Bizi Takip Edin

DÜNYA

“Ortak trajedimiz” dediler Ankara’yı dışladılar!

Tarih

-

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesinden yeni bir ittifak yapılanması çıktı. Her iki devlet başkanı da görüşme sonrası açıklamalarında zımnen Ankara'yı bu ittifakın dışında tuttuklarını ilan ettiler. Rusya ile Fransa IŞİD'le mücadelede ABD öncülüğündeki koalisyondan ayrı bir işbirliğine gideceklerini de ilan etmiş oldular. Avrupa'da IŞİD'le mücadele konusunda giderek artan endişenin içinde Türkiye'nin de bulunduğu koalisyonu zayıflatmasından, Rusya ile Fransa'nın temelini attığı yeni yapılanmayı güçlendirmesi olasılığını da artırıyor.
“ORTAK TRAJEDİMİZ!”
İki liderin Paris katliamını ve Mısır'da düşürülen Rus yolcu uçağında hayatını kaybedenler için “Ortak trajedimiz” ifadesini kullanırken Ankara Garı'ndaki katliamı özellikle görmezlikten gelmeleri, Ankara'ya karşı alınmış gizli bir ortak tavrın da ipucunu verdi.
Rusya'yı ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüşmede teröre karşı mücadele konusuna öncelik verildiğini açıklayan Putin, her iki ülkenin Paris katliamı ve Mısır'da düşürülen Rus yolcu uçağı saldırılarından sorumlu kişileri bulup cezalandırma niyetinde olduğunu söyledi.
  
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande de, “Bu bizim ortak trajedimizdir. Suçluları bulup cezalandırma niyetinde müttehidiz” dedi.
 
PUTİN: TERÖRİSTLERLE FLÖRT ÇABALARI ALEYHLERİNE DÖNECEK
 
Bazı ülkelerin teröristlerle flört ederek çıkarları uğruna onlardan yararlanma çabalarının aleyhine döneceğini vurgulayan Putin, Rusya ve Fransa'nın terörle mücadele alanında ortak çalışmaları güçlendirme ve bilgi değişimini artırma konusunda anlaştıklarını söyledi.
 
Vladimir Putin, terörle mücadelede geniş bir uluslararası koalisyonun kurulması fikrini benimseyen ülke sayısının da arttığını kaydetti.
 
“SURİYE ORDUSU KARA OPERASYONU YAPABİLİR”
 
Suriye'de kara operasyonu olmadan teröristlerle mücadelenin başarılı olmayacağını belirten Rusya lideri, kara operasyonunun sadece Suriye hükümet ordusunun sağlayabileceğini vurguladı.
 
'S-400'LER AMERİKAN KOALİSYONUNA KARŞI DEĞİL'
 
Suriye'de konuşlandırılan S-400 hava savunma sistemlerinin sadece Rus savaş uçaklarını koruyacağını belirten Putin, “ABD önceliğindeki koalisyon ile yaptıklarımıza hiçbir şekilde aykırı değil” dedi.
 
Suriye'deki Rus savaş uçaklarını S-400 sistemlerinin yanı sıra diğer araçlarının da koruyacağını ifade eden Rusya Devlet Başkanı, bombardıman uçaklarına jetlerin eşlik edeceğini ve elektronik savaş gibi yöntemlerin kullanılacağını da sözlerine ekledi.
 
“ANKARA BİLMİYORSA ŞİMDİ BİLSİN!”
 
Türkiye yönetiminin Suriye'deki teröristlerden yasadışı yollarla Türkiye'ye petrol ihraç edildiğini bilmediğine inanmak için güçlük çektiğini söyleyen Putin, “Eğer bilmiyorsa, şimdi bilsin” dedi.
 
Rusya lideri, Suriye'den Türkiye'ye endüstriyel ölçeklerde gece gündüz yasadışı yollarla petrolün pompalandığını kaydetti.
 
HOLLANDE: RUSYA VE FRANSA BİRLİKTE HAREKET ETMELİ
 
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Sina Yarımadası'nda Rus yolcu uçağına yapılan saldırıyla ilgili olarak Vladimir Putin'in, Paris'in desteğine güvenebileceğini söyledi.
 
Hollande, “Fransız halkına ilettikleri taziyeler, sergiledikleri sempati ve dostlukları için Devlet Başkanı Putin'e ve Rusya halkına teşekkür ediyorum. Sayın Putin'e bir kez daha diyorum ki, Rus yolcu uçağına saldırıyla ilgili olarak Paris'in desteğine güvenebilirsiniz” dedi.
 
Fransa'nın IŞİD'in yok edilmesi çalışmalarına daha etkili bir şekilde katılabilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Hollande, teröre karşı mücadelede Rusya ve Fransa'nın birlikte hareket etmesi gerektiğini kaydetti.
 
Rusya ve Fransa'nın IŞİD'e yönelik hava operasyonlarını koordine edeceğini vurgulayan Hollande, Suriye'de teröre karşı mücadele çerçevesinde bilgi değişimini artırma konusunda anlaştıklarını da sözlerine ekledi.
 
“IŞİD'İN GELİR KAYNAKLARI VURULMALI”
 
IŞİD'in gelir kaynaklarının vurulması gerektiğini söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, “Öncelikle petrol altyapısı vurulmalı. Bu onların temel gelir kaynağıdır” dedi.
 
IŞİD'den petrolü alanların teröristlere kontrolsüz miktarda para verdiğini belirten Hollande, “Biz, bu TIR konvoylarını ve IŞİD'in temel gelir kaynağı olarak hizmet eden rafinerileri vuracağız” diye konuştu.
 
Hollande, Rusya ile sadece teröristlere hava operasyonlarını düzenleme konusunda anlaştıklarını, vurulmaması gereken grupların belirlenmesi gerektiğini söyledi.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir