırada 5 ayrı noktadan polise roketli saldırı düzenlendi.
O SİLAH KİMİN?
Tahir Elçi'nin ölümünden sonra medyada yayınlanan fotoğraflarda ve videolarda Elçi'nin cenazesinin yanında bir silah olduğu görülüyor. Baro önce silahın Elçi'ye ait olduğunu açıkladı fakat daha sonra Tahir Elçi'nin silahının barodaki başka bir görevlide olduğunun öğrenildiğini söyleyen avukat Abdullah Çağer, “Biz basın açıklaması yaptığımız sırada sokağın başından silah sesleri geldi. O an ne olduğunu çözmeye çalışıyordu. Sokağın başındaki çatışmadan kaçak kişi veya kişiler bulunduğumuz yöne doğru koşmaya başladı. Polis bu kişilere ateş açtı. Ardından Tahir beyin vurulduğunu fark ettik. Olay sonrasında çekilen fotoğraflarda Tahir beyin cenazesinin yanında bir tabanca olduğu görülüyor. 'Bu tabancanın kime ait olduğu henüz belli değil” dedi.

“TAHİR ELÇİ ELİNİ BELİNE GÖTÜRDÜ”
Olay yerinde bulunan ve adının Mehmet olduğunu söyleyen bir görgü tanığı ise Al Jazeera'ye yaptığı açıklamada 'Tahir Elçi konuşmasını bitirdi, elinde pankart vardı, onu dört ayaklı minaerenin dibine koyarken silah sesi geldi. Balıkçılarbaşı tarafından biri silah sıka sıka bu alana doğru geldi. Arkasında bir kişi daha vardı.' dedi.
Görgü tanığı, 'Bu arada dört ayaklı minarenin arka sokağında bulunan hendekten de uzun namlulu silahla ateş açıldı. Tahir Elçi'nin kafasının arkasından vurulduğunu gördüm. Yere düştü, yere düşerken elini beline götürdü kendi silahını çıkarmak için. Silahını çıkardı ama yere düştü, kullanamadı.' bilgisini verdi.
Elçi'nin ölümüyle ilgili yürütülen soruşturmaya gizlilik kararı getirildiği yönünde özellikle sosyal medyada çok bilgi dolaştı. Avukat Abdullah Çağer, bu bilginin de doğru olmadığını belirtti: 'Dosyaya gizlilik karı konuldu yönündeki bilgiler doğru değil. İki kere olay mahalline keşif için gitmeye çalıştık, ama çatışmalardan dolayı keşfe katılamadık. Tahir bey gerçek bir barış elçisiydi. O hep barış için çağrıda bulunuyordu. Tahir beyin ölümü bizi derinden üzmüştür.''
TAHİR ELÇİ'NİN CENAZE PROGRAMI
Bu arada Elçi'nin pazar günü toprağa verileceği öğrenildi.
Elçi'nin Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi'nden saat 10.00'da alınacak cenazesi Koşuyolu Parkı'na getirilecek. Elçi, burada saat 11.00'de yapılacak törenin ardından Bağlar İlçesi'ndeki Yeniköy Mezarlığı'nda toprağa verilecek.
Bu arada Elçi'nin Twitter hesabına ölümünün ardından yakınları tarafından bir fotoğrafı konularak, 'Hoşçakalın dostlar. İyilikle kalın' yazıldı.
Diyarbakır'da daha önceki çatışmalarda hasar gören kentin simgelerinden 4 Ayaklı Minare'de bir grup avukatla basın açıklaması düzenleyen 49 yaşındaki Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, 1 kişinin silahlı saldırısında öldürüldü. Saldırının ardından çıkan çatışmada 1 polis memuru şehit oldu, 2 polis memuru ile 1 gazeteci yaralandı. Bu olayın ardından Diyarbakır Valiliği, merkez Sur İlçesi'nde bugün saat 13.00'den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan etti.

ÇATIŞMANIN ORTASINDA KALDILAR
Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi'nde bulunan ve kentin tarihi simgelerinden olan İslam'daki 4 mezhebi simgeleyen 4 Ayaklı Minare, hafta içinde güvenlik güçleri ile PKK'lı teröristler arasında çıkan çatışmalarda kurşunların isabet etmesi yüzünden hasar gördü. Ballırcılarbaşı Semti'ndeki tarihi minanerin hasar görmesi üzerine Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, baro üyesi yaklaşık 20 avukatla birlikte birlikte bugün saat 10.30'da minare önünde basın açıklaması yaptı. Açıklama sırasında Elçi ve avukatlar ellerinde, 'İnsanlığın mirasıyım, mirasına sahip çık' ve 'Ayaklarımdan vurdular' yazılı dövizler taşıdı.
MİNARENİN AYAKLARININ DİBİNE DÜŞTÜ
Baro Başkanı Tahir Elçi, basın açıklamasını yapmasının ardından minarenin kurşunlardan hasar gören ayaklarına dövizleri bıraktığı sırada silah sesleri duyuldu. Bu sırada açıklamaya katılan avukatlar ve gazeteciler silah sesleri üzerine dağılarak kendilerini yerlere attı. Bölgede güvenlik önlemleri alan sivil polisler de silahlarını çekerek ne olduğunu anlamaya çalıştı. Bu sırada Elçi'nin bulunduğu yerden yeniden silah sesleri duyuldu ve hemen ardından da 1 kişi elinde tabancayla bölgeden koşarak kaçmaya başlayınca, polisler bu kişiye ateş açtı. Bu arada Elçi kanlar içinde minarenin ayaklarının dibine düştü.
Elçi'nin vurulduğunu gören sivil polisler bu sırada sokak aralarından silah sesleri gelmesi üzerine karşılık vererek ateş açtı. Bu arada hafif sakallı bir kişi de de elinde tabanca ile sokaktan koşarak kaçtığı görüldü.

BÖLGEYE AMBULANSLAR GİREMEDİ
Çatışmada 3 polis ile Anadolu Ajansı muhabiri Aziz Aslan yaralandı. Basın açıklamasını izleyen gazeteciler ile avukatlar çatışma arasında kaldı. Çatışma nedeniyle bölgeye uzun süre ambulans giremeyince, Elçi'nin cenazesi ile yaralılar alandan alınamadı. Çatışmanın bitmesiyle birlikte yaralılar ile Elçi'nin cenazesi alınarak hastanelere götürüldü.
Hastaneye götürülen yaralı polislerden 1'i Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan tüm müdahaleye rağmen şehit oldu. Diğer 2 yaralı polisin durumlarının da ciddi olduğu belirtildi. Kolundan kurşunla yaralanan Anadolu Ajansı muhabiri Aziz Aslan'ın tedavisi ise sürüyor. Olayın ardından güvenlik güçleri bölgeyi çembere alarak giriş ve çıkışlara kapattı. Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Elçi'nin yapılan ön otopside ensesinden giren tabanca kurşununun sol kaşının üzerinden çıktığı belirlendi.

VALİLİK AÇIKLAMASI
Diyarbakır Valiliği, Baro Başkanı Tahir Elçi'nin silahlı saldırıda öldürülmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, '28.11.2015 tarihinde saat 11.00 dolaylarında ilimiz Sur İlçesi Dört Ayaklı Minare civarında Diyarbakır Barosu tarafından bir basın açıklaması programı yapıldığı esnada güvenlik görevlilerimize saldırıda bulunulmuş; bu saldırıda 1 polis memurumuz şehit olmuş, 2 polis memurumuzda yaralanmıştır. Olay sırasında ve akabinde aynı yerde meydana gelen çatışmada, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hayatını yitirmiştir. Konuyla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma açılmış olup konunun detayları incelenmektedir. Konuyla ilgili detaylı açıklama kamuoyuyla daha sonra paylaşılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur' denildi.

SUR'UN 6 MAHALLE, 1 CADDESİNDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI
Diyarbakır Valiliği, Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesinin ardından merkez Sur İlçesi'nin 6 mahallesi ile 1 caddesinde bugün saat 13.00'den itibaren ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildidiğini açıkladı. Açıklamada, şöyle denildi:
28 Kasım 2015 Cumartesi günü saat: 13.00'dan geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Söz konusu yasağa vatandaşlarımızın uyması kendi can ve mal güvenlikleri açısından önem arz etmekte olup, sokağa çıkma yasağının bitim süresi ayrıca duyurulacaktır.'
BARO: SUİKAST SONUCU ÖLDÜRÜLDÜ
Diyarbakır Barosu, başkanları Tahir Elçisi'nin silahla saldırıda öldürülmesi üzerine Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 'Baro Başkanımız Av. Tahir Elçi suikast sonucu öldürülmüştür' dedi.
ELÇİ'NİN SON KONUŞMASI
Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, silahlı saldırıda öldürülmeden dakikalar önce, çatışmalarda hasar gören 4 Ayaklı Minare önünde yaptığı basın açıklamasında konuşmuştu. Elçi, son konuşmasında şunları söyledi:
'Yıllar önce Afganistan'da Taliban güçlerinin Buda Heykeli'ni bombalama görüntülerini hep birlikte dehşet için de izledik. Yine son birkaç yıl içinde IŞİD denilen o barbar grupların Palmira'da, Mısır'da, Ezidi yurdu Şengal'de o insanlığın tarihi birikimlerine yönelik suikastlarını, bombalamalarını hep endişeyle, kederle izlerdik. ve Türkiye toplumu olarak hep şunu derdik, aman bunlar bizden uzak olsun ne yazık ki çok kısa bir süre içerisinde bizim de tarihi eserlerimize, tarihi değerlerimize yönelik benzer girişimler söz konusu oldu. Şu anda içinde bulunduğumuz Diyarbakır'ın tarihi Suriçi bölgesi 9 bin yıllık geçmişe sahip bu alan içerisinde surlar, camiler, kiliseler ve daha başta tarihi yapılar bulunmaktadır. Diyarbakır deyince zihinlerimizde en çok canlanan Diyarbakır isimiyle en çok anılan zihinlerimizde en çok sembolize olan Dört Ayaklı Minare'yi ne yazık ki iki gün önce şuan da gördüğünüz gibi ayağından vurdular. Şunu diyoruz tarihi Dört Ayaklı Minare insanlığa sesleniyor. Beni ayağımdan vurdular ne savaşlar ne felaketler gördüm ama böyle ihanet görmedim diyor bize. Bu tarihi yapı Anadolu'da örneği tek olan bir eserdir. Dünyada bunun bir örneği daha yoktur. Diyarbakır sallanamelere göre, buradaki yazıtlara göre İslam'dan önce inşa edilmiş tahminen bir Çan Kulesi gibi tasarlanmış ancak İslamiyet'ten sonra fetihten sonra Akkakoyunlu hükümdarlığı döneminde Sultan Kasım tarafından hemen yanı başımızda Mutahar Cami inşa edilmiş ve bu güne kadar bir çok felaketten sağ kurtulmuştur bu eser.'

“SİLAH, ÇATIŞMA, OPERASYON İSTEMİYORUZ”
Elçi, Diyarbakırlılara çağrıda bulunan tarihi eserlere sahip çıkılmasını istedi. Elçi, 'Biz Diyarbakırlılar olarak Diyarbakır barosu olarak tarihi değer ve eserlerimize insanlığın bin yıllık emeğine birikimine bu kadim şehre sahip çıkalım. Biz buradan çağrı yapmak istiyoruz. Biz bu tarihi bölgede bir çok medeniyete beşiklik etmiş ev sahipliği yapmış bu kadim bölgede insanlığın bu ortak mekanında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz. Savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzak olsun diyoruz. Bu amaçla bugün arkadaşlarımla Diyarbakır barosu üyesi arkadaşlarımla ve Diyarbakırlılara birlikte buradayız. Buradan demokratik tepkimizi ifade etmek için buradayız. Bu davranışı tarihe yönelik bu şiddet eylemini tarihe bir değere yönelik bu suikastı saygısızlığı kınıyoruz. Tarihine, tarihsel değerlerine tarihsel mirasına sahip çıkmayan toplumlar doğru ve güvenli bir gelecekte kuramazlar. Bu nedenle tarihimize değerlerimize tarihi ve kültürel mirasımıza sahip çıkalım diyoruz' dedi.
TAHİR ELÇİ KİMDİR?
Elçi, 1966 yılında Şırnak'ın Cizre İlçesinde doğdu. İlk,orta ve lise tahsilini Cizre'de tamamlayan Elçi, 1991 yılında D.Ü.''Dicle Üniversitesi) Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1992 yılından beri Diyarbakır'da serbest avukatlık yapıyordu.
Türkiye'de gündemde kalan çok sayıda davayı yurt içindeki mahkemeler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde temsil ederek bölgede en çok tanınan avukatlar arasında yerini aldı. Almanya'da bulunan Avrupa Hukuku Akademisinde (ERA) uluslar arası ceza hukuku ve ceza yargılaması eğitimi gördü.
1998-2006 yılları arasındaDiyarbakır Barosunda yöneticilik yaptı. Türkiye Barolar Birliği (TBB) İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyesi de olan Elçi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Kurucular Kurulu üyesi ve bir çok sivil toplum örgütünün kuruluşu ve çalışmalarında yer alıyor.
Elçi evli ve iki çocuk babasıydı.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir