Bizi Takip Edin

Güncel

Rusya Genelkurmay’ın sorusuna yanıt veremedi

Tarih

-

Genelkurmay Başkanlığı, Rusya'ya ait savaş uçağının Suriye sınırında düşürülmesinin ardından Moskova'daki askeri makamlarla irtibat kurulduğunu açıklamıştı. Genelkurmay, telefonla irtibatla yetinmemiş uçağın düşürüldüğü gün yani 24 Kasım'da ve 25 Kasım'da olmak üzere  Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği'ndeki Savunma Ataşesi ve Kara Ataşesi'nin Genelkurmay Başkanlığı Karargahına çağrıldığı ve bilgilendirme yapıldığını kamuoyuna açıklamıştı.
Genelkurmay 26 Kasım'da yaptığı yazılı açıklamada ise, uçağın uyarıldığı sırada hangi ülkeye ait olduğunun bilinmediğine de dikkat çekmiş ve şu ifadelere yer vermişti:
“Bahse konu görüşmelerde;
Tarafımızdan uçağın uyarılması esnasında milliyetinin bilinmediği,
Israrla yapılan ve 10 kez tekrarlanan çağrılarımıza cevap vermemesi üzerine hava sahamızı ihlal eden uçağa yönelik ilgili angajman kuralının uygulandığı,
Pilotların bulunması ve kurtarılması yönünde Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk Silahlı Kuvvetleri olarak yoğun gayret gösterildiği,
Olayla ilgili her türlü soruya cevap verilmiş, Rus tarafınca anlaşılması için radar iz haritaları kullanılarak konu anlatılmış ve her türlü bilginin paylaşılmasına hazır olunduğu belirtilmiş,
Ayrıca daha önce yapılan toplantılarda Rus tarafına angajman kurallarına uyulması konusunda Türkiye’nin hassasiyetinin iletildiği tekrar hatırlatılmış, milliyeti bilinmeyen bir uçağın ikazlara rağmen Türk hava sahasına yaklaşması halinde angajman kurallarının otomatik olarak yürürlüğe girdiği tekrar ifade edilmiştir.
Bunlara ilaveten Moskova’daki askeri makamlar telefon ile aranarak irtibat kurulmuş ve Moskova ile her türlü iş birliğine hazır olunduğu belirtilmiştir.”
GENELKURMAY SES KAYITLARINI DA DİNLETTİ
TSK daha önce de Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesi ile F-16'lar tarafından düşürülen Sukhoi Su-24 tipi Rus savaş uçağıyla ilgili ses kayıtlarını yayınlamıştı.
Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığınca yayınlanan ses kayıtlarında, Diyarbakır'da bulunan Birleşik Komuta ve İhbar Merkezi'nden (BİKİM) Rus pilotlara sınır ihlalleri öncesi, “Türk hava sahasına yaklaşıyorsunuz. Uçuş başınızı acilen güneye doğru çevirin” dediği duyuluyordu.
Genelkurmay'daki toplantıda ses kayıtları Rus askeri yetkililere de dinletildi.
“PİLOTUNUZ TÜM ANONSLARIMIZI DUYMASINA RAĞMEN NİÇİN YANIT VERMEDİ?
Genelkurmay yetkilileri Rus askeri yetkililere, “Pilotunuz tüm anonslarımızı duyduğu halde neden sessiz kaldı?” sorusunu yöneltti.
Rus askeri yetkililer bu sorular karşısında tıpkı düşürülen uçağın pilotu gibi sessiz kaldı.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir